Rozkojarzenie w pracy – jak sobie z nim poradzić?

0
584
fot.: Pracuj.pl

Na efektywność pracy wpływa wiele czynników, bardzo ważna okazuje się konieczność osiągnięcia pełnego skupienia. Niestety, nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli musimy walczyć z ciągłym rozpraszaniem naszej uwagi.

 

Jak się skupić przed komputerem?

Dostępne w Internecie oferty pracy bardzo często uwzględniają konieczność obsługi komputera. Warto zastanowić się, jakie czynniki mogą wpływać na problemy z koncentracją. Jeśli na komputerze zainstalowano programy do komunikacji, to często rozprasza nas kontakt ze znajomymi. Nawet odczytanie krótkiej wiadomości może szybko wybić z rytmu pracy. Nic dziwnego, że niektórzy całkowicie rezygnują z komunikatorów na służbowym komputerze, aby zadbać o lepszą efektywność. Na skupienie wpływa także ogólna atmosfera wnętrza, w którym pracujemy. Przeszkodą w osiągnięciu stanu koncentracji mogą być promienie słoneczne padające na ekran monitora lub niekomfortowa temperatura powietrza. Warto wyeliminować tego typu czynniki i zadbać o odpowiednią aranżację miejsca pracy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sam wystrój. Jeśli pracujemy w pomieszczeniu, w którym dominują żywe kolory, możemy mieć problemy z koncentracją i z rozdrażnieniem. Należy także zadbać o porządek w miejscu pracy – na biurku nie powinny znajdować się niepotrzebne przedmioty, które odciągają naszą uwagę od podstawowych obowiązków.

 

Jak zadbać o lepszą koncentrację w pracy?

Nie da się ukryć, że na naszą koncentrację ma wpływ także samopoczucie oraz aktualny stan organizmu. Nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz za krótki sen, znamiennie wpływają na spadek efektywności podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Najlepiej wspomóc swój organizm nowym menu, w którym znajdą się składniki pobudzające procesy myślowe. Zamiast niezdrowej przekąski warto jak sięgać po orzechy włoskie – świetnie wpływające na pracę mózgu. Należy także pamiętać o regularnych spacerach i przewietrzeniu naszego miejsca pracy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here