Rozpoczął się XXV Jubileuszowy Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu

2
5667

Burmistrz przekazał klucze do Miasta organizatorom wydarzenia. Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych to powrót do korzeni, czyli filmowej idei, która rozsławiła Lubomierz.

 

Mały Lubomierz znalazł „coś”, co pozwoliło mu stać się popularnym w całym kraju i co po dziś dzień przywodzi tu rzesze turystów z Polski i z zagranicy. To „coś” to oczywiście film w reżyserii śp. Sylwestra Chęcińskiego pod tytułem „Sami Swoi”. Kultowa komedia stała się fundamentem promocji gminy i mottem dorocznego święta. Warto jednak pamiętać, iż nie byłoby dziś jubileuszu, bez pomysłodawców i ludzi, którzy przez lata pracowali na ten sukces. 25 lat w pigułce przypomniał otwierając jubileuszowy Festiwal Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Marek Chrabąszcz:

Dziś, do wszystkich tych, którzy pracowali na rzecz tej imprezy kieruję wyrazy ogromnego podziwu, wdzięczności i szacunku. Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna. Nie sposób, by uczynić to teraz imiennie. Ćwierć wieku, to szmat czasu, a historia wszystkich edycji festiwalu to ogromna księga, tysiące zdjęć, mnogość wspaniałych, wzruszających i niezapomnianych wspomnień…

A wszystko zaczęło się w 1997 roku. Mieliśmy już wówczas gazetę “Sami Swoi”, Muzeum Kargula i Pawlaka. I właśnie podczas imprezy zorganizowanej przez Olgierda Poniźnika i Jadwigę Sieniuć z okazji zainstalowania drewnianych figur Kargula i Pawlaka pod Domem Płóciennika, podczas projekcji filmu “Sami swoi” na lubomierskim rynku, zrodził się pomysł organizacji jakiejś imprezy związanej z filmową tradycją tego miejsca.

Na efekty wytrwałości i pomysłowości tej dwójki osób nie trzeba było długo czekać. Wkrótce zapadła decyzja o organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych i powołany został komitet organizacyjny w składzie: Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć, Mariola Laskowska, Halina Kwacz, Maria Misiewicz, Waldemar Wilk, Jacek Szramowiat, Andrzej Paszkowski, Dariusz Miliński, Ryszard Kiwilsza, Robert Onoszko, Mirosław Płotnicki.

Było to ogromne wyzwanie dla tych ludzi, bo nigdy wcześniej nie pracowali przy organizacji tak wielkiej imprezy. Niebawem dołączyli do nich inni: Czesław Stachowiak, Zdzisław Mirecki, Krzysztof Demkowski, Mirosław Onoszko.

Od 14 do 17 sierpnia 1997 roku w miasteczku odbyło się wielkie święto. Z ogromną radością powitaliśmy wtedy: Sylwestra Chęcińskiego, Witolda Pyrkosza, Eliasza Kuziemskiego, Waldemara Pawlaka, Jacka Ziobro, tłum widzów, ekipę Telewizji Polskiej z Warszawy. To wtedy odbyła się pierwsza zabawa pod kasztanami, pierwszy festiwalowy korowód przemaszerował przez rynek, wydarzenia na scenie prowadzili: Jadwiga i Tadeusz Kutowie, wystąpił zespół Sami Swoi (Wiesław Ziółkowski i Tadeusz Kozak), a pierwsze Gminne Potyczki Kargulów i Pawlaków były zapowiedzią tradycyjnych już turniejów “Filmowcy kontra Swojaki”. Polskie komedie wyświetlane były na ekranie w rynku. Lubomierz zaistniał na ogólnopolskiej antenie TVP przez 80 minut, podczas pięciu bezpośrednich wejść. Niektórym organizatorom w oczach pojawiły się łzy wzruszenia, na okoliczność, że tyle ludzi do nas przyjechało.

