Rada Powiatu Lwóweckiego protestuje przeciwko robieniu śmietniska z naszego regionu

12
1928

Radni Rady Powiatu Lwóweckiego stanowczo sprzeciwiają się decyzji GIOŚ zezwalającej na przywóz odpadów z Niemiec do Rębiszowa. Radni podjęli uchwałę i wystosowali pismo do Premiera Morawickiego.

 

Jak tylko decyzja Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ujrzała światło dzienne Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki w rozmowie z nami wyraził stanowczy sprzeciw wobec zwożenia odpadów do Polski i składowania ich na terenie naszego powiatu Nie ma na to mojej zgody – mówił Pan Starosta.

Decyzji GIOŚ-u sprzeciwiają się również wszyscy Radni Rady Powiatu Lwóweckiego, którzy w piątek, 25 września 2020 roku podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska kierowanego do Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego sprzeciwu wobec realizacji decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 9 września 2020 roku zezwalającej na przewóz odpadów z Niemiec do Polski w ramach odzysku o kodzie R5 poza instalacją, poprzez wypełnienie wyrobiska poeksploatacyjnego na działce numer 199/4 obręb Proszowa, gmina Mirsk przez firmę „PRI-BAZALT” Rekultywacja Sp. z o.o. z siedzibą Rębiszów 200 w ilości 40 500 ton odpadów w postaci pyłów gazów odlotowych oznaczonych kodem 10 09 10.

 

RADNI RADY POWIATU LWÓWECKIEGO DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

 

Szanowny Panie Premierze,

Rada Powiatu Lwóweckiego mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, zgłasza swoje zaniepokojenie konsekwencjami wynikającymi z realizowania postanowień decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, z dnia 9 września 2020 roku znak: DKGO-442/DE 4506000034/47/6/20/wo, zezwalającej na przewóz odpadów z Niemiec do Polski w ramach odzysku o kodzie R5 poza instalacją, poprzez wypełnienie wyrobiska poeksploatacyjnego na działce numer 199/4 obręb Proszowa, gmina Mirsk przez firmę „PRI-BAZALT” Rekultywacja Sp. Z o.o. z siedzibą Rębiszów 200 w ilości 40 500 ton odpadów.

Zdeponowanie takiej ilości odpadów negatywnie wpłynie na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu. Istotnym jest fakt, iż część naszego powiatu, której dotyczy transport odpadów, leży na terenie Pogórza Izerskiego oraz w Obszarze Natura 2000. Z uwagi na krajobrazowe i turystyczne walory tego regionu, wielu mieszkańców związało swoją przyszłość z wykorzystaniem tego potencjału.

Należy zauważyć, iż przewóz tak dużych ilości odpadów transportem kołowym, z uwagi na specyfikę lokalnej sieci dróg (wąskie jezdnie, brak poboczy i chodników), spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz degradację nawierzchni dróg. Zwiększona emisja zanieczyszczeń i hałasu, które wynikają ze wzmożonego ruchu drogowego związanego z transportem odpadów, negatywnie wpłynie na zdrowie ludzi oraz stan środowiska.

Rada Powiatu Lwóweckiego protestuje przeciwko robieniu śmietniska z naszego regionu.

Mając na względzie interes społeczny mieszkańców, a przede wszystkim ich bezpieczeństwo, wnosimy sprzeciw wobec realizacji przedmiotowej decyzji i żądamy przeanalizowania powyższych argumentów oraz podjęcie działań zmierzających do zmiany decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Pismo, które zostało wystosowane do Premiera Mateusza Morawieckiego trafiło także do wiadomości parlamentarzystów: Piotra Borysa, Zofii Czernow, Roberta Kropiwnickiego, Krzysztofa Kubów, Adama Lipińskiego, Marzeny Machałek, Roberta Obaza, Małgorzaty Sekuły- Szmajdzińskiej, Ewy Szymańskiej, Elżbiety Witek, Wojciecha Zubowskiego i Stanisława Żuka.
Radni Rady Powiatu Lwóweckiego pismo do Premiera wysłali także do wiadomości Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który wydał zezwolenie na wypełnienie wyrobiska określonymi w jego decyzji rodzajami odpadów, w tym pyłów gazów odlotowych, oznaczonych kodem 10 09 10.

 

Wszyscy liczą, iż Premier Morawiecki stanie w obronie interesu mieszkańców powiatu lwóweckiego i uchyli decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. My wierzymy, iż również Pan Marszałek Przybylski zrewiduje swoje stanowisko.


Ponad 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec trafi na teren naszego powiatu

Protest przeciw wwożeniu odpadów z Niemiec do Polski. Będzie blokada drogi

12 KOMENTARZE

  1. Czym się przejmujecie dajcie co macie do jednej gminy która potrafi wykorzystać tam wszystko systemem gospodarczym do utwardzania dróg Zadowoleni mieszkańcy i zwierzęta jeszcze żyjące w lasach. Panie premierze jestem za a nawet przeciw jak mówi słynny „polityk” Noblista

  2. Ja czegoś tu nie rozumiem. Tyle się trąbi o zaśmiecaniu środowiska, tyle własnych śmieci sami produkujemy i po chamsku wyrzuca się gdzie popadnie, a tu….. mamy zgodę na przywóz odpadów z Niemiec. To na prawdę interesujące!! Kto i ile na tym zarobi, a kto i co straci??? Pewne jest to, że mieszkańcy z okolic tego “śmietniska” stracą najwięcej, stracą zdrowie.

  3. Podejrzewam, że Pan inspektor wydający zezwolenie nawet nie wie gdzie jest TEN RĘBISZÓW. Niech SOBIE WYSYPIE na swojej posesji. Trzeba za wszelką cenę zablokować ten proceder. Czemu wielka Pani Izabela S i wielki Pan Sławomir T,nie wezmą tego do siebie, przecież mają swoje działki, niech wykupią sobie dziury i niech sypią tam ten DOBRY MATERIAŁ. I niech robią na tym kokosy,a nie na nas mieszkańcach. Pewnie myślą, że tu mieszka ciemnogród! Pokażmy im, że są w błędzie. Do BOJU NARODZIE .

  4. Szkoda że Pan Koko nie protestuje w Chmieleniu,tu też nie ma chodnika i pobocza i TIR-y jadą jeden za drugim,a to też powiat lwówecki i ludzie tu mieszkają.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here