Radny Królak vs. Radny Borkowski w sprawie parkowania na Kolejowej

11
216

Nie milknie sprawa płatnej strefy parkowania na ulicy Kolejowej w Gryfowie Śląskim. Radny Mateusz Królak złożył petycję o rozpatrzenie negatywnie interpelacji radnego Zygfryda Borkowskiego o utworzenie strefy płatnego parkowania na ulicy Kolejowej i nie wprowadzenie na obszarze Gryfowa Śląskiego kolejnych stref płatnego parkowania. W odpowiedzi radny Borkowski również złożył petycję, oczywiście o pozytywne rozpatrzenie interpelacji.

 

Złożony w ubiegłym miesiącu przez radnego Zygfryda Borkowskiego wniosek o utworzenie płatnej strefy parkowania na ulicy Kolejowej wywołał sporo kontrowersji.
Wnioskuję o wprowadzenie strefy płatnego parkowania na ulicy Kolejowej, na odcinku od nr 2 do nr 13. Powyższy wniosek składam na prośbę osób prowadzących działalność gospodarczą w tym rejonie miasta” – czytamy we wniosku radnego.

Wiele osób wypowiadało się bardzo pochlebnie o propozycji Zygfryda Borkowskiego. Znaleźli się również tacy, którzy od początku byli przeciwko płaceniu za parkowanie na Kolejowej. Kilka dni po upublicznieniu wniosku radnego Borkowskiego do urzędu i rady miejskiej wpłynęła petycja o rozpatrzenie NEGATYWNIE interpelacji nr 49, wniosku z dnia 18.06.2019 radnego Zygfryda Borkowskiego o utworzenie strefy płatnego parkowania na ulicy Kolejowej i nie wprowadzenie na obszarze Gryfowa Śląskiego kolejnych stref płatnego parkowania złożona przez radnego Mateusza Królaka.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymienionej we wniosku radnego Borkowskiego nie poprawi sytuacji dotyczącej parkowania pojazdów na ulicy Kolejowej oraz zajęcia parkingu. Całą sytuacją i największymi kosztami zostaną obciążeni mieszkańcy tejże ulicy, którzy w większości nie mają podwórza ani zaplecza, aby zaparkować swój pojazd. Warto nadmienić, że mieszkańcy w czasie otwarcia sklepów w większości przebywają pojazdami w miejscach swojej pracy, co nie utrudnia prowadzenia działalności handlowej, dlatego też, warto przeprowadzić rzetelną analizę zajętości parkingu w godzinach handlowych. Zwracamy także uwagę na sytuację, że prowadzenie działalności gospodarczej w ścisłym centrum miasta nie powinno utrudniać życia i funkcjonowania mieszkańcom tej okolicy. Wprowadzenie kolejnej strefy płatnego parkowania spowoduje chaos i niekontrolowane przesunięcie ruchu drogowego w inne punkty Gryfowa, gdzie idąc takim tokiem działania kolejni mieszkańcy zawnioskują o utworzeniu kolejnej strefy płatnego parkowania. Dlatego też wnioskujemy jak wyżej. W przypadku jednak wprowadzenia strefy płatnego parkowania wnioskujemy o wydzielenie czasu płatnego parkowania w godzinach 9:00 – 15:00 od poniedziałku do piątku tylko w dni robocze oraz utworzenie karty mieszkańca i uchwalenie zniżki dla mieszkańców zameldowanych przy strefie płatnego parkowaniapisze radny Królak w uzasadnieniu swojej petycji.

Radny Zygfryd Borkowski twardo obstaje za swoim i tuż po wpłynięciu do magistratu petycji radnego Królaka także i on zebrał podpisy wśród mieszkańców i złożył na ręce burmistrza petycję o POZYTYWNE rozpatrzenie interpelacji numer 49, wniosku z dnia 18 radnego Zygfryda Borkowskiego o utworzenie strefy płatnego parkowania na ulicy Kolejowej od numeru 2 do numeru 13.

