Radny prowadził pod wpływem alkoholu

48
5962

Mężczyzna został zatrzymany przez policję wieczorową porą. Podczas badania „wydmuchał” blisko 0,9 promila. Reprezentujący go adwokat wnosi o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 

Tajemnica poliszynela

Nie wiemy, dlaczego w tym przypadku sprawa od początku jest owiana tajemnicą. Ani policja ani tym bardziej prokuratura nie jest zbyt wylewna. Jak udało nam się ustalić patrolujący gminę Lwówek Śląski policjanci zatrzymali pojazd prowadzony przez mężczyznę pod wpływem alkoholu. Z nieoficjalnych informacji, jakie szybko zaczęły docierać do nas wynikało, iż za kółkiem siedział radny rady Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim.

Wypadki drogowe w 2019 roku – statystyka

Według raportu Biura Ruchu Drogowego Policji w 2019 roku do policji zgłoszono 30.288 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu i 455.454 kolizji drogowych. W wypadkach drogowych 2.909 osób poniosło śmierć a rannych zostało 35.477 osób, w tym ciężko 10.633 osób. Tylko w naszym województwie mundurowi odnotowali 1.929 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 215 osób a 2.275 zostało rannych.

Wypadki pod wpływem alkoholu

Nadal za sporą część wypadków odpowiadają użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu. Ci w 2019 roku uczestniczyli w 2.717 zdarzeniach. W ich wyniku w kraju zginęło 326 osób, a aż 3.081 zostało rannych.

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2.089 wypadków, doprowadzając do 265 zgonów oraz raniąc 2.389 osób. Zdecydowanie najliczniejszą grupą wśród sprawców wypadków pod wpływem alkoholu byli kierujący pojazdami. Doprowadzili oni do 1.655 spośród wspomnianych 2.717 wypadków.

Zatrzymani pod wpływem alkoholu

W 2019 roku w naszym kraju, w porównaniu z 2018 rokiem, nastąpił wzrost liczby ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości). Takich zatrzymanych było łącznie 110.971.

Lwówecka policja potwierdza zatrzymanie

Dopiero po pewnym czasie lwówecka policja dopytywana o zdarzenie z udziałem sprawującego funkcję radnego odpowiada: „W dniu 22 września 2020 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zatrzymali w Zbylutowie osobę kierującą ciągnikiem rolniczym, która znajdowała się pod wpływem alkoholu. Wynik badania wykazał blisko 0,9 promila w wydychanym powietrzu”. – wyjaśnia sierż. Olga Łukaszewicz rzecznik KPP Lwówek Śląski, która na pytania o to czy i kiedy mężczyzna został przesłuchany odsyła nas do prokuratury:

… prokurator zabronił udzielania tego typu informacji” – dodaje pani rzecznik.

Prokuratura o sprawie radnego

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się wiec do prokuratury, początkowo tej w Lwówku Śląskim, później prokuratury okręgowej w Jeleniej Górze z pytaniami, czy prokuratura otrzymała już z lwóweckiej policji akta dotyczące zatrzymania mężczyzny, którego przyłapano na kierowaniu pod wpływem alkoholu, przy czym pytaliśmy wskazując konkretną osobę z imienia i nazwiska. Po kilku dniach z jeleniogórskiej prokuratury otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim nadzoruje prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Lwówku Śląskim dochodzenie o czyn z art. 178a § 1 kk (prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości) dotyczące osoby, którą wskazał Pan w wiadomości e-mail.” – pisze Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Prokurator Tomasz Czułowski, który do dziś unika odpowiedzi na pytania o to, czy akta trafiły już z policji do prokuratury, jaką karę zaproponował w tym przypadku prokurator oraz czy i kiedy akta skierowane zostały do sądu?

Trudno ne dostrzec, iż wyjaśniania prokuratury w tym przypadku w sposób znaczący odbiegają od błyskawicznie podanego do wiadomości publicznej komunikatu, o zatrzymaniu podejrzanego o przyjęcie korzyści majątkowej lwóweckiego policjanta, w którym to komunikacie prokuratura szczegółowo opisała sprawę i nie omieszkała podania imienia policjanta. W tym przypadku odpowiedź wydaje się być jakaś niepełna.

