Rondo czy światła na DK30 w Krzewiu Wielkim i Gryfowie Śląskim?

31
2899
zdjęcie poglądowe

Komentarz Pana Marka Makowskiego do forsowanego przez GDDKiA zamiaru budowy sygnalizacji świetlnej na najruchliwszym skrzyżowaniu w regionie.

 

 

Kilka dni temu dotarła do mnie informacja o tym, że GDDKiA powiadamia Burmistrza Miasta i Gminy Gryfów Śląski, że w listopadzie ubiegłego roku została podpisana umowa na poprawę bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 30 z drogą wojewódzką nr 361 oraz powiatową 2511D w Krzewiu Wielkim poprzez zamontowanie sygnalizacji świetlnej.

Chciałbym podzielić się z czytelnikami Lwówecki.info swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Na początek trochę historii. W 2012 roku na DK 30 miała zostać wybudowana obwodnica Pasiecznika. Ponieważ w Pasieczniku DK 30 łączy się drogą powiatową 2494D, uzgadniałem jej połączenie z obwodnicą. Z uwagi na mistrzostwa Euro 2014 w Polsce i Ukrainie, środki finansowe przekierowano na drogi w okolice Wrocławia. Obwodnica Pasiecznika poszła w zapomnienie. Kilka lat później uzgadniałem północną koncepcję obwodnicy Chmielenia, która łączy się z drogą powiatową 2535D z Popielówka. Ten projekt również poszedł w zapomnienie.

Co nam oferuje „GDDKiA” w zamian poprawy podróżowania tą drogą? Kolejne miejsce utrudnień w ruchu i dodatkowy punkt nadmiernej emisji spalin. Gratulacje z bezmyślności w dobie efektu cieplarnianego.

Wcześniej zafundowano „światła” Lubaniowi, gdzie przejazd DK 30, nie tylko w godzinach szczytu jest koszmarem. Później „poprawiono” przejazd na skrzyżowaniu Kolejowej z Jeleniogórską w Gryfowie z 30 prawie do 70 sekund. W godzinach pomiędzy 15 a 17- tą nie da się przejechać przez to skrzyżowanie za jednym cyklem zielonego światła. Oczekiwanie na przejazd przez skrzyżowanie to kilka minut. A tym czasie w większości pojazdów silniki pracują. Teraz dojdzie skrzyżowanie w Krzewiu Wielkim.

 1. O ile zwiększy się emisja spalin do atmosfery z chwilą wprowadzenia w życie zmiany organizacji ruchu?
 2. Jak to się ma do alarmujących sygnałów zmian klimatycznych?
 3. O ile wydłuży się czas podróżowania ze Zgorzelca do Jeleniej Góry z powodu planowanej zmiany organizacji ruchu i o ile zmniejszy się średnia prędkość podróżujących na tym odcinku drogi?

Czy w GDDKiA pracują drogowcy, czy przedstawiciele jakiegoś innego zawodu? Każdy szanujący się drogowiec, dąży do zwiększenia komfortu podróżowania z równoczesną poprawą bezpieczeństwa ruchu. Takim rozwiązaniem są skrzyżowania typu rondo. W Lubaniu powinny powstać, co najmniej dwa, do tego w Gryfowie na skrzyżowaniu Jeleniogórskiej z Kolejową i w Krzewiu Wielkim. Rozwiązanie droższe, ale w odróżnieniu od świateł bez kosztowe w utrzymaniu.

Podnoszony przez przedstawicieli GDDKiA argument braku miejsca na rondo, to wierutne kłamstwo. Każdy z czytelników tej informacji może w dowolnym momencie poprzez stronę Ministerstwa Infrastruktury otworzyć wytyczne WR-D-31-3-03 i w tabeli 4.1.1 przeczytać, że dla drogi takiej jak DK 30 standardowa szerokość ronda mieści się w przedziale od 26 m do 65m, minimalna dopuszczalna to 22 m.

Bez zdecydowanego współdziałania władz Lubania, Gryfowa i Lubomierza „Genialna Dyrekcja” zafunduje nam kolejnego przysłowiowego „śmierdziela” w naszym rejonie. Tylko, czy zechcą o to powalczyć?

