Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Lwówku Śląskim

1
2452

W dniu 10 maja 2024 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Uroczysty apel był okazją do podziękowania strażakom i nagrodzenia ich za ofiarną służbę oraz niesioną pomoc. Wydarzenie zostało połączone z poświęceniem samochodów strażackich.

 

 

Strażak jest kimś na kogo zawsze możemy liczyć i nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, katastrof czy innych zagrożeń, ale również podczas zupełnie nietypowych zdarzeń, gdzie ludzie nie bardzo wiedzą do kogo mogą się zwrócić o pomoc. Strażacki zawód to służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, pełnego profesjonalizmu oraz sprawności fizycznej na wysokim poziomie. To także zawód, który wymaga coraz nowocześniejszego sprzętu i wyposażenia, bez którego strażakom trudno byłoby skutecznie nieść pomoc.

Podczas piątkowych uroczystości Strażaków oraz licznie przybyłych na uroczystość gości powitał Komendant Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim st. bryg. Mariusz Mróz, który w krótkim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy wspierają strażaków w ich codziennej pracy. Komendant podziękowania skierował także do samych strażaków, tak tych zawodowych, jak i tych z Ochotniczych Straży Pożarnych, składając tradycyjne życzenia tylu samo powrotów, co wyjazdów.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Andrzej Fischer, Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosław Baran, Prokurator Rejonowy Marek Śledziona, Starosta Lwówecki Małgorzata Szczepańska, Olgierd Poniźnik Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego, Daniel Koko Burmistrz Gminy Gryfów Śląski, Robert Skrzypek Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski, Mariusz Warowy Burmistrz Gminy Lubomierz, Marek Cierreszko Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz, Andrzej Jasiński Burmistrz Gminy Mirsk, Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy Lwówek Śląski, Aleksander Fuławka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski, Artur Zych Burmistrz Gminy Wleń a także kierownicy jednostek powiatowych oraz instytucji współpracujących na co dzień ze strażakami.
W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele Miejsko- Gminnych Zarządów OSP z terenu powiatu lwóweckiego. Nie zabrakło także przedsiębiorców z terenu powiatu lwóweckiego. Uroczystość zaszczycił także Dziekan, ksiądz Krzysztof Kiełbowicz.

W tak ważnym dla wszystkich strażaków dniu nie zapomniano o tych strażakach, którzy odeszli na wieczną służbę poświęcając swoje życie dla ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Ich pamięć uczczona została minutą ciszy.

ODZNACZENIA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lwóweckiego.

Za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, KRZYŻEM ŚWIĘTEGO FLORIANA odznaczony został druh Mariusz Kownacki

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa ZŁOTYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczony został kapitan Mariusz Buczkowski

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa SREBRNYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali:

 • brygadier Andrzej Więdłocha
 • starszy kapitan Wojciech Mazurek
 • starszy aspirant Marek Zawada

BRĄZOWYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczony został aspirant Adam Rzeczycki

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniami nadał odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim. Odznaczeni zostali:

 • młodszy kapitan Grzegorz Faliński
 • starszy ogniomistrz Jarosław Macianis
 • starszy ogniomistrz Krzysztof Nawrocki
 • starszy ogniomistrz Robert Siedlecki

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Odznakę Świętego Floriana druhom:

 • druhowi Wojciechowi Wachowiczowi
 • druhowi Stanisławowi Jóźwiakowi
 • druhowi Henrykowi Leśków

Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie zadań służbowych nagrodę pieniężną otrzymał starszy strażak Michał Witulski.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielnie woj. pomorskie w uznaniu zasług dla rozwoju Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczył Medalem 90-lecia OSP w Chmielnie funkcjonariusza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim starszego brygadiera Mariusza Mroza oraz druha Franciszka Pawłowicza.

AWANSE

Na stopień kapitana awansowany został: młodszy kapitan Paweł GRZEŚKÓW

Na stopień starszego aspiranta awansowany został: asp. Krzysztof BOROWSKI

Na stopień starszego ogniomistrza awansowani zostali:

 • ogniomistrz Stanisław KACZOROWSKI,
 • ogniomistrz Kamil MATKOWSKI,
 • ogniomistrz Robert SIEDLECKI.

Na stopień młodszego ogniomistrza awansowany został: starszy sekcyjny Krzysztof HAMMER,

Na stopień sekcyjnego awansowani zostali:

 • starszy strażak Maciej HABA,
 • starszy strażak Piotr GAWEŁ.

