Ruszyli szlakiem zdrowia i przygody

1
1374

Ponad dwustu uczestników zgromadził organizowany przez Powiat Lwówecki rajd rowerowy szlakiem zdrowia i przygody. Wystartowali w nim mieszkańcy naszego powiatu oraz silna reprezentacja rowerzystów z Żaclerza w Czechach, który jest miastem partnerskim naszego Powaitu.

 

Obszar pogranicza polsko-czeskiego, do którego zalicza się Powiat Lwówecki posiada znaczące walory przyrodniczo-krajobrazowe, z drugiej strony według danych statystycznych nasz region zmaga się coraz bardziej z zanieczyszczeniem powietrza oraz słabą aktywnością proekologiczną. – zauważają władze Powiatu Lwóweckiego – Zmiana klimatu, która dotyczy wszystkich mieszkańców danego obszaru, wpływa na ich zdrowie i jakość życia, dlatego istnieje silna potrzeba mocnego podkreślenia, jak bardzo zależymy wszyscy od siebie nawzajem oraz że nasze lokalne działania wpływają pośrednio i bezpośrednio na naszych sąsiadów bliższych i dalszych. – podkreślają i w celu propagowania wiedzy wśród turystów i mieszkańców obu stron granicy na obszarze pograniczna, Euroregionie Nysa i powiecie lwóweckim, organizują m.in. rajdy rowerowe, które mają za zadanie zachęcanie turystów i mieszkańców do udziału w akcjach promujących aktywne i zdrowe sposoby spędzania wolnego czasu, poznanie walorów przyrodniczych obszaru pogranicza i wspieranie mieszkańców w działaniach proekologicznych.

Ze względu na wybuch epidemii zaplanowany na początku kwietnia rajd, który miał otwierać sezon rowerowy nie odbył się. Władze Powiatu Lwóweckiego nie chciały, aby okazja do wspólnej wycieczki rowerowej przepadła, dlatego rajd został przełożony na bardziej dogodny termin. Ten właśnie nastał.

Przepiękna pogoda, malownicze tereny, rower i wspaniałe towarzystwo … nic więcej nie trzeba, by dobrze i aktywnie spędzić dzień.

W sobotnie przedpołudnie, 12 września na lwóweckim rynku stawiło się ponad dwustu miłośników dwóch kółek. Mieli oni do wyboru dwie trasy. Tak zwana mała pętla liczyła około 20 kilometrów i polecana była wszystkim niedzielnym rowerzystom i rowerzystkom oraz ich rodzinom i pociechom. Trasa prowadziła przez Mojesz, Dębowy Gaj, Sobotę, Dworek, Pieszków, Bielankę do Płakowic. Natomiast tzw. duża pętla liczyła ponad 50 kilometrów i była dedykowana dla wytrwałych i wprawionych w pokonywaniu wzniesień rowerzystów z wielkim duchem sportowym. Ta prowadziła przez Płóczki Górne, Olesznę Pogórską, Lubomierz, Wojciechów, Radomice, Marczów, Sobotę, do Płakowic.

Z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem uczestnicy startowali w oddzielnych grupach. Na starcie obowiązywały odstępy.

Uczestników w imieniu władz Powiatu Lwóweckiego powitał Pan Dawid Kopeć, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Integracji Europejskiej i Promocji w lwóweckim starostwie, który przypomniał regulamin, obowiązujące obostrzenia, krótko omówił trasę oraz konkursy. Natomiast zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i zasady jazdy w grupie omówili policjanci, którzy zabezpieczali rajd.

Start do małej pętli odbył się o godzinie 10 a do dużej o godzinie 11.

Uczestnicy rajdy nie ścigają się. Tu liczy się dobra zabawa i mile spędzony czas a nie miejsce na mecie. Po drodze każdy z uczestników ma do rozwiązania przygotowane przez organizatora zadania. W nagrodę za poprawne odpowiedzi czekają atrakcyjne profesjonalne koszulki rowerowe. Na mecie dla wszystkich uczestników czeka ciepły posiłek oraz niespodzianka – koszulki t-shirt dedykowane tej imprezie.

Ze względów bezpieczeństwa rajd jest zabezpieczony przez ratowników medycznych i służby techniczne, a na starcie również przez policję.

Rajd „Szlakiem zdrowia i przyrody” realizowany jest w ramach projektu „Na zdrowie! – polsko-czeskie działania na rzecz ekologii i zdrowia“, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

https://www.facebook.com/lwowecki/videos/415194592780356/

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here