ASF coraz bliżej. Powiat lwówecki w obszarze objęty ograniczeniami

1
1243
źródło: wetgiw.gov.pl

Trudno nie odnieść wrażenia, iż w ostatnim czasie w naszym kraju funkcjonowała tylko jedna choroba i jedna epidemia. Teraz, gdy koronawirus osłabł okazuje się, iż tuż za płotem mamy Afrykański pomór świń.

 

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych zwierząt, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

Jak wynika z informacji podawanej przez Głównego Inspektora Weterynarii powiat lwówecki jest objęty strefą I niebieską, ustanawiającą szczególne środki kontroli zwalczania ASF. Strefa czerwona III jest tuż za granicami naszego powiatu. Obecnie najbliżej występujące ogniska ASF zanotowano w województwie lubuskim, w gminach Przewóz i Szprotawa.

Warto pamiętać, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF podobnie jak wszystkie inne gatunki zwierząt oprócz świń i dzików.

Sprawdź aktualną mapę występowania ASF

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here