Niemniej prokuratura potwierdziła, iż wobec mężczyzny prowadzone jest postępowanie o czyn z art 178a §1 kk, z którego wynika, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Radny przyznaje się i przeprasza

Rozmawialiśmy także z panem radnym. Ten przyznaje się do incydentu. Mężczyzna bije się w pierś mówiąc, iż wie, że zrobił bardzo źle. Wie, że jako radny powinien dawać dobry przykład reszcie społeczeństwa i szczerze żałuje tego, co się stało. Tłumaczy nam, iż feralnego dnia wiele godzin pracował w polu, nie miał czasu zjeść, ani się napić. Przed zakończeniem prac wypił piwo i chwilę później faktycznie wyjechał traktorem na drogę publiczną, gdzie został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna od początku przyznaje się do winy, mówi, iż nie miał do tej pory problemów z prawem i liczy na warunkowe umorzenie postępowania.

Adwokat o sprawie radnego

Takie zamierzenia potwierdza także reprezentujący radnego adwokat: „Potwierdzam, iż aktualnie Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim nadzoruje postępowanie dotyczące mojego Klienta. Sam czyn miał natomiast charakter wyłącznie incydentalny. Mój Klient nie był dotychczas osobą karaną sądownie oraz nie wchodził w jakikolwiek konflikt z prawem. Będziemy zatem wnioskować w toku postępowania, o zastosowanie wobec jego osoby środka w postaci warunkowego umorzenia postępowania karnego [art. 66§1 Kodeksu karnego], o którym to środku – co prawda – orzeka Sąd, jednakże nie jest on formalnym skazaniem dla osoby, której postępowanie dotyczy i orzekany jest przez Sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach, które moim zdaniem w stosunku do mojego Klienta zachodzą w pełni”. – pisze adwokat Piotr Klebanowicz.

Radny pod wpływem, czy straci mandat?

Zgodnie z obowiązującym prawem radny straci mandat dopiero, jeżeli zostanie skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności. Mówią o tym przepisy kodeksu wyborczego art. 383 § 1 i art., 11 § 2 według których wygaśnięcie mandatu radnego następuje m.in. w przypadku utraty prawa wybieralności a to prawo traci osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, z tym, że w przypadku wyborów, o których mowa w § 1 pkt 6, skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Sprawa radnego nie została jeszcze rozstrzygnięta. Warto zaznaczyć, iż jeżeli postępowanie zostanie umorzone to wówczas taka osoba traktowana jest, jako osoba niekarana.

Do tematu wrócimy.

48 KOMENTARZE

 1. To jest właśnie państwo w państwie ! . Gdyby to był zwykły obywatel to rozpisywali by się chwalili że jaki to przestępca, ale w tym przypadku jakoś okrężne wypowiedzi. Pani rzecznik to jest osoba publiczna tak jak były policjant którego opisano i któremu wyliczono wszystkie możliwe zarzuty. Gdzie tu równość ?

 2. Jakie umorzenie? 🙂 nic nie jadł, nic nie pił, a jak skończył pracę to wypił piwo…I WYJECHAŁ NA DROGĘ… Brawo kur… MEDAL MU DAJTA JESZCZE…. Ja za takie coś kwity bym stracił i co z tego że radny… Ma być huyowo ale jednakowo…

 3. Ależ Pan Radny ma stresującą robotę i musi sobie golnąć. Wtedy lepiej się prowadzi, a że się kogoś puknie…,albo trzeba dmuchnąć przy Policji, to już ryzyko. A bez ryzyka…

 4. Teraz duża rola lokalnych mediów. Obojętnie kto kieruje pojazdem pod wpływem alkoholu lub po spożyciu albo pod wpływem innych środków powinien ponieść taką samą karę. Niestety w naszym kraju standardy to zbyt górnolotne określenie, gdyż są one w zależne od majętności i poparcia politycznego oraz układów rodzinnych. Dlatego moim zdaniem ta osoba mająca krzty honoru i ambicji powinna natychmiast zrezygnować z mandatu radnego i nie szukać kruczków takich jak warunkowe umorzenie !!!!!To jednoznacznie wskazuje że jednemu wolno drugiemu NIE.

