Stoją przed wyborem najlepszej szkoły średniej. Gościli w Rakowicach Wielkich

0
1160
Rakowice Wielkie ZSET szkoła podstawowa Leśna 7

To jedna z najchętniej wybieranych przez młodzież szkół średnich w regionie. Blisko siedmiuset zadowolonych uczniów z 12 powiatów, to najlepsze referencje dla szkoły.

 

 

Kończą naukę w szkole podstawowej

Ósmoklasiści stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. W najbliższych tygodniach muszą wybrać szkołę średnią i kierunek, na jakim będą kontynuowali naukę. Od trafności tej decyzji zależeć będzie całe ich przyszłe życie zawodowe. Dlatego ta nie może być pochopna, a wybór winien być podyktowany własnymi preferencjami, zainteresowaniami i oczekiwaniami, a nie namowami koleżanek i kolegów. Każdy młody człowiek musi uświadomić sobie, że ma przyszłość we własnych rękach.

Niektórzy z młodych ludzi już dawno zdecydowali, co chcą w życiu robić, jednak wielu nadal nie wie, w którą stronę chciałoby pójść. Możliwości jest wiele, bo i szkół średnich w regionie nie brakuje. Każda oferuje od kilku do nawet kilkunastu kierunków w liceum, technikum, czy szkole branżowej. Każda zachęca młodzież, by wybrali właśnie ją. Jednak to każdy młody człowiek sam musi dokonać wyboru.

Jaką szkołę średnią wybrać?

Jedną z najchętniej wybieranych szkół w regionie jest Szkoła w Rakowicach Wielkich koło Lwówka Śląskiego. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością. Placówka istnieje od ponad 50 lat. Powstała, jako szkoła rolnicza. Przez lata zmieniała się wraz z oczekiwaniami młodzieży i potrzebami rynku pracy. Dziś jest to jedna z najchętniej wybieranych przez młodych ludzi szkół średnich w regionie. Naukę pobiera tu blisko siedmiuset uczniów z 12 powiatów.

Dlaczego młodzież wybiera szkołę w Rakowicach Wielkich?

To nie jest przypadek, iż tak wielu młodych ludzi wspieranych przez rodziców wybiera właśnie Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Przemawia za tym nowoczesna baza, znakomicie wyposażone pracownie i warsztaty, doświadczeni nauczyciele, którzy robią wszystko, by zmotywować młodzież do większego wysiłku i pokazać im nowe możliwości, kierunki, po których łatwo odnaleźć się na rynku pracy, dodatkowe kursy, jak na przykład prawo jazdy kat. “B”, “T”, “C+E”, kurs barmański, kurs florystyczny, kurs na wózki widłowe, kurs biurowy, … Niezwykle istotna jest też panująca w szkole atmosfera.

 

 

Internat w ZSET w Rakowicach Wielkich

Wśród atutów rakowickiej szkoły warto także wspomnieć o internacie, w którym blisko trzystu młodych ludzi znajduje swój drugi dom. To dzięki internatowi szkoła może kształcić młodzież z odległych miejscowości, a uczniowie nie muszą tracić czasu na dojazdy.

Zobaczyć, znaczy uwierzyć

Kolorowe banery, foldery, czy wykresy w internecie nie zastąpią opinii o szkole, jaką wyrażają sami uczniowie, ani nie pokażą wszystkiego tego, co ma do zaoferowania szkoła. Dlatego tak ważnym jest, by przed wyborem szkoły średniej odwiedzić ją samemu, porozmawiać z uczniami, z nauczycielami, zobaczyć pracownie, bazę sportową, internat, stołówkę, …

Szkoła w Rakowicach Wielkich od jesieni do wiosny na własny koszt zaprasza do siebie uczniów z całego regionu. Ósmoklasiści przyjeżdżają w zorganizowanych grupach, by móc poznać ofertę i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda szkoła, która już wkrótce może stać się ich drugim domem.

– Chcemy pokazać młodzieży, co mamy do zaoferowania. Niech przyjadą, zobaczą i sami ocenią, i na tej podstawie niech podejmują decyzję o swojej przyszłości, bo decyzja ta jest bardzo ważna. – podkreśla Marek Łukasik Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich.

