Policja o wypadku w Gryfowie Śląskim

0
2195
zdjęcia OSP Gryfów Śląski

Lwóweccy policjanci wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na krajowej 30 w Gryfowie Śląskim. W wyniku zderzenia osobówek ranne zostały dwie osoby, które zostały przewiezione do szpitala. Przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

 

 

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. We wtorek, po godzinie 10.00 na drodze krajowej nr 30 w Gryfowie Śląskim doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego.

Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 60-letni kierowca VW wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej prawidłowo „krajówką” kierującej peugeotem. W wyniku tego zderzenia do szpitala trafiły dwie osoby. Na szczęście ich stan okazał się na tyle niegroźny, że zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję drogową.

Kierujący byli trzeźwi.

zdjęcia OSP Gryfów Śląski

Policjanci na miejscu wykonali oględziny, szkice zdarzeniowe oraz zabezpieczyli ślady przez co droga krajowa była przez kilka godzin zablokowana.

Lwóweccy policjanci przypominają. Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów; pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here