Polska otworzy granice. Premier podał szczegóły

1
1527

Polacy będą mogli pojechać do państw unii europejskiej, a obywatele tychże państw przybyć do Polski, bez konieczności przejścia obowiązkowej kwarantanny.

 

Od 13 czerwca otwieramy granice Polski na państwa Unii Europejskiej. – zapowiedział Premier tłumacząc, iż na razie granice otwarte będą dla obywateli Unii.

Potrzebne są jak najszybciej kontakty z krajami Unii Europejskiej – żeby powróciły do poprzedniego stanu. – mówił Mateusz Morawiecki, który poinformował także o uruchomieniu lotów międzynarodowych.

Od 16 czerwca będą możliwe loty zagraniczne. Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby LOT mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – mówił szef rządu.

 

 

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Swobodne podróżowanie

Oznacza to, że od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

 

-/ red / Premier.gov.pl /-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here