Zaparkowanie pojazdu w godzinach szczytu tj. 9:00 – 16:00 jest niemożliwe. Brak możliwości zaparkowania spowodowany jest zaparkowanymi pojazdami mieszkańców ulicy Kolejowej jak i pozostałej części miasta. Zdarzają się przypadki pozostawienia pojazdów na dłuższy czas z obcymi numerami rejestracyjnymi (2 – 3 miesiące). Mieszkańcy ulicy Kolejowej jak i przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze na ulicy Kolejowej niejednokrotnie borykają się z problemem dostarczenia towarów (meble, opał, itp.) do swoich gospodarstw domowych oraz sklepów. Częstą praktyką jest „rezerwacja” miejsc parkingowych poprzez pozostawianie pojemników na śmieci na miejscach parkingowych.
W przypadku wprowadzenia strefy płatnego parkowania wnioskujemy o wydzielenie czasu płatnego parkowania w godzinach 9:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku tylko w dni robocze.
Ponadto proponujemy wprowadzenie stałych kart parkowania mieszkańcom zameldowanym na ulicy Kolejowej. W/w karty zostałyby objęte zniżką za parkowanie – pisze w uzasadnianiu petycji radny Zygfryd Borkowski, który podkreśla, iż wprowadzenie strefy płatnego parkowania znacznie poprawi dotychczasową sytuację parkowania pojazdów.

Burmistrz Olgierd Poniźnik widząc, że sprawa jest niezwykle kontrowersyjna zapowiedział, iż będzie ona przedmiotem obrad Komisji Rozwoju Miasta i Bezpieczeństwa Publicznego, której to m.in. obaj radni są członkami.

Gryfów Śląski od lat boryka się z brakiem miejsc parkingowych. Te powstałe w ostatnim czasie problemu nie rozwiązały. Mieszkańcy, którzy przyjeżdżają do centrum załatwić jakąś sprawę, czy to w urzędzie, w banku, czy zrobić zakupy w sklepie borykają się z trudnościami w zaparkowaniu samochodu, bo miejsca są zastawione.
Strefa płatnego parkowania z pewnością wymusiłaby na niektórych osobach, które w godzinach szczytu zostawiają swoje auta na ulicy Kolejowej do znalezienia sobie innych nieco oddalonych miejsc do parkowania, co pozwoliłoby klientom- petentom na szybsze załatwienie swoich spraw. Byś może nawet zwiększyłaby się także obroty w sklepach umiejscowionych przy Kolejowej?

Internauci podsuwają pomysł, żeby dla mieszkańców i sklepikarzy rozejrzeć się w okolicy i stworzyć miejsca, gdzie będą mogli zostawiać samochody. Ich zdaniem jednym z takich miejsc, które można byłoby zagospodarować jest teren przy totolotku i warzywniaku.

Jednym z istotnych argumentów ZA wprowadzeniem na ulicy Kolejowej płatnej strefy parkowania w dni robocze są wpływy do budżetu Gminy, które trudno tu zbagatelizować.

Posiedzenie Komisji, która podejmie się rozpatrzenia tematu płatnej strefy parkowania odbędzie się zapewne dopiero po wakacjach. Do tej pory wszyscy, z obu stron mają możliwość zabierania w sprawie głosu i przekazywania swoich uwag do magistratu.

11 KOMENTARZE

  1. A może w końcu pozwólcie ludzia wybudować garaże lub jakis duży parking jak był ZGkim było gdzie trzymać samochód i człowiek wiedział że auto będzie całe napewno jest jakaś działka w rękach gminny co można było by na to przeznaczyć

  2. powinni zrobic 15 min gratis z bilecikiem a po tym czasie dopiero płatny ile osób tylko na moment wpada do urzedu ,kantoru do banku i musi złotówke najmniej zapłacic a nieraz nawet swoje sprawy załatwią w 10 mni i mniej i odjeżdzają .szkoda ze to nigdy nie wypali ba liczy sie tylko kasa dla urzedu .czysty zysk ktos zpłaci za pół godz i odjeżdza po pięciu min lub ryzykuje bez opłaty bo tylko na moment wyskoczył wracając ma mandat za szybą . kasa dla urzedu jest! faktycznie teraz w centrum trzeba bedzie omijac szerokim łukiem i robic spokojnie zakupy w sklepach z darmowym parkingiem.. kto na tym straci?w

  3. Ciekawe Czy pan Borkowski wie, że uruchamiając procedurę płatnego parkingu na Kolejowej jednocześnie uruchomił procedurę płatnego parkingu na Placu Kościelnym (+parking) który de facto jest już uchwalony tylko nie uruchomiony ze względu na brak parkometru. Czyli całe centrum miasta i okoliczne uliczki będą objęte strefą płatnego parkowania Życzę więc powodzenia “drodzy” (znaczy się płacący) gryfowianie.

