Relacja z detonacji niewybuchu w Nowogrodźcu

0
654
fot.: Patrol Saperski Bolesławiec

Saperzy z Patrolu Saperskiego w Bolesławcu informacją o przebiegu działań przeprowadzonych w dniu 24.01.2020 r w Nowogrodźcu, gdzie znaleziony został niewybuch.

Niewybuch granatu moździerzowego został znaleziony przy samym budynku wieży w czasie ustawiania podstawy rusztowania odkopano go w ziemi.

Z uwagi na jego stan tzn. uszkodzony zapalnik podjęliśmy decyzję że granat nie nadaje się do transportu na poligon (bo w każdej chwili w przypadku poruszenia, wstrząsu może zdetonować) i musimy go zlikwidować w miejscu znalezienia.

W związku z tym że niewybuch znajdował się za blisko budynku wieży, za pomocą technik zdalnych hakowo-linowych (tzn. bez dotykania niewybuchu przez sapera), niewybuch odsuneliśmy na odległość 15m od budynku (tak aby nie uszkodzić budynku w czasie detonacji).

Następnie do niewybuchu został przyłożony nasz niewielki ładunek wybuchowy a niewybuch został obłożony kilkudziesięcioma workami z piaskiem dodatkowo na worki zostały ułożone maty gumowe (wszystko po to aby wykluczyć rozrzut odlamków tak aby otoczenie w czasie detonacji było bezpieczne).

Niewybuch został zdetonowany (tak jak to chcieliśmy tzn. BEZPIECZNIE DLA OTOCZENIA !!!).

 

P.S. a tych którzy spekulują czy to groźne informujemy że w Poslce każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu wypadków w których giną dorośli i dzieci

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here