Prawo i Sprawiedliwość mówi o bezrobociu i przypomina rządy Donalda Tuska

97
1948

Bezrobocie w Polsce i w naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat stało się kolejnym elementem kampanii wyborczej. PiS mocno uderza w Donalda Tuska i pokazuje, co się zmieniło za ich rządów.

 

W samo południe, w piątek, 25 sierpnia 2023 roku na rynku miejskim w Lwówku Śląskim odbyła się konferencja prasowa polityków Prawa i Sprawiedliwości, podczas której mówili o bezrobociu. O bezrobociu sprzed lat, tym za czasów rządów Donalda Tuska, ale i tym obecnym. W spotkaniu udział wzięli Pani Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pan Rafał Ślusarz Senator RP, Pan Szymon Pogoda Poseł na Sejm RP a także działacze PiS z regionu.

Politycy mówili, iż zostali wywołani do tablicy przez byłego premiera Donalda Tuska, który w trybie wyborczym złożył pozew do sądu przeciwko treści jednego z kampanijnych spotów.

Dzisiaj jesteśmy w Lwówku Śląskim z bardzo trudnym tematem, który wywołał Donald Tusk, ale jeśli Donald Tusk chce rozmawiać o bezrobociu to my możemy o tym bezrobociu rzeczywiście mówić, bo Donald Tusk to premier bezrobocia, to premier biedy polskich rodzin. – wskazywała pani minister, która przypomniała, jakie było bezrobocie za czasów rządów Platformy.

 

 

To, o czym warto przypominać, to tak naprawdę, jakie było bezrobocie za czasów rządu Donalda Tuska. Ono trawiło, niszczyło ludzi w Lwówku Śląskim, ale też w innych miejscowościach. Tu jest poseł z Bolesławca, to wie doskonale, co się działo jeszcze nie tak dawno temu w Bolesławcu. Ja pamiętam Kamienną Górę, Kowary, … to są miasta, w których było ogromne bezrobocie gdzie ludzie nie mieli pracy i pamiętam, jako nauczyciel w jakiej kondycji były polskie rodziny i jak wyglądało życie polskich rodzin za czasów Donalda Tuska. To rzeczywiście było bardzo trudne, ponieważ Donald Tusk cieszył się i pokazywał, że Polska jest zieloną wyspą, a Polacy niestety nie mieli pracy. – mówiła Pani Marzena Machałek, która podkreślała, iż Platforma wniosła pozew, bo PiS w spocie pomylił się o 0,6 procent, dlatego teraz rządzący prowadzą akcję informacyjną mającą na celu pokazanie, jakie było to bezrobocie.

Pani minister wskazywała, iż średnie bezrobocie w kraju za czasów Tuska, w 2013 roku było na poziomie, ponad 14,4%, co daje 2,3 miliona osób bez pracy, zaznaczając, iż to więcej osób, niż zamieszkuje taki region jak Lubelszczyzna. Marzena Machałek przypominała, iż w niektórych regionach kraju to bezrobocie było znacznie wyższe.

W 2013 roku w powiecie lwóweckim to było 27 procent bezrobocia. 27 procent! Dzisiaj ono jeszcze jest, ale jest poniżej 9 procent, a dokładnie wynosi 8,9 procent. W powiecie bolesławieckim, który zawsze się prężnie rozwijał, w 2013 roku bezrobocie wynosiło niespełna 16 procent a dziś to jest 3,3 procenta. Powiat złotoryjski to było ponad 29 procent bezrobocia w 2014 roku jeszcze, a dzisiaj ma ponad 13 procent, więc zobaczcie, jaka to jest różnica. – mówiła Pani Machałek, która podkreślała, iż dzisiaj te miasta nie borykają się z bezrobociem, a coraz częściej borykają się z brakiem ludzi do pracy, bo Polska się rozwija, bo Polska to w tej chwili to kraj, jeśli chodzi o inwestycje, najprężniej rozwijający się w Unii Europejskiej i kraj, w którym jest jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej.

