Policjanci odzyskali skradziony rower

0
937
zdjęcie poglądowe, /fot. archiw.: Lwówecki.info/

Funkcjonariusze z gryfowskiego komisariatu policji zatrzymali 21-latka, który ukradł rower z placu zabaw. Odzyskany rower wrócił już do prawowitego właściciela. Za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

 

26 maja 2020 roku do Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim zgłosiła się kobieta, która zawiadomiła, że dzień wcześniej, późnym wieczorem skradziono rower jej 16-letniemu bratu. Do zdarzenia doszło na placu zabaw w Gryfowie Śląskim. Sprawca wykorzystał sytuację, że rower został pozostawiony bez żadnego zabezpieczenia. Wartość roweru oszacowano na 5000 złotych. Policjanci od razu przystąpili do działania.

Dzięki współpracy gryfowskich policjantów oraz innych osób zaangażowanych w odnalezienie roweru funkcjonariusze zatrzymali 21- letniego mieszkańca Gryfowa Śl. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Za kradzież grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Uważajmy na rowery, aby nie stały się łatwym łupem złodziei! Apelujemy do wszystkich rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą. Chwila nieuwagi wystarczy, aby rower znalazł się w posiadaniu złodzieja.

Przypominamy :

Łupem złodziei najczęściej padają rowery:

 • pozostawione bez zabezpieczenia przed budynkami, na klatce schodowej, w korytarzu,
  postawione „na chwilę” przed sklepem,
 • pozostawione w słabo zabezpieczonej piwnicy,
 • zabezpieczone słabej jakości zapięciem (linką lub cienkim łańcuchem), które przecinane jest zwykłym sekatorem,
 • nieprawidłowo zabezpieczone – np. linką przełożona jedynie przez koło roweru.

Podstawowe zasady mogące uchronić rower przed kradzieżą :

 • wyposażenie roweru w solidne zabezpieczenie i używanie tego zabezpieczenia,
 • nie przechowywanie roweru na klatce schodowej lub w stojaku przed wejściem do klatki schodowej,
 • nie pozostawianie niezabezpieczonego, gotowego do jazdy jednośladu „na chwilę” pod blokiem, przed sklepem, lub innym miejscem,
 • przechowywanie roweru w bezpiecznym miejscu, ower pozostawiony w piwnicy czy na strychu zamkniętym na słabą kłódkę również narażony jest na kradzież,
 • zwracanie uwagi na osoby wchodzące na nasza klatkę schodową, nie otwierajmy drzwi domofonem każdej osobie bez sprawdzenia kim ona jest – może to być złodziej,
 • posiadanie zdjęcia roweru, przechowywanie dokumentacji z numerem seryjnym jednośladu, który często znajduje się na ramie – to informacje które są pomocne w przypadku kradzieży reagowanie na podejrzane osoby, które pojawiają się w miejsc naszego zamieszkania – o takich sytuacjach należy niezwłocznie zawiadomić Policję.

Gdy doszło do kradzieży niezwłocznie informujemy o tym fakcie Policję. Wówczas pomocne jest zdjęcie przedstawiające rower, dowód jego zakupu lub karta gwarancyjna z numerem fabrycznym.

 

st.post. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here