Prowadzisz firmę? Będziesz musiał przejść na e-fakturę

0
386
fot.: Lwówecki.info

Już wkrótce każdy przedsiębiorca w kraju będzie musiał korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Ma to ujednolicić i usprawnić fakturowanie. Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej KSeF.

 

Jak informuje Ministerstwo Finansów w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Krajowy System e-Faktur to ogólnokrajowy program informatyczny, w którym przedsiębiorcy będą mogli wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane.

Przejście na system e- faktur ma ujednolicić i usprawnić fakturowanie. Jak zapewnia resort finansów korzyści wynikające z tego rozwiązania to m. in. fakt, iż podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40 oraz to, że faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Z założeń resortu finansów e- faktura ma przyspieszyć obrót pomiędzy firmami. Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu.

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takiego rozwiązania to również szereg procedur, jakim firmy będą musiały stawić czoła. Cały proces wymaga nakładów pieniężnych, czasu i pracy. To konieczność przeszkolenia wszystkich pracowników zaangażowanych w fakturowanie i obieg dokumentów.

Dzięki tym zmianom państwo zyska wgląd w bieżące dane dotyczące zawieranych przez podatników transakcji. Rząd liczy, iż dzięki temu uszczelni system podatkowy.

Już w 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here