 5. szkoda ze tak się stało każdemu może się głupota jakas przyplątać radny ok jako człowiek też w porządku starał się jak potrafił można się było cieszyć ze daje radę bardzo pomocny czlowiek szkoda że wszyscy już go ocenili to go chyba naprawdę nie znają a szkoda

  • ? A ile na obiecywał, może dlatego że nie mógł się wywiązać i nie dawał siebie z tym rady to golnąć musiał , gadane to on ma, sam siebie powinien bronić wtedy umożyli by sprawę na sto procent,Trudne czasy korona wirus trzeba się jakoś
   ,,dezynfekować,,

 6. Jak on po jednym piwie miał 0,43 miligrama w wydychanym powietrzu (czemu non stop ten błąd jest powielany – promile są we krwi – w powietrzu miligramy) to chyba wypił trzylitrowe xDDDD. Umorzenie przy takim wyniku będzie blamażem wymiaru sprawiedliwości… 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, 5000 zł wpłaty na fundusz i grzywna przynajmniej z 3000 zł + koszty sądowe skoro złożyli taki wniosek.

 7. Już to widzę jak to był pierwszy raz.
  Chyba jak go zatrzymali.
  Prawo ma być równe i koniec.
  Piłeś,nie jedż!
  I panie radny trochę honoru proszę okazać i odejść.

 8. Ty z nickiem mieszkaniec. RODO. Chyba wiesz co to. A poza tym wszyscy tu komentujący najpierw w lustro popatrzeć. Najbardziej zaciekli są ci niby święci którzy nie wytrzymają jak komuś od rana krzywdy nie zrobią. Ogarnijcię co zrobił dobrego ten wasz radny, czy pomaga mieszkańca, napiszcie w komentarzach prawdę, a nie od razu hejt. Rzucacie tu wyrokami już. Nie powinno się jeździć po alkoholu to fakt, ale niektóre z waszych komentarzy nie trzymają poziomu.

 9. Na co ten radny czeka. Przecież trzeba abdykować przy czym elektorat spodziewa się jakiegoś publicznego (nie jako anonim) pokalania, w stylu:
  Szanowni Wyborcy Mieszkańcy Miasta i Gminy Lwówek Sląski
  Ja Tadeusz Kob……….. Radny Okręgu ….. przyznaję że dopuściłem się karygodnego czynu w postaci wykroczenia polegającego na kierowaniu w stanie nietrzeźwości alkoholowej i poddając się pokornie prawu przepraszam że Was zawiodłem.
  (Podpis)

 10. Jeżeli jest z ramienia jedynej słusznej partii to się rozejdzie po kościach i będzie tak jak z tym ,, politykiem ” z opolskiego, który po raz 32 został zatrzymany za jazdę bez uprawnień?. Coś strasznie przycichło czy faktycznie kolej okres próby.

 11. Osoby publicznej RODO (ujawnienie imienia i nazwiska) nie dotyczy… Jest osobą publiczna wiec dlaczego ukrywać? Dziwne podejście do sprawy owiane mroczna tajnica…

  A z czego on teraz będzie żył bidula jak po wyroku wz pracy wyleci i z rady gminy… A żyć trzeba, więc najlepiej to umozyc sprawę, i go przeprosić,
  przeprośmy Go wszyscy za to że jeździł pijany nie tylko wtedy, to nie był pierwszy raz i wszyscy doskonale o tym wiecie
  To kiedy idziemy go przeprosić za to że do tej pory nikogo nie potrącił? Trzeba zakupić chryzantemy wesprzemy od razu ludzi od kwiatów

 12. no i karma wraca!!! Wielki Pan Strażnik, wyznawca jak że praworządnej ideologii PIS a tu okazuje się być zwykłym przestępcą i jeszcze skomlanie o umorzenie . dramat

 13. ciemnogród ale jatka do jakiego poziomu się zniżacie to jest własnie zbylutów własnie pokazujecie kim jesteście a moze rozpiszą nowe wybory no biegiem bo się mozecie niezałapac bo o to właśnie chodzi

  • To prawda jest paru gdzie zaraz by polecieli startować na radnego Rumunia zasrana aby tylko dopiec czlowiekowi a pewnie większość nie jest lepsza a wielce opisują jaki to Tad.Kob.daje przyklad

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here