A potem to się już potoczyło. Do ścisłego grona najwytrwalszych organizatorów dołączyła Lucyna Stachowiak, która przez ponad 20 lat czuwała nad tym, by lista aktorów odwiedzających nasze miasto zawsze była pełna i atrakcyjna, czego dowodem jest 116 pamiątkowych tablic w naszym Zaułku Filmowym, oraz lista ponad 170 ludzi filmu, którzy odwiedzili nasze miasto; Anna Jurasińska, do której przylgnęło miano matki karmiącej, gdyż przez wiele lat zajmowała się organizacją wyżywienia dla naszych gości i ekip technicznych, Daria Sękowska, Julia Dęblińska, Jerzy Andrzejczak, Mirosław Laskowski, Edward Korecki, Bartosz Kuświk, Teresa Jakimowicz, Ola i Andrzej Pilichiewicz, Bożena i Bogdan Ciereszko, Daniel Antosik, Agnieszka Janczak, Barbara Urbanowicz, Krystyna Waniowska, Damian Gładysz.

Impreza rosła w siłę, rozgłos i potęgę. Wiele życzliwych firm wykonało szereg pożytecznych prac dla miasta.

Nad festiwalem nie zabrakło też czarnych chmur i niespodziewanych burz, niektórzy nie potrafili dostrzec wartości, jakie ta impreza przynosi miastu i jego mieszkańcom, a pozyskiwanie środków niezbędnych do organizacji też nigdy nie było łatwe i szybkie.

Na szczęście organizatorzy nie zawiedli, pomimo tego, że każdy z nich pracował zawodowo, to z pasją i wytrwałością poświęcali się tej pracy społecznej.

8 grudnia 1999 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych w Lubomierzu, które do roku 2018, czyli przez 18 lat było głównym organizatorem naszej imprezy.

Nasi widzowie obejrzeli ponad 1000 komedii filmowych, ponad 100 razy uczestniczyli w spotkaniach z ludźmi kina, których uhonorowaliśmy Złotymi, Srebrnymi, Brązowymi i Kryształowymi Granatami. Na scenie wystąpiło ponad 50 znanych zespołów muzycznych oraz 30 kabaretów.

Przy każdej jej edycji pracowały też załogi Urzędu Gminy i Miasta, szkół, biblioteki, przedszkola, internatu. Dziś im wszystkim ogromnie dziękuję.” – dziękował Burmistrz Marek Chrabąszcz.

W ostatnich latach Festiwal zaczynał odbiegać od swojej pierwotnej idei podążając w kierunku zwykłego święta mieszkańców. Dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury, któremu powierzono organizację jubileuszowego wydarzenia postanowił powrócić do korzeni:

XXV jubileuszowy Festiwal różni się od innych Festiwali. Obraliśmy inny kierunek z pomocą instytucji, które nas bardzo mocno wspierają a mianowicie Dolnośląskie Centrum Filmowe, które wspiera nas merytorycznie. Możemy pozyskiwać fajne filmy, zapraszać ciekawych aktorów. To jest również pomoc Wytwórni Filmów Fabularnych z Wrocławia – Centrum Technologii Audiowizualnych, która od wielu lat wspiera naszą działalność m.in. cykl „Lubimy polskie komedie” to jest ich zasługa i finansowanie. Również Ośrodek Kultury i Sztuki z Wrocławia, który mocno nas wspiera poprzez pomoc przy budowie sceny. Gdyby nie te instytucje na pewno Festiwal byłby festiwalem wymierającym. Udało się go odbudować, prestiż Festiwalu rośnie, zapraszamy ciekawych ludzi. W Polsce jest coraz bardziej rozpoznawalny i z tego powodu bardzo mocno się cieszymy i w dalszym ciągu będziemy pozyskiwać partnerów, którzy będą starali się wspierać nas w dążeniach do tego, aby Lubomierz był naprawdę prawdziwą stolicą polskiej komedii. – tłumaczy Bogusław Chrzan Dyrektor LCK.

