Pomożesz? Przecież masz to w genach!

0
262
grafika DKMS

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi, białaczka. Tylko 30% Pacjentów znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na Ciebie!

 

W Polsce walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego zajmuje się Fundacja DKMS. Jej misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Z ponad 6 milionami zarejestrowanych dawców DKMS jest największą siecią Ośrodków Dawców szpiku na świecie.

Poszukiwanie zgodnego Dawcy komórek macierzystych to jak szukanie igły w stogu siana. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

Okazją do zarejestrowania się w bazie Dawców będzie najbliższy Festiwal Dary Lasu, który 2 października odbędzie się w lwóweckim parku miejskim. To wówczas Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji zorganizuje akcję rejestracji Dawców.

Akcja ta będzie polegała na tym, że pracownicy PORE i wolontariusze z Warsztatu Terapii Zajęciowej, będą pobierali próbki – bezboleśnie i bezinwazyjnie – od chętnych osób w wieku od 18 do 55 lat, które w ten sposób zostaną potencjalnymi Dawcami szpiku! – tłumaczy pan Krzysztof Wróblewski.

Przyłączcie się do akcji. Szukajcie stoiska z logo DKMS.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here