Popularne leki wycofane z rynku

2
1331
(zdjęcie poglądowe pixabay)

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju pięciu popularnych leków.

 

Decyzja o wycofaniu produktu leczniczego z obrotu

W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Powyższa decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Produkt leczniczy wycofany z rynku decyzją GIF nie może być przedmiotem obrotu. Dodatkowo, w systemach komputerowych aptek wstrzymany/wycofany produkt leczniczy jest blokowany przez specjalny program informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), co uniemożliwia sprzedaż takiego produktu leczniczego.

Leki Accupro wycofane z aptek – numery serii

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju leki Accupro 5, Accupro 10, Accupro 20 i Accupro 40. Podmiotem odpowiedzialnym jest Pfizer Europe MA EEIG z siedzibą w Belgii.

Jakie serie zostały wycofane?

https://twitter.com/GIF_GOV_PL/status/1518680756738043905

“Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło pismo przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego dotyczące prośby o wydanie decyzji wycofującej z obrotu ww. serii produktów leczniczych, w związku ze stwierdzeniem obecności zanieczyszczenia (N-Nitroso-quinapril) powyżej dopuszczalnego dziennego limitu spożycia” – tłumaczy w komunikacie stronie GIF.

Ponadto w ostatnich dniach GIF wycofał z obrotu produkt leczniczy o nazwie: Vigantol 500 mcg/ml (20 000 IU/ml), krople doustne, roztwór, nr serii 20CQ046, termin ważności: 02.2025, podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here