Jubileuszowy Festiwal to okazja do wspomnień, ale także do spotkań ze znanymi aktorami. W piątek każdy mógł spotkać się i porozmawiać z filmową „Jadźką”, czyli Iloną Kuśmierską- Kocyłak, a także z scenografem, dekoratorem wnętrz i kostiumografem Marią Duffek oraz Pawłem Palcat – aktorem teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy znanym m.in. z takich filmów jak: „Operacja Dunaj”, „Mała Moskwa”, „Biuro kryminalne”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”. Z gośćmi spotykała się również aktorka i piosenkarka Justyna Szafran.

fot.: Jadwiga Sieniuć

Festiwal to również okazja do znakomitej zabawy. Jej przedsmak mogliśmy poczuć w piątkowe popołudnie podczas recitalu utalentowanej Julii Romaniuk, koncertu zespołu PROGRESS, czy odbywającego się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa wyjątkowego koncertu muzyki filmowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Po tym koncercie przyszedł czas na coś, na co czekało wielu festiwalowych gości, czyli tradycyjną Paradę Komediantów. W festiwalowym korowodzie prowadzeni przez policję z KPP w Lwówku Śląskim odnowionym rynkiem w Lubomierzu przemaszerowali aktorzy, kapela góralska z zaprzyjaźnionej Gminy Mszana Dolna, organizatorzy, samorządowcy i politycy, dzieci z lubomierskiego zespołu Bang Bang Kids, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierz i Stowarzyszenie Klasztor oraz Klubu Seniora Nie Ma Mocnych a także zaprzyjaźnieni od lat z Festiwalem pracownicy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim, czy Koła Łowieckiego Hubert z Gryfowa Śląskiego. Wydarzenie jak to bywało niegdyś swoją obecnością zaszczycili goście z Magicznej Pławnej. Parada stała się także okazją do prezentacji sąsiadów zza miedzy, czyli Walończyków promujących Lwóweckie Lato Agatowe. Paradę zamykali strażacy z OSP Milęcice.

Tuż po korowodzie Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz wraz z Wiceburmistrzem Adamem Skrzydłowskim przekazali na ręce organizatorów Dyrektora Bogusława Chrzana LCK Lubomierz, Jarosława Perduta Dyrektora DCF, Roberta Banasiaka Dyrektora CETA klucz do miasta.

Jubileuszowy Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu swoją obecnością zaszczycili: Senator RP Krzysztof Mróz, Senator RP Rafał Ślusarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Starosta Lwówecki Daniel Koko, Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim mł. insp. Jarosław Baran, st. bryg. mgr inż. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim, burmistrzowie sąsiednich gmin oraz samorządowcy gmin partnerskich Lubomierza i oczywiście najważniejsza w tym dniu – Festiwalowa publiczność.

Oficjalne otwarcie nastąpiło poprzez symboliczne przecięcie taśmy z plakatami filmowymi z 25 lat Festiwalu, którego dokonali: Ilona Kuśmierska, Paweł Palcat, Justyna Szafran, Maria Anna Duffek, Senator Krzysztof Mróz, senator Rafał Ślusarz, marszałek Cezary Przybylski, Burmistrza Marek Chrabąszcz i Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski.

Wisienką na piątkowym, festiwalowym torcie był spektakl muzyczny w reżyserii Mariny Towarnickiej i wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Capitol pt.: „Lata 20, lata 30”.

Festiwalową tradycją jest zabawa pod kasztanami, której i w tym roku nie zabrakło.

Koncerty zespołów Sztywny Pal Azji, Łzy, odsłonięcie tablic w Zaułku Filmowym, czy spotkania z aktorami – to m.in. czeka nas w sobotę. Zobacz: Program Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu

2 KOMENTARZE

  1. Lubomierz wrócił na dobre tory kultywując imprezę tematyczną zamiast wiejskiego festynu w czystej postaci A jak widać politycy ogrzeją sie przy każdym ogniu, nawet bez zasług , w końcu zaczyna się kampania. Niestety Walończycy ze Lwówka , to zwykli przebierańcy – większość to pracownicy gminy i organów podrzędnych ,więc nie mogą odmówić robienia z siebie pajaca . Wolałbym fascynatów .
    W każdym bądź razie brawo Lubomierz

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here