Poważne zmiany w gryfowskiej straży miejskiej

10
1900

Do zadań straży miejskiej należy m.in. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego, ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, czy informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym.

 

Ostatnie dwa lata dla wszystkich straży miejskich były okresem pełnym wyzwań. Strażnicy znaczną część swojego czasu pracy poświęcali na kontrolowanie przestrzegania kwarantanny nałożonej przez sanepid na osoby zakażone koronawirusem. Całe dnie spędzane w samochodzie, jazda od adresu, do adresu powodowały, iż na bieżące zadania brakowało czasu. Teraz, kiedy rząd zdjął obostrzenia strażnicy mogą wrócić do normalnej pracy.

Spore zmiany nastąpiły w ostatnim czasie w gryfowskiej straży miejskiej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców w proces szczepień przeciwko covid Gmina Gryfów Śląski otrzymała druga nagrodę w konkursie na rosnącą liczbę szczepień. Pół miliona złotych to spore środki. Część z nich trafiło właśnie do straży miejskiej. Z pieniędzy tych zakupiony zostanie nowy samochód.

– Obecny samochód Straży Miejskiej jest już w złym stanie technicznym. Nowy powinien być przez 1 maja. – wyjaśnia Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Samochód to jedna sprawa dla sprawnego działania strażników, natomiast druga to zmiana na stanowisku Komendanta Straży Miejskiej.

– Po 30 latach pracy odszedł z tej funkcji pan Andrzej Szulc, natomiast w wyniku konkursu został wybrany pan Marek Madeksza, były pracownik Komendy Powiatowej Policji. Jest mieszkańcem Gryfowa Śląskiego, więc już zna uwarunkowania miasta – dodaje Burmistrz, który nie kryje, iż z nowym komendantem wiąże duże nadzieje.

– Oczekiwania w stosunku do Straży Miejskiej w trochę zmienionej formule działania są duże, zarówno moje jak i mieszkańców. Myślę, że wczuje się w tą sytuację i będzie trochę odmienny obraz, nie tylko nowym samochodem, ale z nowym entuzjazmem do takiego działania. – nadmienia Olgierd Poniźnik, który przyznaje, iż w gminie jest sporo do zrobienia.

W rozmowie z nami szef gryfowskiego magistratu wspomina o rosnących problemach z aktami wandalizmu, czy odpadami.

– Myślę, że to będzie takie nowe oblicze, szczególnie ukierunkowane na gospodarkę z odpadami, bo to co się dzieje to jest tragiczne. Wraz z nadejściem wiosny jak się pojeździ po obrzeżach miasta i nie tylko, to widać problem. – zauważa Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który wskazuje na wyrzucanie przez mieszkańców śmieci do lasów, rowów, ale także i wyrzucanie ich na przystankach.

Nowemu Komendantowi życzymy sukcesów.

10 KOMENTARZE

  1. Były pracownik policji komendantem straży miejskiej to się nie uda. Lepiej było wybrać osobę z wykształceniem prawniczym, która nie ma emerytury i musi na nią pracować. Wtedy straż działa prawidłowo i realizuje swoje zadania, a nie zajmuje się zadaniami policji.

  2. To jest nie poważne co robią z naszymi poniedzmi podatników.Jak można zatrudnić byłego kpmedanta policij na stanowisko straży miejskiej,gdzie ma emeryturę 5tys.i jeszcze mu mało!!!!!kolesiostwo.

    • Głupi jesteś i w oborniku się urodziłeś i wychowałeś tumanie pospolity. Pan Madeksza NIGDY nie był Komendantem a posiada rzadką umiejętność i uprawnienia Negocjatora Policyjnego, co jest przydatne w środowisku a zawłaszcza na takim stanowisku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here