Seniorka z Lubania nie dała się oszukać

0
99

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać m.in. tzw. „wnuczkom”, fałszywym administratorom lub ostatnio też fałszywym funkcjonariuszom. To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez Policję. Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu podjęła współpracę z przedstawicielami lokalnej instytucji finansowej oraz urzędem ochrony interesów konsumentów celem uświadomienia seniorów w zakresie możliwości dbałości o własne bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia. Oszczędności naszego życia ulokowane są na kontach bankowych – niejednokrotnie zmanipulowani seniorzy po telefonie od “wnuczka”, “policjanta” udają się do banków wypłacając pieniądze. Dlatego wspólne działania zmierzają do ograniczenia skali zdarzeń przestępczych wobec seniorów.

Przypomnijmy, że w maju br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu współpracując z policjantami z KWP we Wrocławiu w wyniku wspólnych działań,zatrzymali kobietę podejrzaną o oszustwa na szkodę osób starszych. Zatrzymana, to 34-letnia mieszkanka Wrocławia. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Olszyna. Pokrzywdzona pani otrzymała telefon. Rozmówczyni najpierw podszyła się pod członka rodziny informując pokrzywdzoną, o zaistniałym wypadku. Do rozmowy dołączyła się druga osoba podająca się za policjanta, która potwierdziła wcześniejsza wersję i poinformowała o wpłacie pieniędzy na adwokata. Pokrzywdzona wraz z “adwokatką” umówiła się na wręczenie określonej kwoty pieniędzy. W trakcie przekazywania pieniędzy podejrzenie kobiety wzbudził fakt, iż sprawczyni usiłowania oszustwa nie chciała się wylegitymować. Pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z prawdopodobną próbą oszustwa i powiadomiła o tej sytuacji Policję.

Podobnie działał oszust, który chciał wyłudzić 20 tys. złotych od mieszkanki Lubania. W poniedziałek 5 sierpnia br. mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji zadzwonił do kobiety z informacją, iż jeden z banków chce ją okraść. “Policjant” miał pomóc kobiecie w udaremnieniu tego czynu. Mieszkanka Lubania udała się do banku w, którym trzymała pieniądze jednak dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, skierowała kroki do dyrektora banku, któremu opowiedziała całą historię.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, KPP Lubań

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here