Trwa modernizacja kaplicy grobowej Hohbergów

10
1581

Dzięki determinacji osób, którym stan zabytków w Lwówku Śląskim nie jest obojętny doszło do modernizacji kaplicy grobowej Hohbergów.

 

 

Na cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim znajduje się kaplica grobowa Hohbergów, niegdyś właścicieli lwóweckiego browaru. Przepiękny obiekt przez lata nie modernizowany popadał w ruinę. O tym, iż obiekt wymagał remontu wiedzieli i mówili niemal wszyscy, ale poza słowami niewiele w sprawie się działo, do czasu, aż w ratowanie niszczejącego zabytku zaangażowali się członkowie stowarzyszenia Lwóweckie Towarzystwo Regionalne.

Ich działania opisane zostały w artykule pt.: „Czy będzie druga śmierć Hohbergów?”, w którym opublikowaliśmy, także szereg zdjęć ukazujących stan zabytku. Dziś członkowie LTR-u świętują sukces.

„Wielki sukces osób zaangażowanych w ratowanie zabytkowej kaplicy Hohbergów na lwóweckiej nekropolii. Między innymi dzięki inicjatywie prezesa Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego Roberta Zawadzkiego wreszcie ruszyły prace zabezpieczające Mauzoleum Hohbergów. Kopułę kaplicy pokryje miedziana blacha. Choć to tylko część prac to w dużej mierze zabezpieczy obiekt i nie podzieli losu innej budowli, która zaniedbana zawaliła się ponad rok temu (artykuł).” – czytamy w artykule na stronie https://www.hitlwowekslaski.pl

 

 

W artykule tym członkowie Stowarzyszenia wskazują, iż finansowanie to w dużej mierze zasługa darczyńców z Niemiec. Wyjaśniają, iż fundacja niemiecka najpierw uzbierała fundusze na projekt naprawy kopuły, a następnie kwotę ok. 3700 euro na wykonanie prac, a następnie pieniądze będą przekazane dla właściciela obiektu, którym jest Gmina i Miasto Lwówek Śląski.

Dużą zasługę w kontaktach z partnerami z Niemiec ma także nasza wiceprezes LTR-u Anita Pysz.” – przyznaje dziś Robert Zawadzki Prezes LTR-u, który nie kryje, iż zapewne i głos mieszkańców w rozmaitych mediach przyczynił się aby władze pochyliły swe czoła, a spracowane ręce zajęły tematem.

Mimo mrozów prace na lwóweckim cmentarzu idą pełną parą. Kopuła kaplicy zyskuje nowy wygląd.

10 KOMENTARZE

 1. Ile konkretnie zebrało kasy LTR? Konkretnie ile pieniędzy przekazał LTR gminie na kaplicę?
  bo z tego co rozumiem to raczej ktoś inny zebrał pieniądze i ktoś inny robi remont?
  “fundacja niemiecka najpierw uzbierała fundusze na projekt naprawy kopuły, a następnie kwotę ok. 3700 euro na wykonanie prac, a następnie pieniądze będą przekazane dla właściciela obiektu, którym jest Gmina i Miasto Lwówek Śląski.”

  • Dołożyłeś/aś choć centa, że chcesz ich rozliczać? Poświęciłeś/aś choć minutę na rozmowy, spotkania, ustalenia? Czy tylko z przyzwyczajenia szukasz dziury w całym?

  • a Ty koleżko co zrobiłeś w tej sprawie? Tylko poklikujesz na kompie. A może w imieniu władz zabierasz zdanie? Tak jakoś zaleciało. Nie wszystko da się przeliczyć na kaskę.

 2. Bardziej bym się zastanawiał gdzie jest urząd do nadzoru pracy. Który pozwolić aby bez rusztowania zabezpieczajacego prace dekarskie wykonywać ową naprawę okrycia kopuły.

 3. Dekarz,, żal ci du.. ę ściska,, że ciebie nie wzięli do pracy czy co?
  Ich robota ich ryzyko i ch odpowiedzialność.
  Rabią źle, nic nie robią źle, robią za (swoje pieniądze darczyńców).
  Jak nie chcecie pomóc to nie przeszkadzaj.
  Zajmij się własną robotą!
  Chyba że jesteś zawodowym narzekaczem.
  Proponuję stan przed lustrem i powiedź jaki jesteś zajebisty? Sam sobie, i podziękuj dla rodziców za to że taki jesteś wspaniały, spełniony, pełen sukcesów!
  Piszę to nie po to aby Cię obrazić piszę to po to bo wierzę że jest u ciebie i
  tobie podobnych szansa na autorefleksję i zaczniecie cieszyć się życiem, zamiast cieszyś się przyczepianiem się do ludzi o cokolwiek.
  Zastąp,, wkurw,, – uśmiechem i zobaczysz lżej się żyje.

  • Dekarz ma rację, to nie pora do tych prac, a póżniej poprawki bo w zimie robili i w mrozach ,a ty piszy masz tyle pojęcia jak ci którzy to wykonują i zezwolili zero pojęcia.

 4. 3700 euro na wykonanie prac to jakieś 24 tys. Wystarczy na zakup materiału i opłacenie robót remontowych na zabytku? Nie wierzę pewnie gmina dołożyła a ktoś inny spija śmietankę

  • A przetarg był? ,jak był to wszystko jasne, znajomy zaniża ofertę, wygrywa, póżniej robią korekty ,to doszło tam to siamto itd. cena wzrasta i przerasta ,gmina wypłaca ,wykonawca coś komuś odpala i sprawa załatwiona.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here