Afrykański Pomór Świń tuż za naszą miedzą

3
809
zdjęci poglądowe, fot.: pixabay

Na terenie jednej z miejscowości w gminie Lubań znaleziono martwego dzika. Badania wykazały, że chorował na ASF.

 

Z uzyskanych przez lubańskich dziennikarzy informacji wynika, że dzik został znaleziony w Pisarzowicach, a przeprowadzone badania potwierdziły ASF u padłego zwierzęcia.

– Mamy pierwszy przypadek ASF stwierdzony u padłego dzika na terenie gminy Lubań – potwierdził w rozmowie z eLuban.pl Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu. – Powiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także centrum kryzysowe gminy i koła łowieckie – dodał.

To pierwszy stwierdzony przypadek u martwego (padłego) dzika. Dotychczasowe dziki, które zostały odstrzelone przez myśliwych były zdrowe.

Jak wynika z informacji podawanej przez Głównego Inspektora Weterynarii powiat lubański, jak i powiat lwówecki od połowy lipca objęte są strefą I niebieską, ustanawiającą szczególne środki kontroli zwalczania. Na dzień dzisiejszy wiadomo czy gmina Lubań, powiat lubański zostanie wciągnięta do obszaru zagrożonego afrykańskim pomorem świń. Nie wiadomo także, czy i jak ten przypadek odbije się na mieszkańcach powiatu lwóweckiego. Więcej informacji poznamy w przyszłym tygodniu.

Warto pamiętać, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF podobnie jak wszystkie inne gatunki zwierząt oprócz świń i dzików.

3 KOMENTARZE

  1. Najwyższy więc może to czas, aby zacząć wdrażać program bezwzględnej bioasekuracji w miejscach hodowli. Wielu specjalistów twierdzi, że choćby najbardziej przemyślany odstrzał dzikiej zwierzyny jest nieskuteczny i bezsensowny.
    Wszelką odpowiedzialność za przenoszenie ASF ponoszą ludzie!

  2. Najpierw sprawdzić czy nie został zrzucony z samolotu. Ponoć na drzewach znajdowano dziki z ASF w Polsce. Jeszcze za dużo mamy świnek, więc trzeba to zniszczyć. A gospodarka na zachodzie kwitnie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here