Marek Makowski

31 KOMENTARZE

 1. To wydłużenie czasu oczekiwania na Kolejowej jest chore. Od rynku część jeździ przez Biedronkę stwarzając tam niepotrzebne zagrożenie. Skoro stary senator nie potrafił zadbać o nasze miasto to może nowy coś dla Gryfowa zrobi

 2. Trudno nie zauważyć pewnego paradoksu w argumentacji GDDKiA. Z jednej strony słyszymy, że na DK30 brakuje miejsca na ronda, a z drugiej – mamy przykład Lwówka Śląskiego, gdzie na stosunkowo niewielkiej ulicy Morcinka udało się zmieścić aż dwa ronda. To skłania do refleksji: jeśli w mniejszej miejscowości, na węższej ulicy znaleziono przestrzeń na takie rozwiązania, to jak to możliwe, że na głównej drodze krajowej nr 30 miałoby jej zabraknąć?

  • Oczywiście, że światła. Tylko te z czujnikami. Rondo? Co za bzdura.
   Niektórych co tak myślą o przyrodzie zachęcam do wyzbycia się pojazdów silnikowych i przesiadkę na rower, kosiarkę spalinowa zamienić na kosę a zimą siedzieć pod pierzyną zamiast ogrzewać chałupę powodując emisję gazów cieplarnianych.

   • Panie Zbyszku, światła są koło i jest korek, dlaczego popełniać drugi raz ten błąd.
    ( od marca mam auto w naprawie to rowerem kręcę, ale nie każdy będzie mógł pedałować 🙂
    Poproszę o rondo koło .
    Niech się Pan nie boi nowoczesności, nie jest zła.
    Jak ronda to przyszłość to jak za PRL budować światła i nowocześnie przerobić na rondo, dwa razy kasa wpadnie

 3. A jeżdżenie wokół sp2 żeby wjechać na ulicę Żeromskiego to nie jest nadmierna emisja spalin? Tam by się przydało umożliwić wjazd w cywilizowany sposób

 4. Problem jest na poziomie rządzących i jak poprzednie władze (PIS) miały obwodnice i ronda w poważaniu, tak teraz trzeba zacząć lobbować, żeby powstrzymać idiotyczne pomysły. Widzę tu pole dla naszych samorządów, może też jakaś pikieta, debata z parlamentarzystami. I zamiast skupiać się w Gryfowie na tym, jak daleko będzie trzeba chodzić, żeby wypożyczyć książkę, to skierujcie kochani mieszkańcy energię na sprawy naprawdę istotne!

 5. We Włoszech w wielu miejscach zamieniono światła na ronda dla poprawy płynności. DK 30 nie ma szczęścia do mądrego zarządzania. Wszystkie niemal poprawki utrudniają życie kierowcą. Nie wspominając nieszczęsnych skrzyżowań , żle wyprofilowanego zakrętu między Radoniowem i Chmieleniem. Doszło jeszcze do malowania ciągłych linii w miejsce przerywanych.Dlaczego tak trudno zrozumieć, że większość aut osobowych ma obecnie znacznie większą moc niż jeszcze 10-20lat wcześniej. Do tego rośnie ruch ciężarowy. Malując podwójne linie ciągłe ogranicza się zgodnie z prawem wyprzedzanie znacznie wolniejszych aut. Naprawdę podobnie jak autor mam wrażenie, że zarządca drogi robi wszystko wbrew logice i bezpieczeństwu kierowców.

 6. A kto z poprzednich radnych w Gryfowie nalegał a później chwalił się “rozwiązaniem” problemu na skrzyżowaniu przy Biedrze? Teraz między 15 a 17 ludzie wracają z pracy i na DK30 w Gryfowie jest korek na kilka cykli świateł. Ludzie wjedżają na do tej pory spokojne ulice i kombinują gdzie przejadą sprawniej. Gratuluję pomysłu…

 7. Skrzyżowanie w Krzewiu Wielkim nie jest skomplikowane i jest prawidłowo oznakowane, dla normalnego kierowcy nie potrzeba tam ronda ani sygnalizacji, które to znacząco zdezorganizują płynność ruchu na tym odcinku. Tworzenie utrudnień dla zdecydowanej większości normalnych kierowców bo trochę zamroczonych, naćpanych tępaków i popaprańców nie umie jeździć to szkodliwy debilizm. W Gryfowie Jeleniogórska/Kolejowa rondo to dobry pomysł.

 8. Przyczyna stosunku GDDKiA do DK30 jest banalnie prosta, szkoda ,, pieniążków”, są ważniejsze tematy …. Dlatego robią najtańsza linią oporu żeby było cokolwiek zrobione aby samorządy choć na chwilę dały im spokój .
  Wystarczy spojrzeć na wjazd do Jeleniej Góry przed rondem . Od lat nic tylko łata na łacie i istny tor przeszkód . Nie jedna osoba z regionu woli jechać do Zgorzelca na zakupy bo droga do JG zaczyna być kpiną jak na XXI wiek.

