Rodzina obrzucana koktajlami Mołotowa i nieudolność lwóweckiej policji

40
807

Nie po raz pierwszy słyszymy negatywne wypowiedzi o pracy lwóweckiej policji. Jednak tym razem to, co ujawniają dziennikarze Telewizji Polskiej jest wyjątkowo szokujące.

We wtorek, 8 października 2019 roku na antenie TVP2 wyemitowany został Magazyn Ekspresu Reporterów, w którym ukazał się materiał zrealizowany przez Pawła Kaźmierczaka, pt.: „Bójcie się”.

Pasiecznik, niewielka wieś w okolicach Jeleniej Góry. Tutaj dochodzi do nocnych ataków, podczas których jeden z domów obrzucany jest butelkami samozapalającymi się. Wszystko rejestrują kamery monitoringu, łącznie z podobizną napastnika. Właściciele domu wzywają policję i nic się nie dzieje przez długie tygodnie. Butelki po koktajlach Mołotowa pokrzywdzeni sami zabezpieczają, a do podejrzanego dociera wyłącznie reporter…” – czytamy w zapowiedzi materiału.

Sprawa dotyczy wydarzeń, do których dochodziło od początku września tego roku.

Pan Tomasz wraz z rodziną mieszka w Pasieczniku. Na swojej posesji znajduje butelki z łatwopalną substancją. Wzywa policję. Ci każą mu jechać na komisariat i złożyć zawiadomienie. Policjanci nie zabezpieczają śladów. – wynika z reportażu i słów Pana Tomasza. Oburzona tym faktem jest pani mecenas, która przypomina, iż zebranie i zabezpieczenie śladów należy do policji. asp. szt. Mateusz Królak rzecznik lwóweckiej policji twierdzi natomiast, że to policjanci zabezpieczyli butelkę.

Kilka dni później na posesję w Pasieczniku spada koktajl Mołotowa – paląca się butelka wypełniona łatwopalną cieczą. Zdarzenia nagrywa kamera monitoringu. Domownicy w uwiecznionym na nagraniu sprawcy rozpoznają sąsiada. Nagranie przekazują policji.

Jednak to nie policja a dziennikarze TVP pierwsi docierają do podejrzanego, który to sąsiad w rozmowie z autorem reportażu zaprzecza jakoby to on był sprawcą i mówi: – Nie mam nic wspólnego z tym zdarzeniem, a jeśli miałbym coś wspólnego z tym zdarzeniem, to chociażby mnie policja wezwała na przesłuchanie, czego jeszcze nie zrobiła. Do tej pory nikt się z nami nie kontaktował. – mówi w materiale podejrzewany mężczyzna.

Czy ten pan był wzywany na komisariat, do komendy? – pyta rzecznika lwóweckiej policji dziennikarz Pawła Kaźmierczaka.

To jest zbyt szczegółowe pytanie. Na chwilę obecną nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć. – mówi asp. szt. Mateusz Królak z KPP w Lwówku Śląskim.

Oglądałem horror. Oglądałem cierpienia, przeżycia ludzi, którzy dotknięci są niemalże nie nękaniem, to jest zamachem terrorystycznym i widziałem tych ludzi, widziałem koszmar ich, a jednocześnie widziałem tak straszną nieudolność służb, które nie uczyniły nic, do czego były zobowiązane – mówi w komentarzu do materiału mecenas Lech Obara, radca prawny

Zachęcamy do obejrzenia reportażu na stronach VOD TVP. Warto przeczekać reklamy dwie minuty minutę reklam i obejrzeć materiał w całości. Jest to drugi z reporterzy w tym odcinku Magazynu Ekspresu Reporterów i zaczyna się on od 12 minuty.

https://vod.tvp.pl/video/magazyn-ekspresu-reporterow,08102019,44439651

40 KOMENTARZE

 1. Świetnie ,policja która ma gdzieś dochodzenie i rzecznik który nic nie wie o sprawie mimo reporterzu w telewizji dzien wcześniej. Czy to nie zachęta dla przestępców . Takie to czasy .

