Ruszył czarny protest w Gryfowie Śląskim

77
3145

Ubrani na czarno, z parasolkami i zniczami w dłoniach. Ulicami Gryfowa Śląskiego ruszył czarny protest. To już nie jest strajk kobiet, to ogólnopolski protest Polek i Polaków, którzy stanowczo i zdecydowanie sprzeciwiają się naruszeniu trwającego od trzech dekad kompromisu aborcyjnego.

 

Wniosek o zbadanie zgodności obowiązujących od 1993 roku przepisów o przerywaniu ciąży z konstytucją złożyli w 2019 r. posłowie PiS, PSL – Kukiz’15 oraz Konfederacji. W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny swoim orzeczeniem odebrał kobietom możliwość decydowania o aborcji z powodu przesłanek wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu zagrażające jego życiu. To wywołało niezadowolenie społeczne i protesty, jakich Polska od lat nie widziała.

Na ulice miast i miasteczek wychodzą osoby, które nie zgadzają się z decyzją TK. Fala protestów rozlała się na cały kraj, przybiera na sile i przeradza się w protest niezadowolonych z obecnych rządów. Protestują także mieszkańcy naszego regionu. Lubań, Złotoryja, Bolesławiec, Jelenia Góra … W niedzielę 25 października do protestów przyłączyli się mieszkańcy powiatu lwóweckiego. Demonstracje odbyły się w Gryfowie Śląskim i Lwówku Śląskim. „Dzicz”, „patologia”, „chuligani”, „zadymiarze”, „dzieciaczki”. To niektóre z określeń jakie pod adresem protestujących pojawiły się w komentarzach.

Mocne słowa wobec organizatorów i uczestników protestów padły ze strony lidera Prawa i Sprawiedliwości. “Ci, którzy do nich wzywają, ale także i ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa. Władze mają nie tylko prawo, ale i mają obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom” – mówił w swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński, który nawoływał do obrony kościołów. “W szczególności musimy bronić Polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dzisiaj jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo” – apelował Jarosław Kaczyński.

To jednak nie zniechęca a wręcz można odnieść wrażenie, że motywuje do dalszego działania.

Nie dajmy się zastraszyć! Opuścimy nasze domy i wyjdźmy na spacer na ulicę, zróbmy sobie wolne od życia w systemie, który nas nie szanuje i twierdzi jakże omylnie, że musimy się mu podporządkować. Jest nas dużo więcej niż ICH i tu jest nasza moc, mimo iż nie mamy za sobą TVP!” – apelowali organizatorzy protestu, zapraszając na dzisiejszą demonstrację. Apel spotkał się z ciepłym przyjęciem. Mieszkańcy i mieszkanki Gryfowa Śląskiego licznie stawili się na czarny protest – spacer ulicami miasta.

Tylko MY KOBIETY posiadamy moc stwórczą, jesteśmy źródłem, jesteśmy kreacją. Matka Ziemia jest KOBIETĄ. Drzemie w nas największa siła płynąca prosto z serca – MIŁOŚĆ. Czyżby nadszedł czas końca patriarchatu? Czyżby ktoś zaczął się bardzo bać naszej budzącej się świadomości i nieudolnie próbował zasiać w nas strach? MY KOBIETY się nie boimy! Zawsze będziemy same decydować o naszym losie!” – tłumaczą organizatorzy gryfowskiego protestu.

Środowy protest w Gryfowie Śląskim zgromadził wprawdzie nieco mniej uczestników aniżeli było to w niedzielę. Tego z uwagi na środek tygodnia można się było spodziewać. I tak łącznie ulicami miasta przeszło kilkaset osób wkurzonych wyrokiem TK i obecną sytuacją w kraju. To drugi protest w ciągu kilku ostatnich dni i jak podkreślają mieszkańcy takich demonstracji nie było tu od dziesięcioleci.

Gryfowianki wspierane były przez mężczyzn, którzy wraz z nimi nieśli transparenty, flagi i głośno krzyczeli. Wśród uczestników nie zabrakło silnej reprezentacji gryfowskich kibiców, którzy jednoczyli się z postulatami kobiet.