 9. Pisać to se wszyscy możecie…Zacznijcie coś działać.Jak w Chmieleniu ludzie walczą o kawałek chodnika to bzdury wpisujecie i wyzywacie od idiotów…A teraz wielka afera i wszyscy mądrzy.Nikt wam nic nie wybuduje bo nie potraficie się zjednoczyć…

 10. pieniądze były ale zostały wydane jako dziękczynienie prawicowego elektoratu na wschodniej ścianie. Bo jak wytłumaczyć eksplozję inwestycji w tamtych rejonach

 11. Wystarczy że w Gryfowie już jakiś mądry bezobjawowo wymyślił genialny cykl świateł na skrzyżowaniu koło Biedronki,korek na wyjeździe do miasta od strony Krzewia sięga bardzo często aż za stację paliw BP. Mieliśmy proste skrzyżowanie z bardzo prostym przejazdem teraz jest dramat. Dołożymy teraz światła w Krzewiu to korek będzie od Jeleniej Góry,brawo! Odnośnie argumentów za bezpieczeństwem takich rozwiązań z całym szacunkiem jak ktoś miał wcześniej problem z bezpiecznym przejazdem w Gryfowie na starym cyklu świateł powinien oddać prawo jazdy.

  • Ty mądry bezobjawowo, co z pieszymi na skrzyżowaniu. Mieli slalomem miedzy samochodami, skakać tyczkami, a może przejścia nad jezdnią. Istotą było bezpieczne przejście dla pieszych bo oni mieli problemy z wieloma wspaniałymi kierowcami oraz płynność na skrzyżowaniu. Gdyby nie było świateł to ze względu na wielu mądrych inaczej kierowców policja by musiała kierować ruchem.

 12. I jeszcze przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną w Popielówku…To ci dopiero inwestycja stulecia.Czy może się z tego wycofali bo coś cisza na ten temat?

 13. Cała DK30 jest w opłakanym stanie!
  Od zgorzeleckiego ronda, droga korkuje się aż do Łagowa (w pn korek sięgał za Orlenem w Łagowie.
  W Lubaniu panuje sraczka świateł. Co 100-200 m plus zwężenia.
  Gryfów Śląski blokuje ruch na wspomnianych światłach. Jelenia Góra wita drogą przypominającą ser szwajcarski. O najbardziej popularnym zakręcie już nie wspomnę.
  Przez 30 lat udało się zrobić tylko podjaz za Olszyna i nowa droga za Krzewiem.

  Potrzebne są natychmiastowe rozwiązania. Nie stawienie kolejnych świateł, utrudnianie i ograniczanie płynnej jazdy. Potrzebny jest lobbing wszystkich miast i miasteczek w celu budowy obwodnicy Lubania, Gryfowa, Chmielenia czy Pasiecznika.
  Wszystkie inne rozwiązania są bezsensowne!
  Jako kierowca zdecydowanie wolałbym rondo niż światła w Krzewiu. A co do gryfowskiego skrzyżowania to jestem sceptyczny co do ronda, ponieważ wszędzie są przejścia dla pieszych, które blokują płynny wyjazd z ronda. Trzeba zmienić te cykle świetlne a najlepiej zabrać się za budowę obwodnicy! Już teraz są problemy z wyjazdem koło podstawówki lub Horyzontu.

  Panie Makowski, ma Pan dobre spojrzenie na problemy ale trzeba walczyć o obwodnicę!
  Poza tym droga 364 z Gryfowa do Lwówka lub z 361 z Krzewia do Świeradowa mogłaby być w końcu lepiej oznakowana, szczególnie na zakrętach i wzniesieniach słupki powinni stać gęściej by w nocy lub podczas deszczu droga byla lepiej widoczna. Za Uboczem do Gradowka prawie wszystkie słupki wykrzywione albo wyłamane a na ostrych łukach i zakrętach kompletnie ani jednego!

 14. A może tak tunel ,lub estakada !Ludzie w d… Mają ta dj 30 ,podwójna ciągła od Zgorzelca do Jel.G prawie cały czas i do tego pełno świateł.17 min z Gryfowa do Jel.jezdzilem.przez Radoniów a teraz …. Zapomnij .Tylko obwodnice -bo reszta to strata czasu i pieniędzy

 15. Jak jedziesz z Gryfów do jg to skrzyżowanie ok(?) ale przejedź z Lubomierz czy Proszówka.
  [ Nie poprawiać mnie z odmiany, słownik już poprawił ]

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here