 2. Proszę zrozumieć że p.M.Kròlak jest policjantem którego wypowiedzi muszą być wyważone i mieć poparcie w działaniach operacyjnych innych funkcjonariuszy.Wobec powyższego to co powie zależne jest od tego co dokonali lub nad czym pracują inni .Ocena ,,wojny ” gdy ,,bitwa” jeszcze trwa jest nieco niesmaczna ,niekompetentna i niesprawiedliwa. Znam p.Mateusza i wiem że jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu.Prosze popatrzeć ile spraw pozytywnie pomògł załatwić. Proszę dać czas funkcjonariuszom na zbadanie sprawy,dokonanie wytypowania sprawcy,znalezienie pewnych podstaw zatrzymania i nie budowanie negatywnego wizerunku Policji w świadomości społecznej.Z takim nastawieniem nie kto nie będzie u ufał ani wspòłpracował .dziękuję i pozdrawiam

 3. Pan Królak za bardzo broni swoich pracowników, którzy popełniają niestety błędy. Na taką krzywdę ludzką nie można przymknąć oczu tak jak na inne sytuacje lwóweckiej Policji, a władze komisariatu zamiatają wszystko pod dywan i udają, że wszystko jest w porządku do momentu aż komuś na prawdę coś się stanie. Przykre, że telewizja zajmuje się sprawami, które powinny dot. POLICJI!

 4. Ktoś pisze proszę dać czas policjantom na zbadanie tej sprawy. Oby nie było za późno i ktoś na tym nie ucierpiał bo opieszalisc policji może doprowadzić do nieszczęścia. A oficer prasowy powinien wiedzieć takie rzeczy czy przesłuchań już podejrzanego.

 5. Świetnie,kiedy pedały maszerują miastami z piórkami w du..ie i jak ktoś na nich krzywo popatrzy to zaraz znajduje się na glebie i jest skuty jak groźny przestępca
  A tym przypadku sąsiad może sobie nawet granatami rzucać do sąsiada i nikt nie kiwa palcem a w szczególności polycja.
  Gdyby Ci Państwo byli homo to by zaraz larmo było na całą Polskę jaki to brak tolerancji,miłości,poszanowania i pełnia nienawiści ze strony społeczeństwa.
  Qrva co za kraj a za pasem wybory.

 6. ………to jest zamachem terrorystycznym i widziałem tych ludzi, widziałem koszmar ich, a jednocześnie widziałem tak straszną nieudolność służb, które nie uczyniły nic, do czego były zobowiązane – mówi w komentarzu do materiału mecenas Lech Obara, radca prawny
  Jaki mecenas taki redaktor i taki cały reportaż. Konflikt sąsiedzki zamachem terrorystycznym? I w tym samy tonie są pozostałe informacje , co za ………..ach brak słów. A gawiedź szaleje……
  tak gwoli wyjaśnienia:
  zamach terrorystyczny- użycie siły lub przemocy fizycznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.

 7. to my jeszcze mamy policję we Lwówku? myślałam że się zwinęli i zamknęli już dawno a na komisariacie po prostu straszy. Ciągłe ataki terrorystyczny meneli weszły już na stałe w wizytówkę miasta a policja? Jak jej nie było tak nie ma. No ale może duchy chociaż na Halloween się pokażą 🙂

 8. A ja jako osoba postronna i nie mająca nic wspólnego stanę po stronie p. Mateusza…
  Ludzie nie mają zielonego pojęcia, że jedno złe słowo rzecznika i cała sprawa może przedłużyc się o tygodnie i miesiąca. Taka jest zasada – rzecznik mówi to, co nie popsuje dochodzenia. Jeśli nie jest pewien co może a czego nie może powiedzieć to siedzi cicho. A te komentarze tutaj – Polacy to wieśniaki, każdy potrafi siedzieć przed komputerem, przeklinać i powiedzieć “nic nie robią” i koniec kropka. Nie od dziś wiadomo, że telewizja dla podwyższenia oglądalności coś doda, coś odejmie, a ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć i łykają wszystko.
  Pamiętajcie, że skoro TV się tym interesuje to musi być to na tyle ciekawe, że sie sprzeda. A jeśli nie jest – to zrobią tak, że będzie. Niestety umiejętność logicznego myślenia zanika.. podobnie zresztą jak u autora tekstu, przecież to nie pierwszy tekst najeżdżający na lwówecką policję….
  Szanuję pana Mateusza za wszystko co zrobił i nie jestem w stanie uwierzyć, że Policja olała sprawę bo powiedzieli tak w telewizji….
  Ludzie….