Protest kobiet w Gryfowie Śląskim wspierał także Marcin Bustowski z Federacji Konsumencko- Rolniczej, który nawoływał do merytorycznej dyskusji o problemie, o przyczynach chorób i uszkodzonych płodach. Przypominał, iż jednym z ważniejszych aspektów problemów zdrowotnych jest zatruta chemią żywność. Podnosił także, iż ten problem jest równie ważny, jak prawa kobiet i możliwość decydowania o aborcji według zawartego 27 lat temu kompromisu z ówczesnym rządem.

Podczas protestu na kilkanaście minut zablokowana została droga krajowa, jednak małe natężenie ruchu i sprawne działania policji powodowały, iż w korkach stało zaledwie kilkanaście samochodów, których kierowcy z wyrozumiałością podchodzili do demonstracji a niektórzy z nich trąbili w rytm wykrzykiwanych haseł.

Nie bez echa pozostały słowa rządzących i apele o obronę kościoła. Przed gryfowską świątynią przez kilka godzin czuwała grupa mieszkańców, którzy jak mówili nam są tu po to, żeby bronić kościoła. Nie było jednak przed czym, ani przed kim go bronić, bo ani organizatorzy demonstracji, ani jej uczestnicy nie dążyli do konfrontacji, czy tym bardziej do jakichkolwiek ataków na świątynię. Cała demonstracja przebiegła w pokojowy sposób.

To drugi, ale prawdopodobnie nie ostatni #strajkkobiet w Gryfowie Śląskim. O kolejnych planowanych akcjach będziemy Was informować.

 


https://lwowecki.info/policja-o-wczorajszym-protescie-w-gryfowie-slaskim/

77 KOMENTARZE

 1. Serce rośnie. Początek końca wirusa PiSu. Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie normalnie. Tylu młodych ludzi na ulicach. Walczcie o swoją przyszłość. Wyślijcie komuchów za kraty i przejmujcie stery swojego kraju.

 2. Pochodzę z Gryfow, podzielam poglądy protestujących ale sposób w jaki to robią jest po prostu żenujący. Rodzice z małymi dziećmi, młode dziewczyny wykrzykujace tak prymitywne hasła… Jest mi zwyczajnie i po ludzku wstyd.
  Jest takie niemieckie powiedzenie: “Ton macht Musik ” i tego tonu tu niestety zabrakło.

 3. Każda rewolucja kiedyś mija. Pamiętacie Robespier – przywódca rewolucji francuskiej – po ustaniu rewolty skończył na gilotynie. Dziś inne czasy a więc pamiętajcie, wzywając do wojny, niszcząc mienie poniesiecie za to odpowiedzialność karną. Wszystko jest dziś rejstrowane, pozwy karne będą doręczane. Protestujcie ale zachowujcie się i nie straszcie wojną

  • Jestem właśnie w “tym niemieckim kraju” i tym bardziej wstyd mi za taką młodzież i za hasła które głoszą. Jeżeli chcesz ze mną dyskutować to zapraszam do dyskusji merytorycznej i poparcia swoich tez argumentami, bo szczekać po próżnicy każdy jeden Burek potrafi ( nie obrażając Burka)

   • Udajesz czy jesteś idoiktą? młode społeczeństwo tworzy rodziny, więc przede wszystkim jest to sprawa młodych ludzi. Czego nie rozumiesz? Wpireladsz się, chociaż a nie twoja sprawa.

    • Sądząc po słownictwo, byłeś lub byłaś uczestniczką marszu…
     Czytaj że zrozumieniem: jestem za, ale nie w takiej formie i przykro nawet myśleć o tym jakie rodziny stworzy te młode, wulgarne społeczeństwo.
     Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z moim komentarzem i dopiero potem do formulowania(oby nie tak wilgotnych) odpowiedzi

 4. PO pokazało by jak się rządzi to specjaliści, sort by zrobili bogaty i biedny ,biedny musiał by byc bieny żadnych wsparć itp. oto im chodzi niejedna kobieta i dziecko by chciała kiedyś takich dodatków jak teraz mają zapomnieli komune. PO to komuchy młodzi tego nie wiedzą.

 5. Widać że PiS katolicy dostali rozkaz na pisanie anonimowo komentarzy!! Brawo rodacy wasza wiara trwa tylko jak idziecie na mszę, w kościele jesteście świeci a po kościele chamstwo z was wychodzi.
  Nie pozdrawiam.