Pan Senator Rafał Ślusarz wspominał, iż za czasów rządów Platformy bezrobocie w takim powiecie lwóweckim było jednym z najwyższych w kraju.

 

 

Dziesięć lat temu to bezrobocie we Lwówku było jednym z największych w Polsce 27%. Co czwarty człowiek był bez pracy. To przecież jest ogromne obciążenie dla całej społeczności. Ja byłem wtedy w radzie powiatu i pamiętam te nasze debaty i naszą bezradność wobec tego zjawiska, które miało konsekwencje przecież i zdrowotne i społecznej i ludzie wyjeżdżali z Polski. W ten sposób Lwówek stał się jakby symbolicznym miejscem – podkreślał Pan Senator.

Dziś bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym bezrobociem całej Unii Europejskiej i to pokazuje Szanowni Państwo rozwój gospodarczy, który w Polsce w przeciągu tych 10 lat postępował. Dziś najważniejsze jest to, że bezrobocie jest niskie, bo pamiętamy wszyscy w 2013 rok a w szczególności mieszkańcy tej ziemi, kiedy znalezienie pracy tu lokalnie graniczyło poniekąd z cudem – mówił Poseł Szymon Pogoda.

Dobra i stabilna praca gwarantuje nam bezpieczeństwo, możliwość godnego życia, utrzymania rodziny na godnym poziomie. Dlatego temat pracy z pewnością jeszcze nie raz w tej kampanii powróci.

97 KOMENTARZE

 1. Bezrobocie liczone wg. liczby zarejestrowanych w urzędach pracy czytaj szukających pracy. Teraz gdy powstała grupa społeczna żyjąca wyłącznie ze świadczeń socjalnych nie rejestrują się w urzędzie pracy bo jest ryzyko że faktycznie tą pracę dostaną. I co z tego? To z tego że pracujący są coraz bardziej obciążani przez tych żerujących na socjalach. Szkoda że nie wiedziałem, jakieś jajka bym przyniósł na ten cyrk.

  • Dokładnie tak jak jest napisane. Bezrobocie liczone jest na podstawie ilości zarejestrowanych w UP a nie na podstawie ilości osób niepracujących. I nie byłoby nic dziwnego gdyby nie to że za czasów PO nie wyrzucana z UP z taką łatwością jak teraz. Kiedyś można było 2 razy odmówić oferty pracy i nic się nie działo. Obecnie po 1 odmówieniu oferty pracy wywalają z UP. Tak wygląda według PiS małe bezrobocie w Polsce. Wyrzućmy jak najwięcej osób z UP i po problemie. Nie ma osób w UP nie ma bezrobocia w Polsce. Proste.

 2. Jak ludzie jeżdżący do Niemiec kilkanaście lat temu do pracy opowiadali jak w Niemczech jest super, jakie świadczenia się dostaje gdy ma się dzieci itd., wprowadzono w Polsce i jest krytyka,że w końcu rodzina może pojechać sobie choćby nad morze. Wam czy będzie PiS czy KO lub inna partia zawsze będzie Wam źle. Polacy nie potrafią docenić ,że jest spokój, kto chce to pracuje i za dobre pieniądze tylko trzeba chcieć i dać coś od siebie, a że jest drożyzna spowodowane jest kilkoma warunkami,ale i to przejdzie.Ale najważniejsza jest krytyka z fotelu w ciepłym domu, oby nam nie przyszło jeszcze żyć w trudnych czasach,bo za tym zatęsknicie.

 3. Jaka drożyzna??? Drożyznę to zapowiadał Tusk, gdy wróżył, że chleb będzie po 30 zł, paliwo po 10-15 zł za litr, że ludzie umarzną zeszłej zimy bo nie ma węgla itd. itd. itd. Komu źle to granice otwarte jechać do tego lepszego świata a nie mędrkować na forum.

