“Ściana mleka” na drodze

16
3421
Kopalnia Niwnice Radłówka droga 5
zdjęcie nadesłane przez czytelnika - dziękujemy

– Ściana mleka przez dobre 20 metrów – informuje czytelnik, który zaznacza, że nie chodzi o mgłę tylko o pył, który znacząco ogranicza widoczność.

 

To nie pierwszy raz, kiedy informujecie nas o utrudnieniach na drodze z Lwówka Śląskiego do Niwnic, gdzie na krótkim odcinku tuż za Radłówką widoczność znacząco ogranicza ściana pyłu.

Zdjęcie takiej sytuacji na drodze we wtorek, 16 sierpnia zrobił jeden z kierowców, który pisze: – Ściana mleka przez dobre 20 metrów.

O to, czy na tej drodze występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu zapytaliśmy lwówecką policję, która wskazuje, iż do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim nie wpływały wcześniej zgłoszenia dotyczące zagrożenia na drodze Radłówka- Niwnice. Policjanci zaznaczają również, iż takich informacji nie odnotowali na stronie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można anonimowo informować o ujawnionych zagrożeniach.

Wybraliśmy się na miejsce, żeby zobaczyć jak wygląda sytuacja na drodze. Wówczas nie było ograniczonej widoczności, w powietrzu nie było pyłu. Okazało się jednak, że roślinność w tym miejscu pokryta jest białym nalotem, taki sam biały pył można znaleźć na drodze i poboczach.

Z prośbą o wyjaśnienia i ustosunkowanie się do sprawy zwróciliśmy się do władz Kopalni Nowy Ląd, której część znajduje się tuż przy drodze, gdzie dochodzi do zanieczyszczenia.

Daniel Marnicki Dyrektor Kopalni, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Nowy Ląd Sp. z o.o, wyjaśnia, iż Kopalnia prowadzi eksploatację gipsu i anhydrytu od 1955 roku i dbałość o środowisko wyznacza sposób pozyskiwania surowca.

Kruszenie surowca odbywa się na powierzchni, skutkiem ubocznym tego procesu może być pojawiająca się od czasu do czasu chmura białego pyłu. W celu wyeliminowania tego zjawiska został zamontowany system zraszania i wyciągu pyłu. Niestety kilka dni system zraszamia uległ awarii, do czasu jej usunięcia do minimum ograniczyliśmy wydobycie co powinno znacząco ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Ponadto informuje, że Kopalnia jest w okresie modernizacji, która do 2024 roku skutkować będzie przeniesieniem ciągu kruszenia pod ziemię oraz szczelnym zabudowaniem magazynu surowca na powierzchni wraz z systemem mechanicznych odpylaczy.” – wyjaśnia Dyrektor Daniel Marnicki.

16 KOMENTARZE

 1. Szanowni Państwo.

  Zapylenie pojawia się od kilku miesięcy na pewno. Jeżdżę często tą drogą. Miałem nawet przypadek, że zapylenie było tak duże, że w dzień około godziny 18 tej, żona musiała wychodzić z samochodu i prowadzić mnie, żeby przejechać te 30 metrów. Mało tego przede mną zatrzymało się auto “na czołówkę”, miałem włączone światła drogowe oraz “awaryjne”, zatrzymując się dojechało mnie auto z tyłu ledwo wyhamowując. Sytuacja była groźna, zagrażająca zarówno zdrowiu jak i życiu. Także bez wątpienia jest to duże zagrożenie.
  Zapylenie ostatnio można zobaczyć około godziny 18 tej, rozciągające się po Radłówkę.
  Moim zdaniem wygląda to jak “wietrzenie” wyrobiska.
  Mam nagrany film, ale już po powrocie z Niwnic, więc zapylenie było dużo mniejsze.
  Oczywiście będę dokumentował przypadki zapylenia, żeby w podobnej sytuacji mieć podstawy, jakby coś się stało, nie daj boże.
  Uważajcie na tym odcinku drogi, bo czasami jest biała ściana.
  Pozdrawiam

  • Zamiast współczuć pracownikom., że muszą pracować w takich warunkach to jeszcze na nich nadajesz. I jeszcze muszą wąchać smród spalin twojego grata. Przerzuć się na hulajnogę to będzie bezpiecznie, ekologicznie i tanio. Łatwo z za biurka się wymądrzać.

   • A czego współczuć? Każdy sobie pracę sam wybiera jak komuś nie pasuje to może zmienić. Proste. A co do pyłów to te awarie chyba ciągle muszą miec raz jechaliśmy w tą chmurę i tak jak już ktoś wyżej wspomniał jest niebezpiecznie bo nic nie było widać.

    • Ja bym ukarał tego co jest na obsłudze tej mgły, skoro jest takie coś to trzeba to zgłosić do kierownictwa on sobie nie zdaje sprawy że robi niebezpieczeństwo dla poruszających się po drodze!

 2. Ładna miejscówka na odszkodowanie. Następnym razem uderzę w samochód naprzeciwka i odszkodowanie będzie wygrane albo wjadę do rowu zróbcie tez tak tylko nagrywać to

 3. Jak ktoś nie ma hobby, nie ma zainteresowań , nie ma chęci zrobienia czegoś pożytecznego to szuka wszędzie taniej sensacji i chęci zaistnienia choćby w lokalnych mediach. Niedługo żaba przejdzie przez drogę przed samochodem i będzie problem…

 4. jezdzilam tamtą drogą czesto dobre 4 lata nie bylam ale juz w tedy bylo to byl ten pył jakos nikomu nie przeszkadzało kur… zajmijcie sie gówniarzami którzy w nocy dra ryja na srodku miasta wczoraj np szli z łaskami darli ryja kukam przez balkon a gowniarz leje obok apteki na ulicy a policji nie ma za to ja idąc w nocy obok biedronki podjechali i wjeb. mi 50 zl mandatu za nic

 5. Ale dziś już chyba naprawili “zraszacze” bo mokro na pół powiatu a może i więcej brawa dla dyra obiecał i macie hehe. A tak na marginesie to od początku istnienia tej dziury jest tam biało, ale może to nie wina New Ladu tylko matka Ziemia już na nas żyga.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here