Premier Morawiecki i minister Sasin będą dziś w Turowie

7
386

„Nie ma zgody na niemiecki dyktat. Będziemy bronić miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego Polski” – poinformował wiceminister Jacek Sasin.

 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie. W jego opinii działalność kopalni zagraża środowisku. Orzeczenie sądu postawiło w stan gotowości rządzących.

Sprawę jako pierwsza skomentowała europosłanka Anna Zalewska:

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek niemieckich ekologów chce zamknąć Turów Skandaliczna decyzja sądu w Warszawie ws. zamknięcia Turów jest w interesie Niemiec, wbrew polskiej racji stanu. Nie będzie na to zgody Prawa i Sprawiedliwości.” – pisała Anan Zalewska i dodawała:

 

Swoje stanowisko w sprawie zajęła minister klimatu Anna Moskwa, która zapowiedziała obronę kompleksu energetycznego z Bogatyni.

„Działalność kompleksu w Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu! Wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne.” – napisała w mediach społecznościowych minister klimatu.

W ostrych słowach o decyzji sądu wypowiedział się wiceminister Jacek Sasin.

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy. Na wniosek Die Große Kreisstadt Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold sędziowie żądają zamknięcia kopali Turów. Nie pozwolimy na to! Obronimy 60 000 miejsc pracy.” – napisał Sasin.

Premier Mateusz Morawiecki pisze o robieniu z wymiaru sprawiedliwości prywatnego folwarku

„Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji. Usta mają pełne frazesów o obronie Konstytucji, a w istocie robią z wymiaru sprawiedliwości prywatny folwark. Prawo łaski to wyłączna prerogatywa Prezydenta. Kto tego nie rozumie, nie rozumie demokracji.” – pisze w mediach społecznościowych szef rządu.

Rządzący nie zgadzając się z decyzją wydaną przez sąd na środę rano zapowiedzieli wizytę w Bogatyni, w kopalni w Turowie, gdzie „mają walczyć” w obronie miejsc pracy. Około godziny 10 powinna odbyć się konferencja prasowa z udziałem Premiera Morawieckiego i wiceministra Sasina.

Aktualizacja

– Wyrok sądu, który jest szkodliwy, krzywdzący, działa na niekorzyść Polaków, polskich pracowników, polskich rodzin. Taki wyrok jest wyrokiem bezprawnym. Każdy wyrok, który destabilizuje system energetyczny – jest wyrokiem bezprawnym – podkreślił szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej w KWB w Turowie.

7 KOMENTARZE

  1. Niezalezne sądy nie istnieją, ale TSUE nawet się nie próbuje ukrywać swojego upolitycznienia. Przecież UE ma odpowiednie “narzędzia” dla utrzymania posluszności poszczególnych państw. Bo co to za demokracji, w której każdy może mieć swoje zdanie. Dlatego dawni działacze PZPR tak chętnie zostali europosłami, bo czują się jak w sejmie z czasów PRL. Zresztą nie tylko nasi dawni działacze tam przesiadują.

  2. Niech Turów dalej kochają Tuska i witają to kwiatami i całe ich po a teraz gdzie ich wybawiciele z po.przeciez tam 80% procent to słudzy po .A teraz ratuj ich.a oni tylko Pisiore i kaczory tyle umieją

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here