 4. Tylko PIS dba o ten kraj i ludzi. Tusk sprzedawał co idzie, nawet kolejkę na Kasprowy Wierch spieniężył. to był cyrk dopiero. Za jego czasów wszystko było nie rentowne.

  • Jakoś nie mam ochoty pracować na leni…nie porównuj naszych braci Niemców do naszej sytuacji. My jesteśmy 100 lat za m…np. jest sprzęt medyczny ale nie ma pieniędzy żeby go używać, pieniądze są wydawane na pierdoły a ludzie tracą biznesy przez wysokie opłaty, rolnicy nie mają gdzie sprzedać zboża, a importują obce, to dopiero może być początek problemów, bo nie ma nic za darmo. Jak się komuś rozdaje, to trzeba komuś zabrać.

   • Zgadza się część Lotosu została sprzedana zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej . A pamiętasz ile sprzedał Donald i to całe firmy w bardzo atrakcyjnej promocji? Pewnie już nie, to było dawno.

 5. Najlepsze jest to, że ludzie krytykują, obrażają, wyzywają PIS a pieniążki prawie każdy od nich bierze i to chętnie. Rodzice biorą na dzieci, emeryci biorą podwyżki emerytur i 13,14-stki, przedsiębiorcy brali różne tarcze osłonowe w czasie pandemii itd. Jakoś wtedy pieniążki nie śmierdzą i nie przeszkadzają, że to od PIS-u. To jest hipokryzja i dwulicowość, bo nie słyszałem nigdzie, żeby ktoś tych pieniążków się zrzekł bo są od PIS-u.

  • Poziom wiedzy ekonomicznej godny zwolennika rządzącej partii.
   Co to znaczy cyt. “Jakoś wtedy pieniążki nie śmierdzą i nie przeszkadzają, że to od PIS-u.”?
   Czy członkowie partii robią jakieś zbiórki?
   Bo jeśli nie, to nie masz pojęcia o czym mówisz.

   • W takim razie , gdzie były te pieniądze i co się z nimi działo za rządów PO ?
    Gdyby trafiły na rynek polski to gospodarka by to odczuła.
    Rozumiem , że lepiej było jak mafie vatowskie wyprowadzały je za granicę.

  • Haha pis dał….. Ze swoich dał…. Pracują na to miliony Polaków którzy tak jak ja nic z tego nie ma…. Nie mamy dzieci…. Nie jesteśmy w wieku emerytalnym i nie jesteśmy przedsieboorcami… Ani także ze wszchodu…. Wyrywają lwią część naszych ciężko zarobionych pieniędzy żeby dać wam wybranym… Tak jak już ktoś napisał bezrobocie jest takie bo ludzie siedzą na dupach na socjalach po co się rejestrować jak jeszcze ktoś robotę znajdzie…. Ewentualnie w innych państwach tyra żeby było na godne życie…. PiS DAŁ…. DOBRE… HEHEHE

  • Jesteś oderwany od rzeczywistości. Rząd nie ma swoich pieniędzy. Skoro jakiejś grupie społecznej coś dano to znaczy że innym zabrano. Dostajesz 500+ a trzy razy zabierają Ci to w różnych podatkach od paliwa po żywność. I jaki jest rachunek? Ludzie dano 500 zabrano 1000 a oni jeszcze się cieszą. Ludzie zostali kupieni za własne pieniądze i jeszcze się z tego cieszą. Na tym polega polityka.

 6. Obcym agenturom zależy na zwycęstwie prawicy! Jeśli wygra KO ,Pan Donald będzie dążył do normalizacji stosunków z sąsiadami,bo dziś jedynie z bałtykiem się nie kłócimy.A to jest nie na rękę! Dalsza marginelizacja Polski przez PiS skończy się kolejnym rozbiorem kraju! Bez wzgledu na opowieści jak to jesteśmy bezpieczni,ile pieniędzy wydajemy na armię….to wszystko blef,armia jest w rozsypce,od 2015 roku rozwalił ją Macierewicz i do dziś nie ma co zbierać,nawet kredyty u koreańców nie pomogą nam. Zawsze powtarzałem że oni(pis) do tego dążą! tak jak zawsze powtarzałem że jak będą nas dzielić na szczęście trafimy pod tą niemiecką stronę,a ich wyznawcy ze ściamy wschodniej trafią tam gdzie chcą…..ładnie mówiąc…na wschód.

