Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedzielę

2
1469

W ostatnich miesiącach w kraju, niczym grzyby po deszczu wyrastały nowe placówki pocztowe. Właściciele dużych sieci w ten sposób obchodzili zakaz handlu w niedzielę. W Polsce całkowicie legalnie w niedzielę działa już około 20 sieci handlowych, od Żabki, przez sklepy sieci ABC, Intermarche, Polomarket, Kaufland, Biedronka, Lidl po czy markety budowlane Bricomarche. Teraz to się ukróci.

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W ten sposób nie będzie już możliwe otwieranie sklepów w niedziele przy wykorzystaniu sposobu “na placówkę pocztową”.

“Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta”. – tłumaczy Kancelaria Prezydenta.

Od momentu, gdy nowe przepisy wejdą w życie, a nastąpi to za trzy miesiące, otwierać będą się mogły tylko sklepy, które na działalności “pocztowej” notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Podpisana przez prezydenta ustawa ma wzmocnić małe sklepy. Stąd też znalazł się w niej zapis umożliwiający korzystania przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną (który prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek) z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Warunkiem jest jednak, aby osoby te nie były pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Warto przy tej noweli zwrócić uwagę, iż gdyby nie było popytu na towary i usługi w niedzielę, to sieci nie szukałby rozwiązań aby ułatwić klientom dostęp do sklepów. Ostatnie miesiące pokazały, że spora część Polaków bardzo chętnie korzystała z możliwości robienia zakupów w ostatnim dniu tygodnia. Teraz rząd taką możliwość ukrócił. Aczkolwiek znając pomysłowość rodaków nie wykluczone, iż znajdzie się sposób na obejście i tego prawa.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here