Wkracza DVB-T2. Czy będzie trzeba wymienić telewizory?

7
5653

Już w przyszłym roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. Podpowiadamy, jak przygotować się na nową jakość telewizji.

 

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2.

Jak informuje prezes UOKiK nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu – DVB-T jak i nowego – DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

Jeśli masz wątpliwości czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta. W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box” tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

Kupując nowy sprzęt, koniecznie zapytaj sprzedawcę czy telewizor:

  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
  • odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
  • odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Konsumencie, jeśli zależy ci na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

  • odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
  • odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4

7 KOMENTARZE

  1. A po co komu to pudełko propagandowe? Żyjemy z rodziną od przeszło trzech lat bez telewizji( no mamy Amazona i Netflix a) i żyje nam się lepiej… Bo jaka może być korzyść z zagranicznych telewizji dla Polaka?

  2. Polecam media niszowe jak wRealu24 i Media Narodowe. Z wymienionych przez przedmówcę tylko wybrane pozycje. Są to bowiem najnowsze wynalazki globalnej propagandy dla ludu pracującego w największych korporacjach i oferują głównie treści rozdrażniające ludzi. Najnowsze koncerny dostarczające telewizję oferują rozrywkę na najwyższym poziomie (co samo w sobie jest ok). Cel jest kednak taki żebyśmy byli rozdrażnieni, zajęci rozrywką i nie wiedzieli co się tam na górze dzieje. Na górze czyli u tych co mają najwięcej kasy i którzym się kłaniajom politycy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here