Przez Polskę na magnesie

0
638
WITD

W ubiegłym tygodniu inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu prowadzili działania dynamiczne na autostradzie A4 ukierunkowane na kontrolę międzynarodowych przewozów drogowych.

 

Wyniku prowadzonych czynności został wytypowany na A4 i ściągnięty do kontroli na parking pojazd przewoźnika litewskiego, którym kierowała białoruska dwuosobowa załoga. Kierowcy przewozili ładunek z Litwy do Hiszpanii.

W wyniku analizy sporządzonych z tachografu wydruków aktywności kierowców okazało się, że mimo tego, że pojazd przed zatrzymaniem przemieszczał się, kierowcy od godzin popołudniowych poprzedniego dnia, aż do chwili zatrzymania mieli zarejestrowany tylko i wyłącznie okres odpoczynku. Z zadeklarowanych informacji dotyczących kraju zakończenia poprzedniego dziennego okresu pracy wynikało, że ostatni czas jazdy zarejestrowany był na terenie Litwy dnia 17.02.2021 r. Można zatem wnioskować, że przejechali ponad 600 km nie rejestrując swoich rzeczywistych aktywności. W wyniku kontroli urządzenia rejestrującego stwierdzono, że do czujnika ruchu, znajdującego się przy skrzyni biegów został przyczepiony magnes zakłócający jego pracę. Poprzez takie działanie do tachografu dociera nieprawidłowa informacja, że pojazd stoi pomimo, że się w rzeczywistości porusza.

Kierowcy w ten sposób, naruszają przepisy dotyczące czasu jazdy przerw i odpoczynku, nie rejestrując jednocześnie w pamięci karty kierowcy i tachografu popełnionych naruszeń. Na uwagę zasługuje fakt, że poprzez takie działanie zakłócają również pracę systemów bezpieczeństwa samochodu. Przestają działać takie miedzy takie systemy jak ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół w trakcie hamowania) i ESP (elektroniczny system stabilizacji jazdy).

Kontrola ITD. zakończyła się wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie oraz nałożeniem mandantów karnych na kierowców.

Ponadto w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa dotyczącego art. 306a Kodeksu Karnego sprawę przekazano funkcjonariuszom Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Legnicy. Jeden z kierowców został zatrzymany w związku podejrzeniem ingerencji w prawidłowość pomiaru drogomierza, za co grozi mu odpowiedzialność karna pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

-/WITD/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here