Porcje mięsa wyrzucone w lesie. To zagrożenie epidemiologiczne mówią leśnicy!

10
1972
fot. Nadleśnictwo Lwówek Śląski

Brak wiedzy, czy zwykła głupota sprawiają, że niektórzy ludzie zachowują się w tak nieodpowiedzialny sposób i sprowadzają zagrożenie na nas wszystkich?

 

Odpady w lesie

W ostatnim czasie w lesie, tuż przy kapliczce, przy drodze Lubomierz – Chmieleń ktoś wyrzucił duże worki z porcjami mięsa. To pochodziło albo z restauracji, albo ze sklepu, gdzie z powodu przeterminowania, bądź zepsucia nie mogło zostać już użyte. O incydencie Straż Leśną powiadomili mieszkańcy. Stało się to już po tym, jak niesamowity fetor z rozkładającego się mięsa zaczął roznosić się po okolicy.

Kilogramy mięsa trafiły do lasu

Leśnicy od razu podjęli interwencję. Jak przyznają wyrzucone musiało zostać wiele kilogramów poporcjowanego mięsa, jednak z uwagi na znaczny jego rozkład nikt nie był w stanie stwierdzić, jak dużo było tych odpadów. Na zdjęciach widać ile milionów rożnego rodzaju robactwa znalazło sobie „dom” w tych resztkach.

Zagrożenie epidemiologiczne

Leśnicy już uprzątnęli teren. Zwracają jednak uwagę, że takie działania – wyrzucanie zepsutego mięsa do lasu – może się wiązać z bardzo daleko idącymi konsekwencjami dla wszystkich żyjących w okolicy mieszkańców.

Dla mnie to jest niepojęte, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co robią. – mówi Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim i dodaje: – Osoba, która to zrobiła stworzyła zagrożenie epidemiologiczne i przyczyniła się do rozsiewania epidemii.

Czy to Twój pupil rozerwał worki z resztkami?

Wyrzucone porcje mięsa przez dłuższy czas leżały na skraju lasu. Jednak dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić, co to było za mięso, skąd pochodziło i dlaczego zostało wyrzucone. Tak jak nie jest w stanie wskazać, czy i jakie zwierzęta miały kontakt z tymi odpadami. Mogły to być zwierzęta leśne, ale także zwierzęta domowe, np. luźno biegające psy, czy koty.

Odpady koło kapliczki

Sprawa jest poważna z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, a ponadto bulwersująca, gdyż resztki zostały wyrzucone koło kapliczki, miejsca kultu religijnego.

Jak w ogóle można coś takiego wyrzucić do lasu, a po drugie wyrzucić to koło kapliczki, gdzie ludzie przychodzą, modlą się, odpoczywają, spacerują, … – zastanawia się Pani Nadleśniczy nie potrafiąc znaleźć logicznego wytłumaczenia dla bezmyślności sprawcy tego czynu, który sam pozbył się problemu, ale stworzył duże zagrożenie dla wszystkich w całej okolicy.

czytaj także: ASF coraz bliżej.

Kto wyrzucił mięso w lesie?

Chyba oczywistym dla wszystkich jest, iż tych odpadów nie wyrzucili szczecinianie, warszawiacy, czy wrocławianie. Zrobiła to osoba z bliskiej okolicy. Jednak nadal otwartym pozostaje pytanie: „KTO”?

Teren monitorowany

Straż Leśna rozpoczęła już monitorowanie terenu w całej okolicy. W wielu punktach zamontowane zostały fotopułapki, które na bieżąco są sprawdzane. Jednak najlepszymi, najskuteczniejszymi strażnikami są sami mieszkańcy. A z uwagi, iż chodzi tu właśnie o ich zdrowie leśnicy liczą na współpracę zapewniając pełną anonimowość.

Pomóż w namierzeniu sprawcy

Nie chodzi tylko o społeczne potępienie czynu, ale o dotarcie do sprawcy i spowodowanie żeby ten już nigdy nie igrał z losem, ze zdrowiem swoich sąsiadów!

Wszelkie informacje o zaśmiecaniu terenów leśnych można przekazywać do Straży Leśnej Nadleśnictwa Lwówek Śląski dzwoniąc anonimowo pod numer – 75 782 43 22. Zaśmiecanie terenu gminy Lubomierz można zgłaszać także do Komendanta Straży Miejskiej – tel.: 780 016 250. Całodobowo w każdym takim przypadku dostępny jest numer alarmowy – 112.

10 KOMENTARZE

  1. Jaki jest koszt utylizacji? Dlaczeo opłata za śmieci nie uprawnia do darmowej utylizacji? Dlaczeo płacenie tak wysokich podatków nie uprawnia do darmowej utylizacji? Trzy razy płacić za to samo? Jedynym błędem osoby wyrzucającej mięso był wybór miejsca. To nie powinien być las. To powinien być urząd gminy.

  2. Po pierwsze to Gmina już nic nie ma swojego ,wysypiska, oczyszczalni,nawet wody swojej nie mają tak doprowadził do tego nasz były Włodarz pozostawiając za sobą drugą prawą rękę rządzącą obecnie .

    • Skoro już nic nie ma to, najwyższy czas przestać płacić podatki, z których to było budowane i miało być utrzymywane. Przecież i tak za wszystko trzeba zapłacić w rachunkach za wodę i ścieki.

  3. Jak tatko peddzii biber i po cichu chowa swinki to nikt nie widzi gdzie odpady do lasu a curka ciasto sprzedaje w lubomierzu wstyt muchy sraja na mieso oni to sprzedaja gdzie sanepid radoniw sprawdzic

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here