 7. A mi Tusk ukradł pieniądze z OFE i dla mnie jest skończonych, a dla mojego męża jest zwykłym złodzieiejem . Proponuję ludzie : zacznijcie liczyć swoje pieniądze w projekcji rządzi:PIS a potem rządzi PO. I po tych projekcjach już będziecie wiedzieć na kogo głosować. A ja tam będę głosować na to co dobre dla mnie.

    • Zazdrość przez Ciebie przemawia bo demokrację w Polsce wprowadził i żyło sie lepiej a mało tego był dobrobyt! A nie to co teraz Pan Tusk walczył jak kazdy patriota o nas na każdym politycznym froncie

     • Jak prześledzić karierę polityczną Donalda “bohatera” Tuska od KLD przez UW i PO. to widać wyraźnie jak walczył na wielu politycznych frontach, ale przede wszystkim o jak najlepsze stołki dla siebie. Taki był dumny z bycia premierem Polski mówił, że to dla niego największy zaszczyt i kilka tygodni później wylądował w Brukseli. Może zaszczyt nie tak wielki, ale pieniądze znacznie większe. Piszesz, że on wprowadził demokrację? Może jakiś dowód na Twoje słowa. A wynik wyborczy w 2015 r jest najlepszym przykładem dobrobytu i luksusu w jakim się za jego rządów żyło. Nie zazdroszczę Ci Twojego idola, mogę co najwyżej współczuć.

   • …i węgiel po 900 zł/tona a przy deflacji (czyli minusowej inflacji) 1,5 roku waloryzacja emerytury aż 30 zł. Teraz tylko pomyślcie gdyby rządzący obecnie szanowali emerytów to waloryzacja powinna być 30 zł x 18% inflacja = (no to ile ?) a dają tylko raz w marcu 250 zł ochłapu i jeszcze krzyczą, że to daje Kaczyński (tak mówiła Witek).

    • Deflacja to była na papierze, ceny w sklepach niestety rosły podobnie jak ceny gazu i energii elektrycznej. Dzięki tej “deflacji” wypłaty mogły stać w miejscu, co było korzystne zwłaszcza dla wielu zachodnich firm w Polsce, bo nie rosły im koszty pracy, a dodatkowo były zwalniane z płacenia podatków w Polsce. Cóż tam jak, to powiedział ówczesny premier po wygranych wyborach w 2011 roku “teraz to paliwo może być i po 7 złotych”. I w 2012 kosztowało prawie 6, a były stacje na których przekraczało 6 złotych. Zawsze za wzrostem cen paliw podążają ceny na półkach sklepowych, tylko już przy za spadkami tych cen nie bardzo.

  • Dziwne ci mają dług i dają a PO mieli dług i nie dawali, to gdzie szły te pieniądze co niedawali? Tylko ty nie kumasz bo masz zryty beret przez waszą partię PO.

 8. Tylko Pis a ci co za Tuskiem to niech biorą 5 złotych za godzine pracy bo im wystarczy reszte niech zostawia a i jeszcze jak to było na Twoje miejsce są następni robili z ludzi śmieci nic nie wartymi .Precz z Tuskiem i ta jego zasrana PO No teraz Koalicja bo trzeba było coś zmienic

 9. Kiedyś ” na złość Mamie ” chciałem odmrozić sobie uszy bo zawsze głosowałem na PO i miałem burę w domu.
  Od dwóch lat jestem z mądrą kobietą która wyperswadowała mi głupie podejście do życia.
  Przekonała mnie , że Platforma to ” lodziarnia od kręcenia lodów” na czele z rudym oszustem. Z perspektywy czasu widzę , że byłem zacietrzewionym głupkiem oglądającym tvn- nowskie bzdety cytowane przez uczciwego Kraśkę albo Durczoka. Już nawet nie chce mnie się wymieniać tych tvn- owskich gwiazd które mnie ogłupiły. Ech … Szkoda słów !

