Od nowego roku wzrośnie stawka godzinowa i pensja minimalna

0
1102

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3.010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

 

Płaca minimalna w górę.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Płaca minimalna w 2022 roku

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3.010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2.800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5.922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Negatywne skutki wzrostu płacy minimalnej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, iż podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych. Jednak to, co jednych cieszy, dla innych jest koszmarnym snem.

Zwolnienia zwłaszcza w usługach, wzrost szarej strefy, wypłaszczenie wynagrodzeń osób wysoko wykwalifikowanych specjalistów z tymi o niższych umiejętnościach, wyższe koszty działania przedsiębiorstw i w konsekwencji skok cen na towary oraz usługi, a także bankructwa – to możliwe i najbardziej prawdopodobne konsekwencje galopującego wzrostu płacy minimalnej, narzuconej przedsiębiorstwom przez rząd zauważają eksperci z portalu businessinsider.com i wskazują, iż przedsiębiorcy wejdą w nowy rok ze sporymi obciążeniami, które mogą skutkować wzrostem cen.

Inflacja

Każdy, kto robi codziennie zakupy dostrzega jak szybko w ostatnim czasie zaczęły rosnąć ceny. Wzrost cen energii, paliw i kosztów pracy od nowego roku z pewnością spowoduje kolejne podwyżki cen usług i towarów. W efekcie czego nasze “miliony” odłożone w skarpecie będą warte niewiele więcej niż sama skarpeta.

Czy podniesienie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej to dobre rozwiązanie?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here