Radni mówią o likwidacji szkoły

11
2350

Likwidacja jednej ze szkół średnich to temat, który niczym bumerang wraca, co kilka lat. Tym razem w nieco nieoczekiwany sposób pojawił się podczas posiedzenia komisji.

 

Analiza projektu uchwały w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania różnego rodzaju dodatków i zasady wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Lwóweckiego była głównym tematem posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Strategii i Promocji Rady Powiatu Lwóweckiego, które odbyło się pod koniec ubiegłego miesiąca. Jednak sporą część podczas tego posiedzenia radni poświęcili na debatę na temat przyszłości Powiatowych szkół średnich, co zostało opisane w protokole z komisji:

Radny Jerzy Fidorów złożył wniosek do zarządu powiatu o rozpatrzenie możliwości likwidacji jednej ze szkół powiatowych.

Przewodniczący komisji zapytał czy przedmówca chciałby wskazać konkretną szkołę.

Radny Jerzy Fidorów odpowiedział, że chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śl.

Przewodniczący komisji poprosił o uzasadnienie złożonego wniosku.

Radny Jerzy Fidorów odpowiedział, że środki finansowe przeznaczane na szkołę można by przeznaczyć na inne cele np. na wkład własny przy ubieganiu się o dofinansowanie zadań drogowych. Radny zwrócił uwagę, że wszyscy wiedzą jak wygląda ta szkoła.

Przewodnicząca Rady Małgorzata Szczepańska wyraziła zdziwienie złożonym wnioskiem bez braku konkretnego uzasadnienia. Zauważyła, że każdy zakątek budynku szkoły w Gryfowie Śl. jest zagospodarowany, wspomniała o wysokim standardzie sali lekcyjnych oraz poinformowała, że to nie do szkoły w Gryfowie Śl. powiat dopłaca najwięcej środków.

Radna Teresa Wachal zwróciła uwagę, że wnioskodawca nie przemyślał swojego wniosku, gdyż każda szkoła powiatowa ma inny charakter.

Radny Józef Stanisław Mrówka wyraził opinię, iż powiat posiada o jedną szkołę za dużo i poinformował, że najbardziej deficytowy od lat jest ZSOiZ w Lwówku Śl.

Przewodniczący Bolesław Faściszewski zwrócił uwagę, że kształcenie dzieci i młodzieży nie jest przedsiębiorstwem produkcyjno- ekonomicznym. Dodał, że kształcenie jest misją a nie przedsiębiorstwem a bilans w tej dziedzinie nigdy nie wyjdzie na zero.

Radna Teresa Wachal wyraziła zdziwienie ze członek komisji oświaty jest za likwidacją szkoły.

Radny Wiesław Ziółkowski zauważył, że to nie czas na likwidowanie szkoły w powiecie”.

– możemy przeczytać w protokole z posiedzenia komisji.

Dyskusję uspokoił Starosta Daniel Koko, który poinformował, że Zarząd Powiatu nie ma zamiaru likwidować szkoły a jego działania ukierunkowane są na inwestowanie w każdą ze szkół powiatowych.

Jasne stanowisko ucięło temat. „Radny Jerzy Fidorów poinformował, że na ten moment przyjmuje odpowiedź zarządu odnośnie złożonego wniosku”. – czytamy w ostatnich zdaniach protokołu z posiedzenia komisji.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy należy zlikwidować którąś ze szkół a jeżeli tak to, którą i dlaczego?

11 KOMENTARZE

  1. Niezaprzeczalnym faktem jest ,ze radnemu F jakiejs szkoly na pewno brakuje . Drugim jest natomiast to , ze niema w tym powiecie szkoluy o przyzwoitym poziomie , a takowa sama sie obroni.

  2. Jeżeli coś jest do zlikwidowania to ten powiat. Od początku istnienia kiepsko zarządzany z małym wyjątkiem przez układ SLD PSL z dokladką PO. Powiat bez wizji. Brak strefy ekonomicznej , krytego basenu, hali widowiskowej, kiepski szpital, kiepskie drogi. Czym chcecie zatrzymać młodzież? Tak tylko pytam wiecznych radnych bezradnych, którzy nie mają pomysłu na funkcjonowanie, tego powiatu.

    • ciekawi mnie opinia o kiepskim szpitalu…. mieszkam we Lwówku, pracuję w powiecie lubańskim i to co słyszę od osób mieszkających poza naszym powiatem to same zachwyty, dobre słowa o personelu, szpitalu. Nie są to jakieś pojedyncze przypadki, ale osoby które od lat korzystają z leczenia w lwóweckim szpitalu. na jakiej podstawie Pan stwierdza że jest kiepski? nawet mieszkańcy Lwówka chwalą szpital.

  3. Zgadzam się z P Edwardem caly ten Lwowek jest bez widzi władzy gdzie od lat nic się nie zmieniło gdzie niestety dla młodych nie ma przyszłości a komunikacji szkolnictwie nie wspomnę

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here