 10. Mi się bardzo podoba w jakim to kierunku wszystko idzie – chlebek zaraz po 10 złotych, benzyna po wyborach po 15, no ale Orle skądś musi mieć te rekordowe zyski, a pan Obajteg zasługuje na nowy pałac. Polska zalana milionami imigranatów z Azji wyznania mahometowego bo ktoś musi tyrać na nierobów zasiłkowych. We Wrocławiu tworzą się gangi i mafie wyrostków z Kurainy.

  Zobaczcie tez że coraz więcej ludzi we Lwówku i nie tylko grzebie w śmietnikach, bo partia wpędziła miliony ludzi w skrajne ubóstwo i uzależniła od zapomóg za głos, a i tak cała kasa inwestowana jest w wierny elektorat na wschodzie, pojedźcie kiedyś tam do miasteczek od razu widać z której parti leci kasa dla wiernych miernych sługusów mają rynki zrobione obwodnice, akuaparki, hale, stadiony…

  Wisienka na torcie to psowski premier z Iszraella. Aha no i noście maseczki albo mandat i nie chodźcie do lasów tylko do kościoła i pod schody smoleńskie na modły. A za aborcję lub poronienie jest już podwójne dożywocie??? Chcę jeszcze podzieńkować Kretkoskiemu za wiatę przystankowa – już się baliśmy że chłopa to zadanie przerosło.

  • Kuszenie na pustyni- włącz myślenie i nie powtarzaj głupot Tuska. On mówi o tych cenach,ale zapomina o komentarzu – pienidzy nie ma i nie będzie. Ile złego musi jeszcze zrobić, żeby wiedzieć, że ta naprawa stosunków z sąsiadami będzie polegała na zdradzie interesów Polski.

 11. “Tu jest poseł z Bolesławca, to wie doskonale, co się działo jeszcze nie tak dawno temu w Bolesławcu”. Hahaha, co się działo w Bolesławcu? Co za bzdury. W Bolesławcu od wielu lat bezrobocie jest bardzo niskie i to nie jest zasługą PiS tylko przedsiębiorców i władz lokalnych.

 12. Wszystkie te świadczenia za swoje, bowiem partia, wiodąca siła Narodu pieniędzy swoich nie posiada, i daje nam nadze, tylko, że za swoim pośrednictwem – byśmy pamiętali przy urnach, z czyich rąk dostajemy chleb. Zadłużane zostały już nasze dzieci i wnuki, byle przed wyborami, bo jest szansa na wygraną, zachowanie przywilejów własnych i rodzinnych, podarowanych majątków, beneficjów i synekur w spółkach S.P., no i dalej być na wolności! Móc dalej rozpierd… Polecam wszystkim lekturkę sprzed kilku lat: 100aferpis.pl, a życie niesie na bieżąco kolejne. Pozdro…

 13. Wiem, że wyznawcy Jehowy stoją zawsze przed cmentarzem, przy targowisku ale żeby ostatnio swoje stoiska przynieść pod sam ratusz to dziwne a jeszcze dziwniejsze, że szanowany przez mnie pan Roman Kulczycki też zapisał się do Jehowych to jeszcze bardziej dziwne bo zawsze go widziałem w kościele. A widać zainteresowanie ich promocją przeogromne, tłumy jak okiem sięgać.

 14. ,…… do wszystkich tu komentujących: jaka była płacą minimalna i jakie było bezrobocie w 2007 r.? i proszę to porównać z rokiem 2016. Proszę sobie zadać trochę trudu i poszukać te dane.