  • A jak mam reagować na chamstwo? Wystarczą wasze hasla. Na wasze chamstwo mam nastawić policzek? Lempertowa się odkryła, G ją obchodzi LOS kobiet OBALIĆ WŁADZĘ I DORWAC SIĘ DO WLADZY. WYKORZYSTAĆ DZIECI I NIEWYEDUKOWANYCH.

 6. Z tego co widzę większość uczniowie szkół ,napewno pochwałę dostaniecie od dyrektora. Patologia i tyle zero kultury w waszym stylu, współczuje waszym rodzicom za wasze zachowanie.

 7. Protesty są zasadne. Wicepremier kaczor to “przeszkolony” dewot i religijny dewiant na smyczy watykańskiego okupanta. To skandal, że taki ktoś rządzi krajem. Ani prawa jazdy, ani znajomości języka obcego, czy obsługi komputera. Obaliliśmy czerwoną zarazę, obalimy i czarną!

 8. Brawo kobiety za odwagę w obronie naszych wspólnych ludzkich praw !
  Nie jak ta zakłamana pisowska pseudo chrześcijańska szczujnia
  Tak się niby troszczą o nienarodzone dzieci , a żywe kobiety, młodzież chcieliby poddawać aborcji, eutanazji
  protestującą Młodzież pozabijaliby tirami
  Tak po chrześcijańsku ?

 9. To kto jak nie młodzi będą tworzyć rodziny i robić dzieci? Spodziewaliście się kogo? Bandy katoli z książem na czele.. Dokładnie tak wygląda nasze społeczeństwo, czego ty jeszcze nie rozumiesz jeden z drugim?

 10. Trolle wskoczyły na lwoweckie.info , widac że większość pisowcow nie wie o co kobiety walcza, oni tylko jedno aborcja aborcja a przypominam wam ze większość tych kobiet nie jest za aborcja ale kazda CHCE MIEĆ SWÓJ WYBÓR! Aaa i tak do was nie dotrze. Już po nawolywaniu przez K… stali pilnowali kościoła po co?

 11. Pan Bustowski na proteście, ten który starował w wyborach z list konfederacji, partii która popiera to przeciw protestują hahahahah. Nie mogę ze śmiechu ahahahhaha buaahahahah buahahahahha. A Ci ślepo słuchają jak świnia grzmotu…. wstyd

 12. Nie wierzę w to co czytam, ile nienawiści jest w Was katolikach którzy właśnie stoją za kościołem. Dostali pozwolenie na “obronę kościoła” chociaż nie było przed czym!!!!
  Protestujący nawet pod Kościół nie podeszli więc na co to otoczenie kościoła z każdej strony, czy ktoś tutaj się wystraszył? Czy po prostu jak wódz mówi to tak robią?!
  Wyzywać od patologii, chamstwa itd. Młodzież która kiedyś będzie pracować na Wasze emerytury A gdzie szacunek do nich!!! Oczekujecie szacunku do siebie A w zamian nic nie dajecie i Wy się nazywacie katolikami.. więcej nienawiści jest właśnie w Was niż w tych co protestują! No ale jak się dostaje pozwolenie do ataku to niestety tak sie to kończy… Nie pozdrawiam.

 13. Jakby protest przeszedł w milczeniu to kto by zwrócił na nich uwagę?A nie sorry.. wam obrońcom Kościoła i tak by nie pasowało, więc w czym macie problem. Tak źle i tak nie dobrze. Nie patrzcie i nie słuchajcie jak Wam się nie podoba i tyle.

