Słaba jakość powietrza w Lwówku Śląskim

11
1505
screenshot Airly.org. (14.11.2021r, godz.: 19:30)

Pomiary z czujników zainstalowanych w Lwówku Śląskim nie pozostawiają wątpliwości. Jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Tak czujnik w centrum, jak i ten w Płakowicach nie pozostawiają wątpliwości.

 

Informacja podana przez Airly.eu wskazuje znaczne przekroczenie norm. O godzinie 19:30 w niedzielny wieczór, 14 listopada, w centrum miasta poziom pyłów PM10 został przekroczony o 149 procent, a poziom pyłów PM2,5 przekroczony o 267 procent. Natomiast w Płakowicach poziom pyłów PM10 został przekroczony o 142 procent, a poziom pyłów PM2,5 przekroczony o 240 procent.

Zła jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Natomiast osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Prognoza jakości powietrza – przygotowywana jest z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych bazujących na algorytmach uczenia maszynowego (Machine Learning). Owa prognoza generowana jest indywidualnie dla każdego punktu (stacji) pomiarowej Airly, z użyciem najnowszych procedur opartych o sztuczne sieci neuronowe. Przewidywanie zanieczyszczenia obejmuje kolejne 24 godziny z jednogodzinną rozdzielczością i podawane jest w postaci międzynarodowego indeksu CAQI – czytamy na stronie Airly.eu

Główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw „niska emisja” ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia.

Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych.

Niedzielny wieczór nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Podobne wskazania na mapie można obserwować w większości mroźnych dni. Szczególnie w godzinach wieczornych wskaźniki na mapie przybierają coraz bardziej intensywne barwy świadczące o rosnącym zagrożeniu.

Jakość powietrza na bieżąco możesz śledzić na stronie: airly.eu

11 KOMENTARZE

  1. A w Lubomierzu zwłaszcza w obszarze rynku to dopiero jest koszmar smogowy. Ale jestem przekonany, że ochrona środowiska wie i już przekazała burmistrzowi rozwiązania do poprawy tego stanu

  2. Wystarczy zobaczyć “kto i ile” wystawia do żółtych pojemników na śmieci.
    Taka jest prawda, ludzie palą czym się da.
    Niektóre kominy na Płakowickiej wołają o pomstę do nieba. Ludzie trujecie siebie i swoich najbliższych !!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here