 9. Powiat ?! To przecież kpina, dla każdego, kto miał do czynienia z lwówecka Policją, inspektoratami, urzędami i tzw. “wymiarem sprawiedliwości”. Do likwidacji, podzielić między Jelenią Górę i Lubań.

 10. Oficer prasowy był przygotowany ale dla dobra śledztwa nie wolno mu pewnych kwestii upubliczniać. Dlaczego? Spiepszyłby robotę innych i to byłoby nieprofesjonalne. Pozatym poszkodowani przy przesłuchaniu nie potwierdzili kim jest sprawcą/cy. Natomiast w reportażu mówią co innego. Ta cała sytuacja to typowy konflikt sąsiedzki z zastosowaniem nietypowych zachowań aspołecznych. Proszę nie pisać że Policja nic nie robi, robi tylko dla dobra postępowania nie ujawnia pewnych rzeczy/ w nformacji.

  • “Spiepszyłby” – piszę się spieprzyłby.
   “Pozatym [poza tym!!!] poszkodowani przy przesłuchaniu nie potwierdzili kim jest sprawcą/cy.” – czy to czasem nie jest przedwczesne ujawnianie szczegółów postępowania?
   Dobrze wiedzieć, że smutni panowie tu zaglądają…

 11. To prawda policja ze Lwówka to masakra. Znam dziewczynę co została podbita w ciąży i policja jej nie przyjęła na komisariacie. Dziwię się że też nie zgłosiła sprawy do TVP. Bo komendant też wiedział o tym incydencie.

 12. Nadmuchane panstwo…brak patroli w powiecie. Panie Mateuszu prosze powiedziec prawde ile patroli pilnuje bezpieczenstwa chociazby noca na terenie naszego powiatu. Niech ludzie znaja prawde, a nie sa ciagle mydlone oczy spoleczenstwu. Zapomnialem, ida wybory wiec wszystko sie zgadza i jest w jak nalepszym porzadku. 😉

 13. Te wypociny w obronie oficera prasowego napisane chyba przez tegoż oficera. Co do tajemnicy postępowania to tym niech się policja nie zasłania. Nie można tylko powiedzieć komu je przedstawiono. To nie pierwsze wpadki w naszej policji. Obecny szef preferuje ruch drogowy.a posostale służby są bo muszą byc

 14. Do Anonim- gdyby nie moja praca bałbyś się wyjść po 22 z domu , a słowo przestępstwo byłoby o poranku na ustach wszystkich niczym Dzień Dobry ! Co do firanki ,cóż tak trzeba ,bez przypału i w ukryciu – wtedy więcej wiesz ,więcej widzisz a nikt nie wie skąd – pozdrawiam

 15. Tez byłam w takiej sytualcji. Pobito mnie w 3 miesiacu ciąży nie przyjeto na komisariat kobieta powiedziala do mnie abym nie urzadzala scen i nie panikowała bo to moga byc rodzinna kłutnia. Skonczylo jak sie skonczyło zamiecione pod dywanik. Tak to jest jak ma sie sasiada Policjanta . Wszystko można załatwic

 16. Strona na sygnale. Tutaj oficer prasowy który to prowadzi nic nie napisał. Na tej stronie tylko pozytywne informacje o tym co złe w policji nie pisze. Zresztą z niego taki oficer. Jest zwykłym aspirantem czyli odpowiednik chorazego. Panie Mateuszu czas wziąć się za pracę

 17. To dziwię się Pani, że nie zgłosiła Pani tej sprawy do Wrocławia albo gdzieś dalej. Ale nigdy nie jest za późno, powinno się eliminować takie postępowanie. Oburzające, wychodzi na to, że można bić, mordować a policja nic z tym nie robi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here