W lokalach wyborczych tworzą się kolejki. Z jednej strony jest to spowodowane obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 a z drugiej z większą niż zazwyczaj frekwencją wyborczą.
– Szybkość oddania głosu jest znacznie zmniejszona z powodu rygorów sanitarnych – tłumaczył podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej, który wyjaśniał, iż samo głosowanie może potrwać nieco dłużej, z powodu procedur związanych ze sprawdzaniem tożsamości oraz koniecznością zachowania odległości od innych głosujących, a więc także z ograniczoną liczbą osób, jak może jednocześnie przebywać w lokalu wyborczym.
Sylwester Marciniak dodał też, że zanosi się na wysoką frekwencję.
Frekwencja w wyborach prezydenckich
W 2015 roku frekwencja w skali kraju o godzinie 12-stej wyniosła 14,61%. W 2020 roku w wyborach prezydenckich do południa zagłosowało 24,08 procent uprawionych do głosowania. Szef PKW przyznał, iż jest to rekordowa frekwencja.
Na terenie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze najwyższa frekwencję na godzinę 12 odnotowano w Karpaczu i wyniosła ona 29,31 procent a najniższą w gminie Marciszów – 15,95 procent.
W Lwówku Śląskim przed południem w lokalach wyborczych trzeba było swoje odstać. Niestety, dochodzą do nas głosy od czytelników, iż niektórzy zostali odprawieni z kwitkiem, bo nie było ich na listach wyborczych. O takich przypadkach słyszymy z Lwówka Śl. ale także z gminy Mirsk.
Frekwencja w powiecie lwóweckim:
Frekwencja w poszczególnych gminach powiatu lwóweckiego na godzinę 12:00 przedstawia się następująco:
- Gmina Lwówek Śląski – 20,34 procent
- Gmina Gryfów Śląski – 20,23 procent
- Gmina Mirsk – 18,88 procent
- Gmina Wleń – 18,44 procent
- Gmina Lubomierz – 18,38 procent
Przypominamy, iż lokale wyborcze otwarte będą dziś do godziny 21. Chwilę później poznamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów.
Jak zagłosować?
Jak prawidłowo oddać głos w wyborach? Zapoznaj się z materiałem przygotowanym przez Państwową Komisję Wyborczą: