Samowyrób, czyli drewno pozyskane kosztem nabywcy tzw. „gałęziówka”.

0
3556
drewno gałęziówka las mygła

Szukasz opału na zimę? Myślisz o zakupie drewna na opał? Zastanawiasz się czy warto samemu pozyskać drewno, tak zwaną gałęziówkę? Nie wiesz, gdzie i jak to załatwić?

 

 

Istnieje możliwość zakupu drewna opałowego. Warunkiem jest wyrobienie we własnym zakresie sortymentów na powierzchni, gdzie wcześniej prowadzono prace związane z pozyskaniem drewna. Jest to tzw. samowyrób. W tym celu należy zwrócić się do leśniczego aby przydzielił powierzchnię, na której będzie można przygotować drewno. Najlepiej kontaktować się z leśniczym najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Link do wszystkich leśnictw (Leśnictwa – Nadleśnictwo Lwówek Śląski).

Drewno można wykupić bezpośrednio w kancelarii leśniczego w każdą środę.

W ramach samowyrobu można przygotować drewno opałowe tzw. grubiznę opałową (symbol S4) lub gałęziówkę czyli drobnicę opałową (symbol M2). Wszystkie sztuki drewna o średnicy w cieńszym końcu powyżej 7 cm zalicza się do grubizny opałowej.

 

Cena drewna wyrabianego kosztem nabywcy S4 wynosi brutto za 1m3: drewno iglaste 67,65 zł, drewno liściaste 104,55 zł. Drobnica opałowa (gałęziówka) M2 poniżej 7 cm kosztuje za 1 m3 brutto: 43,05 zł.

Na drewno pozyskane kosztem nabywcy na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia klient może uzyskać dodatkowo rabat w wysokości 50% pod warunkiem, że uprzątnie powierzchnie z gałęzi i chrustu zgodnie ze wskazaniami leśniczego.

-/UGiM Gryfów Śl./red/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here