Goście z Leśnej

W piątek 14 kwietnia w Rakowicach Wielkich gościła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku placówki, która skupia młodzież z terenu całej gminy Leśna.

– Mamy w szkole blisko pięciuset uczniów. – przyznaje Pani Aneta Kamińska nauczycielka z leśniańskiej podstawówki, która wskazuje, iż wśród tych uczniów jest około osiemdziesięciu ósmoklasistów, którzy za kilka miesięcy opuszczą mury podstawówki i którzy stoją dziś przed tym niezwykle ważnym wyborem.

– Staramy się, żeby młodzież ta poznała ofertę szkół ponadpodstawowych. Muszą jakąś szkołę wybrać. Jak zobaczą na żywo, na własne oczy, to może im się coś spodoba. Jeżeli pójdą do szkoły do Lubania, czy Biedrzychowic, to będą dojeżdżali. Natomiast w Rakowicach Wielkich mają szkołę z internatem, o której mam bardzo dobre zdanie. Co roku kilku, kilkunastu uczniów z naszej szkoły trafia właśnie do Rakowic. – wskazuje Pani Aneta Kamińska, która dodaje, iż podczas piątkowej wizyty ósmoklasiści po szkole w Rakowicach Wielkich oprowadzani byli m.in. przez absolwentów podstawówki z Leśnej.

– Oni się z nami witają i opowiadają o tej szkole swoim kolegom, co jest niezmiernie ważne. To, że ja, jako nauczyciel powiem; „idźcie to tej szkoły, to jest fajna szkoła, tu się dużo nauczycie”, to jest mało. Natomiast, jeżeli ich rówieśnicy ich zachęcą, to wówczas to bardziej do młodzieży tak przemawia. – mówi Pani Aneta Kamińska, która nie kryje, iż szkołę w Rakowicach Wielkich na podstawie opinii absolwentów leśniańskiej podstawówki, którzy za dalszą ścieżkę wybrali rakowicką placówkę ocenia bardzo wysoko.

– Te spotkania traktujemy bardzo poważnie, rozmawiamy o poważnych rzeczach, żeby wiedzieli, co ich czeka w naszej szkole, co mogą osiągnąć, jakie umiejętności zdobyć, w jakim kierunku się rozwinąć, jak jest wyposażona szkoła, poznać nauczycieli, uczniów, zobaczyć, jakie są stosunki, bo to widać nawet na korytarzu, … i to są te cele, które tutaj są realizowane w trakcie tych spotkań z młodzieżą. – wyjaśnia Dyrektor Marek Łukasik.

Młodzież zachwycona warunkami w Rakowicach Wielkich

Podczas piątkowej wizyty młodzież z Leśnej zwiedziła ZSE-T. Jak wskazywali nam uczniowie bardzo podobały im się pracownie komputerowe, pracownia gastronomiczna, sala chemiczna i oczywiście internat – w szczególności oddany niedawno temu do użytku nowy blok, w którym są pokoje w bardzo wysokim standardzie.

Kilkoro z uczniów przyznawało, iż poważnie bierze pod uwagę dalsze kształcenie w ZSET. Tu pojawiał się jeden z najpopularniejszych dziś kierunków, czyli technik informatyk, ale także liceum mundurowe, klasy o profilu policyjnym, czy wojskowym, technik fotografii i multimediów, czy gastronom.

Dzień otwarty w ZSET

Dyrekcja Szkoły w Rakowicach Wielkich ma świadomość, iż rodzice ósmoklasistów również chcieliby zobaczyć warunki oraz poznać ofertę szkoły. W tym celu w dniu 22 kwietnia 2023 roku organizują dni otwarte, podczas których będzie można wraz z obecnymi uczniami zwiedzić całą szkołę. A jeżeli ktoś akurat nie będzie mógł, to jak zapewnia Pan Dyrektor do rakowickiej szkoły może przyjechać każdego dnia, bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

– Mamy osobę, która jest przygotowana do oprowadzenia, jeżeli pojawi się taka potrzeba, to szybko jest to realizowane. – zapewnia Marek Łukasik Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here