Powiat pozyskał środki na remonty dróg: Orłowice-Krobica-Gierczyn i Lwówek Śl.-Sobota

4
305

To, o czym mówiło się już od kilku dni zostało potwierdzone przez Wojewodę Dolnośląskiego. 20 maja br. Paweł Hreniak wręczył przedstawicielom dolnośląskich samorządów umowy na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Wsparcie otrzymało 6 powiatów i 7 gmin z Dolnego Śląska. Dofinansowanie na realizację w 2019 r. 15 zadań wynosi ponad 17 mln zł.

O planach remontowych Powiatu Lwóweckiego pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Jak wówczas wyjaśniał kierownik Zarządu Dróg powiatowych w Lwówku Śląskim we wrześniu 2018 roku do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 (finansowanie 50%) Powiat Lwówecki złożył dwa wnioski o dofinansowanie remontów dróg:

Remontu drogi powiatowej nr 2509D Lwówek Śląski – Sobota w km 0+110-2+680, o dł. 2,57 km i szacunkowej wartości 2.049.455 zł,

Remontu drogi powiatowej nr 2494D Orłowice – Krobica – Gierczyn w km 0+020-2+400, o dl. 2,38 km i szacunkowej wartości 1.779.393 zł.

Dziś przyszła dobra wiadomość, iż udało się pozyskać te pieniądze. Wśród beneficjentów znalazł się bowiem Powiat Lwówecki. Promesy z rąk Wojewody odebrał Starosta Lwówecki Pan Daniel Koko.

Remont drogi powiatowej Orłowice – Krobica – Gierczyn: 889.696 zł
Remont drogi powiatowej Lwówek Śląski – Sobota: 1.024.727 zł

Teraz przed władzami Powiatu trudne rozmowy dotyczące znalezienia reszty funduszy. Kciuki za pozytywny finał tych rozmów trzymają z pewnością nie tylko mieszkańcy Soboty, Dłużca, Górczycy, Gierczyna, czy Krobicy ale wielu mieszkańców, którzy zmuszeni są do korzystania z tych już kiepskiej jakości dróg.

To, czy drogi te będą robione, czy też nie w znacznym stopniu zależy od władz gmin, na których terenie one leżą.

Pierwszy krok zrobiony. Teraz wszystko zależy od kwoty uzyskanej w przetargu, a także od wielkości dofinansowania gminy Mirsk do drogi Orłowice – Krobica – Gierczyn i gminy Lwówek do drogi Lwówek Śl. – Sobota.” – czytamy na facebookowym profilu Pana Daniela Koko Starosty Lwóweckiego.

Sam Powiat nie udźwignie tak dużych kosztów. Od lat zasada remontu dróg była taka, iż burmistrzowie Gmin dokładali 50% wkładu jaki musiał w remont włożyć Powiat. Teraz rodzi się pytanie, czy burmistrz Mirska i burmistrz Lwówka Śląskiego wesprą tak ważne inwestycje na terenie ich gmin, czy mieszkańcy na remont będą musieli poczekać jeszcze kilka, kilkanaście lat?

Zapytania w tej sprawie już skierowaliśmy do burmistrza Mirska Pana Andrzeja Jasińskiego i burmistrz Lwówka Śl. Pani Marioli Szczęsnej.

 

Wykaz wszystkich powiatów i gmin, które otrzymały dofinansowanie:

POWIATY

Powiat Bolesławiecki:
przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Osła: 1 200 000 zł
przebudowa drogi powiatowej relacji Suszki – Stare Jaroszowice – 1 710 000 zł

Powiat Głogowski:
przebudowa drogi powiatowej ul. Obiszowska w Jerzmanowej: 1 386 318 zł

Powiat Kamiennogórski:
remont drogi powiatowej w miejscowości Olszyny: 832 918 zł

Powiat Lwówecki:
remont drogi powiatowej Orłowice-Krobica-Gierczyn: 889 696 zł
remont drogi powiatowej Lwówek Śląski- Sobota: 1 024 727

Powiat Polkowicki:
przebudowa dróg powiatowych w miejscowości Świnino, w zakresie przebudowy dwóch skrzyżowań, poszerzenia jezdni, budowy chodnika, poboczy, zatok autobusowych, przebudowy oświetlenia drogowego i odwodnienia wody: 594 976 zł
przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Duża Wólka, w zakresie poszerzenia jezdni, budowy chodnika, poboczy, zatok autobusowych, przebudowy oświetlenia drogowego i odwodnienia drogi: 941 221 zł

Powiat Zgorzelecki:
przebudowa drogi powiatowej relacji Zgorzelec-Jerzmanki wraz z wykonaniem odwodnienia: 910 964 zł

Razem (powiaty): 9 490 820

GMINY

Gmina Wądroże Wielkie:
przebudowa dróg gminnych w Biernatkach: 370 000 zł

Gmina Legnickie Pole:
przebudowa drogi gminnej publicznej wraz z budową chodnika w miejscowości Bartoszów: 1 317 233 zł

Gmina Miejska Lubin:
przebudowa ulicy Jana Pawła II (etap I) i Chocianowskiej w Lubinie: 3 193 696 zł

Gmina Gromadka:
przebudowa drogi wraz z chodnikiem oraz budową oświetlenia w części działki obręb Osla: 1 306 039 zł

Gmina Przemków:
przebudowa dróg ulicy Rentowej i Klonowej w Przemkowie: 453 422 zł

Gmina Zgorzelec:
remont drogi gminnej publicznej (ul. Dolna) w Łagowie: 751 893 zł

Gmina Miejska Złotoryja:
przebudowa ul. Podwale w Złotoryi: 417 493 zł

Razem (gminy): 7 809 776

DUW/red.

4 KOMENTARZE

  1. Super. Tylko który odcinek drogi Lwówek- Sobota o dł. 2,5 km zostanie odremontowany ? Chyba każdy przyzna, że cała droga ok 7 km jest w fatalnym stanie. Szczególnie teraz gdy od ponad roku zamknięty jest most w Pielgrzymce i z drogi powiatowej ( mocno zniszczonej również przez załadowane tiry ) zrobiła się siłą rzeczy droga wojewódzka biorąc pod uwagę natężenie ruchu również pojazdów ciężarowych. Może warto w końcu pomyśleć i zrobić coś w całości a nie 1/3 bo od 30 lat nie było remontu ( nie licząc łatania dziur na zimno, po czym nie ma śladu już na drugi dzień i tym samym pieniądze zostaja wyrzucone w błoto).

  2. Ponawiam pytanie A ile do tego dołoży STAROSTA bo te pozyskane pieniądze to pieniądze od wojewody nie starosty. Starosta szantażuje gminy, że jak nie dołożą, to remontu nie będzie. Dlatego pytam ILE PIENIĘDZY DA STAROSTWO ? Bo to ich drogi a nie gmin ! Czy starostwo dokłada się do remontu dróg gminnych ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here