  4. Myślę że najbardziej stracą na tym sklepikarze. Wątpię żeby ktoś kto zatrzymuje się po drodze do pracy kupił bułki i dopłacił do tego za postój 30 minutowy skoro będzie stał tam tylko 5 minut czy 10. Mając możliwość z pewnością pojedzie pod któryś market i zrobi swoje zakupy właśnie w nim.

    • Dokładnie to! Ja na pewno nie będę tam parkował jeśli 10 minutowy postój będzie coś kosztować, piekarnia jest bardzo dobra i warzywniak po drugiej stronie też, ale nie na tyle żebym do każdych drobnych zakupów doliczał dodatkowo postojowe. Trudno, zadowolę się Lidlem, marketem Sawczaka czy Biedronką – bez konieczności latania do parkometru, no a za zakupy też parę groszy mniej zapłacę. Różnica w jakości jest, ale nie na tyle ogromna bym zaciskał zęby i bulił. I tak oto przedsiębiorca z ulicy stojący za przedsięwzięciem strzelił w kolano wszystkim małym biznesom dookoła. Później nie mogą się nadziwić, dlaczego te wszystkie sklepiki mają problemy z utrzymaniem się… Cóż, zamienił stryjek siekierkę na kijek – brak miejsc mi przeszkadzał, ale nie tak bardzo jak sposobność dostania mandatu czy każdorazowe latanie za durnym bilecikiem.

  5. To jest prnoja tego miasta. Budujemy świetlicę w Młyńsku za 1,6 mln. Wiosce której ubywa mieszkańców a na zebrania wìejskie w porywach 20 osób. W tym czasie podupada ĢOK wygląda tragicznie. Lekarstwem na tłok ma być bat na mieszkańców zamiast budowa parkingu np.Obok piekarni. Najpierw pan Borkowski postawił szlaban w podkowie bo to plac dla mieszkańców, a gdzie mają swoje auta stawiać mieszkańcy Kolejowej? Podwójne standardy ! A sklepikarze niech wykupią koperty. Na Wojska Polskiego na zakazie po lewej i na wysokości wysokości skrzyżowania stoją auta a na nowym prkingu są miejsca. Nie przeszkadza SM i Policji. Podwójne standardy.

  6. Ad oculos ,qwerty, janek,macie 100% racji zresztą też sie zgadzam .na kolejowej podmioty gospodarcze powinni sobie wykupić koperty czasowe za przysłowiową złotówke i nie ma problemu z dostawami .pod urzedem zrobili parking dla pracowników czasowy i działa .gdzie mieszkancy kalejowej mają parkowac ?

  7. Proponuję, aby urząd miasta umożliwił sklepikarzowi, który tak bardzo narzeka na brak miejsc do parkowania, aby mógł wykupić kopertę – korzyści dla wszystkich – miasto ma wpływy do budżetu bez kosztów parkometrów i kosztów nadzoru kto i kiedy parkuje i czy zapłacił, sklepikarz ma swoje miejsce, klienci sklepu darmowe miejsca parkingowe, mieszkańcy również, za pieniądze z koperty miasto mogłoby wygospodarować i przeznaczyć na budowę nowych bezpłatnych miejsc dla mieszkańców i klientów w okolicy. Powinno się również wygospodarować dodatkowy teren na garaże, wtedy część mieszkańców zabierze swoje auta z miejsc parkingowych, a miasto zarobiłoby na ich sprzedaży lub wynajmie i podatkach z nich. Chciałbym podkreślić że jako mieszkaniec naszego miasta płacę tu podatki z których budowane i utrzymywane są miejsca parkingowe. Uważam, że płatne parkingi nie są rozwiązaniem problemu a jedynie stworzeniem nowego również w innych częściach miasta.

  8. To jakiś żart!!! Bo auta mieszkańców przeszkadzają przedsiębiorcą!!!! A co z mieszkańcami? Może maja parkować pod ratuszem albo koło kościoła ?! Żart!!! Chyba pójdę iż spytam o możliwość wykupienia sobie miejsca parkingowego, bo od lat jest problem z zaparkowaniem pod własnym domem!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here