 14. Tu chodzi o wolność a nie aborcję, aborcję przy okazji, o sprawiedliwość, równość, w tym kraju tego brakuje. Mamy XXI wiek a chcą nami rządzi jak w średniowieczu, mają nas za plebs co ma za miskę ryżu zapierdalać, teraz już wszyscy powinni dołączyć: rolnicy, lekarze, nauczyciele. Nie chodzi o to czy PiS czy PO, chodzi o to aby szanować abywateli i dbać o ich dobrobyt a nie o własną dupę i zrobić z Polski zacofany kraj, jak rządzi kościół to jest średniowiecze i tyle. Wierzący nie potrzebują zakazu aborcji jak mają takie wartości to jej nie zrobią, wierzący nie potrzebują zmuszania do ślubu, chrztu, czystości, chodzenia do kościoła. Kto chce chodzi, modli się kto nie chce to nie. Ja uważam, że właśnie ma miejsce upadek i klęska kościoła, upadek wartości chrzescijanskich, jeśli kościół ich nie respektuje to i ludzie nie będą. Kościół
  sam aferami, przepychem, pedofilia i zakłamaniem odsunal od siebie ludzi. Żeby ksiądz co ma kochankę i dzieci mówił mi że mam ślub brać i w czystości żyć, politycy którzy robią badania prenatalne i wysyłają żony na aborcję nam zakazywali, żeby edukacja w kraju nie była na pierwszym miejscu, nauczyciele zarabiają grosze kto za chwilę będzie uczył naszych dzieci ? Mam koleżankę co ewidentnie nie miała 5 klepki a dziś jest nauczycielem, bo nikt inteligentny i mądry dziś nie chce uczyć, głupi naród łatwy do sterowania naród.

 15. Popieram jaj najbardziej. Mam tylko nadzieję że to nie rozpęta anarchii w naszym kraju, jeżeli zamkną kraj na miesiąc a protesty będą odbywały się codziennie. Pozdrawiam wszystkich lewicowych aktywistów… i oczywiście radnych którzy ograniczają nam to czego nie mogą czyli nasze zdanie na temat “niebezpiecznego i śmiercionośnego wirusa”. Jeżeli tak bardzo Wam przeszkadzają ludzie bez masek i tak bardzo boicie się o własne życie to nie ma problemu – ŚPIJCIE W NICH!
  Za protesty 10
  Dla całego towarzystwa SLD i postkomunistów wielkie 0!!

  Ps. Mam nadzieję że Sadownik odsypia dalej po ostatnim i na kolejnym proteście znowu da Czadu!!!

 16. Zwierzyniec – tak nazywał się edukacyjny program telewizyjny adresowany do dzieci i młodzieży emitowany w poniedziałkowe popołudnia. Prowadzący go, Pan Michał Sumiński w bardzo przystępny i rzeczowy sposób opowiadał o zwierzętach, ich życiu, zwyczajach i relacjach pomiędzy nimi. Wczoraj, ale już nie wczesnym popołudniem, a bardziej wczesnym wieczorem, młodzi mieszkańcy mojego miasteczka, niczym stado wygłodniałych wilków wyległo na ulicę i głośnym wyciem ogłaszali wznowienie edycji nowych odcinków tego znakomitego programu, ale już w bardziej “NOWOCZESNEJ” i tylko dla nich samych zrozumiałej formie. Przywódcy stada (a brakowało w nim tego bardzo kąśliwego, który po okresie długoletniej niewoli prowadził stado w niedzielne popołudnie. Czyżby został odrzucony od stada? A może stał się balastem który swą przeszłością obciążał stado?) głośnym, donośnym wyciem nawoływali stado i wskazywali odpowiedni kurs i kierunek. Kto przegapił odcinek niech nie żałuje, bo nie było w tym stadzie żadnego konkretu, żadnej merytoryki, ani też żadnego składnego planu na przyszłość. (To jednak wcale nie dziwi, bo wataha z totalnej opozycji, która teraz próbuje wprowadzić chaos i zamęt też poza głośnym szczuciem nic do zaproponowania nie ma.) Jedno co było widać i słychać to “Spier i lać” “Kota se ochrzcij” “Episkopat za kraty” czy, co mnie bardzo rozbawiło wielkość męskiego przyrodzenia.( co nie ulega wątpliwości w świecie zwierząt znaczenie może i ma, ale do piekła kobiet ma się raczej tak sobie) Teraz tak na poważnie i bez jaj. Zwracam się do Was młodzi ludzie. Nie DAJCIE SIĘ SOBĄ MANIPULOWAĆ! Tym którzy mówili że “Taki mamy klimat” i “Pieniędzy nie ma i nie będzie” nie zależy na tym by Wam się żyło lepiej. Im zależy tylko na tym by skłócić nas Polaków ze sobą, by dzięki Wam i tym protestom odzyskać władzę, przykryć i wyciszyć przekręty i oszustwa których się dopuścili już w tej rzekomo wolnej i niepodległej Polsce. To ludzie pozbawieni uczuć i ludzkiej przyzwoitości, dla których podstawowe prawa dekalogu to farsa. Pod przykrywką wzniosłych haseł( rzekomo dla wspólnego dobra ogółu) wykorzystują Waszą młodzieńczą naiwność, by z Waszym poparciem sięgnąć szczytów i sprawować nad Wami władzę.