 15. 17.08.2023 pis przegłosował ustawę geologiczną.
  Na podstawie tej ustawy jeśli wykryją coś pod waszym gruntem , np; wody geotermalne lub cokolwiek innego, geolog kraju wystawia pismo o wywłaszczeniu i macie 14 dni na opuszczenie posesji .
  Bez ODSZKODOWANIA
  i bez możliwości odwołania.
  Wywłaszczyć tak mogą każdego.
  Zrozumiecie co się dzieje ? Czy dalej będziecie się kłócić, nie widząc co się dzieje?

  • Skoro tak piszesz, to niebawem powinna pojawić się w Dzienniku Ustaw. Z tego co wiem, zapisy są trochę inne i nie obejmują budynków już istniejących. Co nie znaczy, że nie będzie furtką dla różnego rodzaju innych przekrętów, ale jeśli tak, to każda kolejna ekipa rządząca nie ważne z jakiego klubu się będzie wywodzić, umiejętnie to wykorzystywa. To tak jak z dofinansowaniem partii z budżetu państwa. Jakoś wszystkie “wiodące” ugrupowania zgodnie są za. A może przy okazji referendum zapytać wyborców co o tym myślą?

  • Wiesz, chyba dzisiaj za dużo znalazłem czasu i piszę trochę i staram się ludziom przybliżyć to co obecna władza robi i co stara się zrobić. Jak wygrają teraz teraz wybory to każdy pierd mrówki na Twoim ogrodzie będzie należał do nich. Dwie dżdżownice pod ziemią też.
   Może to taka ironia , ale ta ironia jest czarna jak czarny humor i prawdziwa. I tak się dzisiaj uaktywniłem.
   Nie jestem betonem jednej partii czy grupy ludzi, ale serio nie dajmy się zwariować.
   Bądżmy sympatyczni do siebie i uśmiechajmy się , my tutaj mieszkamy i patrzmy każdej partii na ręce.
   Dobrze , że ruszyłeś ten temat.

 16. Jedno pytanie?
  Kto powiedział, że bezrobocie ma być niskie? Wy fundujecie tym nierobom te wszystkie zasiłki.
  Spytajcie się pracodawców prywatnych, te lewusy kombinują jak się da, ZUS nie sprawdzi, a oni pół roku na lewych zwolnieniach bo lekarze są nieomylni, Wy Ci normalni i rzetelni za to płacą.
  Ludzie obudżcie się jakie u nas zerowe bezrobocie? Lewusy cały czas na L4/to jest bezrobocie schowane za L4/
  I wszystkie partie od lewicy do prawicy licytują się tylko swoim programem socjalnym, a to są wyborcy.
  A może prawo do głosowania powinna mieć osoba, która płaci podatki w tym kraju.Pozdrawiam

 17. I jeszcze jedno.
  Słabo się robi jak słyszymy ciągle z ust różnych przedstawicieli partii PIS, że Tusk, rudy, facet z oczyma wilka itd, itd to agent Berlina.
  To średniowiecze, czy ktoś w to wierzy?
  Tusk to jest winien za to, że w bitwie pod Grunwaldem Jagiełło do końca nie pogonił fryców, tylko pozwolił im uciec, rudy to Twoja wina.
  Spijcie dobrze.

 18. Powiedzcie sami, na zdjęciu 7 samorządowców z których , każdy trzyma plakat Tusk jest bee, bo bezrobocie było duże.
  Czy Oni są poważnymi ludzmi?, sterowane kacyki bez własnego zdania.
  Najlepszy może nie był, ale takich złodziejskich zdolności nie posiadał jak Ci obecni.
  Dlaczego ustawiacie się na jakąś partię czy ugrupowaniem? Miejcie do cholery własne zdanie.
  Mieliśmy różnych samorządowców lepszych i gorszych, ale to my wybieramy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here