Na stopień starszego strażaka awansowani zostali:

 • strażak Przemysław MARKOWSKI,
 • strażak Piotr NOWOCIEŃ,
 • strażak Michał WITULSKI,
 • strażak Kamila KULIG,
 • strażak Daniel OLKOWSKI.

Uroczystość stała się także okazją do poświęcenia pojazdów pożarniczych lwóweckiej komendy – samochodu ratowniczo- gaśniczego GBA 3/16/2,5 marki Renault oraz samochodu pożarniczego GCBA 4,1/32/3,7 Volvo, którego dokonał ksiądz Dziekan Krzysztof Kiełbowicz.

Podziękowania za służbę strażakom oraz najserdeczniejsze życzenia złożył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego.

– Jest to dla mnie niesamowity zaszczyt, w imieniu Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Piastowej Straży Pożarnej we Wrocławiu być tu dzisiaj z Wami. Jeszcze raz gratuluję awansowanym, wyróżnionym, odznaczonym i nagrodzonym. Zasłużyliście w pełni na te honory. – zapewniał starszy brygadier Andrzej Fischer Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. – Jest mi niezmiernie miło, że w dniu dzisiejszym są tu obecni byli strażacy, nowi strażacy są obecni, ale także i samorządowcy, którzy poprzednio piastowali stanowiska, jak i nowi, bo to świadczy o tym, że ta współpraca, ta więź rodzinna na terenie powiatu lwóweckiego jest. Życzę wszystkim samych dobrych decyzji, pokonywania trudów służby i pracy. Niech Święty Florian ma nas wszystkich w swojej opiece. – życzył starszy brygadier Andrzej Fischer.

W okolicznościowym przemówieniu st. bryg. mgr inż. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim podziękował wszystkim strażakom za wspólną służbę w celu ochrony życia, mienia i środowiska lokalnej społeczności. Pogratulował wszystkim odznaczonym i awansowanym strażakom oraz życzył wszystkim funkcjonariuszom sukcesów w służbie. Kończąc przemówienie podziękował wszystkim za uwagę, obecność, liczne słowa uznania i wsparcia dla funkcjonariuszy PSP i druhów OSP.

W imieniu samorządowców Strażakom podziękowała i życzenia złożyła Pani Starosta.

– Druhny i Druhowie! Od lat nie zmienia się lider rankingów zaufania – roszady mają miejsce tylko na kolejnych pozycjach. Okazuje się, że jako społeczeństwo najbardziej ufamy strażakom. Pewnie chodzi o tę interakcję ze zwykłym człowiekiem bardzo często w najtragiczniejszych w jego życiu momentach. Strażak nie kojarzy się przecież dziś tylko z pożarem. Jesteście niezawodni, niezastąpieni także wtedy, kiedy dzieje się każde inne nieszczęście – wypadek, klęska żywiołowa. Macie twarz bezpieczeństwa. Za to, dziś, w imieniu społeczeństwa serdecznie Wam dziękuję i składam wyrazy szacunku i wdzięczności także Waszym bliskim. Jesteście niezastąpieni. Obyście do akcji wyjeżdżali jak najrzadziej, a każdy wyjazd wiązał się ze szczęśliwym powrotem do domu. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi! – życzyła Starosta Lwówecki Pani Małgorzata Szczepańska.

Podziękowania i życzenia strażakom, ale także i samorządowcom złożył Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP PR

– W imieniu Zarządu Powiatowego chciałbym wszystkim strażakom pogratulować, podziękować, życzyć udanych akcji, szczęśliwych powrotów, a dla Komendy Państwowej Straży Pożarnej dla Komendanta podziękować za wsparcie, za organizację szkoleń i za koordynację akcji. Natomiast wszystkim samorządowców chciałbym podziękować za wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych, za finansowanie tych jednostek i zakupy.  Nowo piastującym stanowiska burmistrzów życzę powodzenia i dobrej współpracy – dziękował druh Artur Drozdowicz, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP PR.

W tym szczególnym dniu, wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, pracownikom cywilnym PSP, Druhom i Druhnom z Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych a także strażackim rodzinom redakcja Lwówecki.info składa życzenia, by podejmowane działania przynosiły Wam wiele satysfakcji i były inspiracją do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here