Są chętni na wskazanie zasadności rewitalizacji kolei do Świeradowa

2
334

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, iż Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zlecił wykonanie dwóch studiów wykonalności dla linii kolejowych: Jelenia Góra – Karpacz/Kowary oraz Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój / Jindřichovice pod Smrkem (Republika Czeska).

 

Przedmiotem zamówienia było opracowanie dwóch Studiów wykonalności dla linii kolejowych:

  • Jelenia Góra – Karpacz/Kowary
  • Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój/Jindřichovice pod Smrkem (CZ).

 

Globalnym celem projektu jest wskazanie zasadności rewitalizacji oraz trwałości projektu rewitalizacji przedmiotowych linii kolejowych. Ponadto wykazanie korzyści i efektów projektu poprzez sprecyzowanie możliwości usprawnienia degradowanego układu komunikacyjnego, a tym samym przywrócenie funkcjonowania pasażerskich połączeń kolejowych przyczyniających się do aktywności gospodarczej i społecznej regionu.

 

Opracowanie powinno w należyty i dokładny sposób dostarczyć Zamawiającemu podstaw do podjęcia decyzji finansowych i rzeczowych odnośnie realizacji projektu.

 

UMWD oczekuje od Wykonawcy określenia optymalnego wariantu inwestycyjnego realizacji projektu w kontekście prognoz przewozowych i przyszłych potrzeb eksploatacyjnych i utrzymania, określenia modelu finansowania projektu oraz przedstawienia uwarunkowań i rekomendacji najlepszych rozwiązań realizacji projektu.

 

Był to już drugi w tym roku przetarg. Na pierwszym nie było chętnych. Teraz swoje oferty złożyły trzy firmy. Co ciekawe, zamawiający na sfinansowanie zamówienia chce przeznaczyć 430.500 złotych, a oferty, jakie wpłynęły opiewają na: 183.270 zł, 180.810 zł i 490.770 zł. Teraz UMWD sprawdza, czy oferty są zgodne z oczekiwaniami jakie były wymienione w zamówieniu. Za kilka dni dowiemy się, czy i którą ofertę wybrano. Warto nadmienić, iż każdy z oferentów zapewnia, że zadanie wykona w 12 tygodni, a więc na początku przyszłego roku studium będzie już gotowe.

 

Warto przeczytać:

2 KOMENTARZE

  1. Ponowne umożliwienie dojazdu pociągami do Lwówka Śląskiego i Świeradowa Zdroju to najlepszy z pomysłów dla tego regionu kraju. Podobnie do Karpacza. Miasta są przepiękne, okolica zapiera dech w piersiach, a dojazdy dla niezmotoryzowanych koszmarnie utrudnione brakiem dojazdu. Nawet autobusy dalekobieżne tam nie docierają. Zapomniany, przepiękny zakątek Polski. Ostatnio byłam na leczeniu sanatoryjnym w Świeradowie. Zauroczona jestem okolicą, ale wyjazd z tego miejsca to ogromna trudność. Dwa autobusy na dobę do Jeleniej Góry i dojazd komunikacją miejską do dworca PKP. Z dziećmi, bagażami to wielkie wyzwanie, czasami ponad siły.

  2. Widzę,że agitacji ciąg dalszy.Jak dobrze kochanieńka,że ty tu nie mieszkasz. No, to masz spokój. A z czego ty duszko wywodzisz,że te pociągi będą śmigać jak metro w Warszawie , co kilka minut ?Ha? Jest lepszy pomysł na atrakcję! Proponuję pogłębić Kwisę na odcinku Mirsk-Świeradów i połączenie promowe poprowadzić!!! A i jeszcze ubrać paru panów w stroje ludowe i jako flisacy mogliby drewno spławiać. Ekologia i jeszcze raz ekologia.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here