Saperzy przyznają, że to wyjątkowe znalezisko

0
559

„Taka amunicja w naszych działaniach, w naszym rejonie to rzadkość i trwają jeszcze prace na temat szczegółowego rozpoznania budowy i konstrukcji pocisku” – tłumaczą żołnierze z Patrolu Saperskiego w Bolesławcu, którzy dwa dni temu podjęli znaleziony w okolicach Pobiednej pocisk artyleryjski.

 

 

Na chwilę obecną z uzyskanych danych z rozpoznania wynika, że prawdopodobnie jest to ciężki granat dwuścienny z płaszczem ołowianym Schwere Feldgranate C/73 stosowany w opracowanej po wojnie francusko-pruskiej w 1870-71, armacie 9cm C / 73 Feldkanone.

Dane pocisku znalezionego w Pobiednej:

  • długość: 225 mm.
  • średnica: ok. 88 mm.
  • szerokość dolnych pierścieni: 24 mm.
  • odległość między pierścieniami dolnym i górnymi: 74 mm.
  • średnica gniazda zapalnika: ok 23 mm.

Z uwagi, że jest to przedmiot o dużej wartości historycznej dla naszego regionu Polski, przedmiot wzbudził nasze szersze zainteresowanie i postanowiliśmy podjąć próbę ocalenia korpusu pocisku poprzez wypalenie ładunku niebezpiecznego przy wykorzystaniu nowoczesnego zestawu VULCAN i przekazaniu go dla muzeum.

Saperzy przypominają i apelują, by w przypadku znalezienia czy to niewybuchów, czy przedmiotów mogących je przypominać w żadnym wypadku nie dotykać takich znalezisk, a już tym bardziej nie obracać i nie przenosić, a za każdym razem niezwłocznie powiadomić policję, która informacje o znalezisku przekaże saperom.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here