  • W 100 procentach popieram mieszkańca gryfowa. I przypominam kochanej złotej młodzieży o zbliżającym się święcie wszystkich świętych aby ze zniczem zamiast pod urząd gminy udali się na groby swoich najbliższych. Kochana młodzieży włączcie myślenie szacunek dla swoich rodzin i tradycji polski.

   • Nie masz zamiaru dzieci rodzić, to się nie wtrącaj w temat. To dzięki wam (bo od kogoś musieliśmy to przejąć) tak wygląda nasze młode społeczeństwo. Jestem tego pewien że duża większość tych którzy byli na przemarszu będą również na grobach swoich bliskich, z nie mniejszym szacunkiem niż ty. Ale mimo wszystko proszę otworzyć oczy, spojrzyj tam tylko jak wygląda naprawdę. Te demonstracje są tylko po to sprowokowane, żeby społeczeństwo nie zobaczyło tego co się dzieje naprawdę.. i żeby znów nas podzielić. Więcej empatii, i szacunku do siebie nawzajem bez różnicy czy jesteś za PiS czy PO, czy jesteś czarny czy biały czy Żyd czy muzułmanin czy katolik, nie dajcie sobie oczu mydlić bzdurami, czy innymi przeziębieniami. Patrz trochę szerzej nie węziej, i nie myśl że twój światopogląd jest najlepszy na świecie..

  • Zgadzam się co do joty. Myślę tylko jaka będzie reakcja dyrektorów szkół.? Takiego wulgarnego zachowania nie można tolerować. Trzeba to zatrzymać. Co z tych ludzi wyrośnie?

  • Rozumiem, że lepiej jakby tę naiwność wykorzystała pana światła partia w którą wierzy pan bardziej niż w Boga… (choć w sumie on i tak nie istnieje, bo został wykreowany przez wasz strach przed tym, że po waszym zdechnięciu nic nie ma i nie potraficie tego swymi zakutymi katoprawackimi łbami ogarnąć, że po prostu zgnijecie w grobie i tyle)…

   To jednak lepiej w bożka Jarusia i pomniejsze jego bóstwa uwierzyć, bo oni chociaż nie swoje pieniądze rozdają przy okazji zabierając jeszcze więcej. Typowy katoprawak i tak inteligencji nie za wiele posiada więc tego nie zauważy.

 17. W 100 procentach popieram mieszkańca gryfowa. Kochana młodzieży włączcie myślenie zamiast zapalać znicze pod urzędem idźcie na groby swoich najbliższych. Mniejcie szacunek dla swoich rodziców dziadków i polskiej tradycji. Nie ma piękniejszego kraju jak nasza polska.

 18. Wstyd na cala Polske. Szkoda to bylo takie porzadne miasteczko i mieszkancy. Jak wytlumaczyc 5 letniemu dziecku ze nie mozn aprzeklinac jesli takie obrazki i filmy pojawiaja sie z rodzinnych stron

 19. Trybunał Konstytucyjny z sędziów się składa .A prawnik -to sędzia?.Z tego co wiem,to dwa inne zawodyCzy coś tu zawodzi i ludzi zwodzi?…Chyba wyrok jest nielegalny i nie mamy co się denerwować ,tylko tych informacji nie przyjmowaćwr

 20. Te hasła po prostu oddają emocje, które odczuwają kobiety. W polityce czasami warto pewne rzeczy nazwać po imieniu. Kobiety właśnie to robią i mówią, jak bardzo mają dość. Trudno im się dziwić, jeśli uświadomimy sobie, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Polska ma jedno z najbardziej rygorystycznych praw aborcyjnych nie tyle w Europie, co na świecie. Polskie kobiety, które czują się częścią Europy i mają na co dzień z tą Europą styczność, choćby przez popkulturę czy podróżując po świecie, są naprawdę wkurzone

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here