Pogoda pozwala? Pedałuj na zdrowie!

1
91

Odzyskanie utraconej przez miesiące bezczynności formy wymaga niekiedy znacznego trudu. Każda metoda, która jest jednocześnie przyjemna, a w dodatku pozwala na włączenie aktywności fizycznej w realizację codziennych potrzeb, takich jak indywidualny transport, jest warta rozważenia. Rower jest przy tym znakomitym narzędziem nie tylko pozwalającym na sprawne przemierzanie zatłoczonego miasta, ale także odbycie satysfakcjonującego wysiłku poza nim.

 

Same korzyści. W dodatku łatwo osiągalne

 

Każdy, kto po dłuższym okresie zaniedbań próbował zmusić się do wysiłku w celu poprawienia swojej wydolności czy obniżenia zbędnej masy, ciała wie ile silnej woli jest do tego potrzebne. Zwłaszcza, gdy świadomi skali pracy, jaką mamy do wykonania, popełniamy błąd zbyt ambitnych zamierzeń – niekiedy wystarczy tylko raz wrócić zziajanym z ledwo rozpoczętego biegu by je natychmiast porzucić. Często nawet pieniądze wydane na karnet na siłownię nie są w stanie zmotywować nas do działania.

Rower może być dla takich osób znakomitym wprost wyjściem, pozwalającym na włączenie aktywności fizycznej w codzienną rutynę, a więc dużo łatwiejsze jej rozpoczęcie. Oczywiście nie trzeba poprzestać tylko na takiej – zwiększenie pojemności płuc i ogólne podniesienie kondycji znakomicie pomaga w podjęciu następnie dowolnych ćwiczeń. Jednak nawet ci, którzy nie sięgną po nic innego, cieszyć się będą mogli samymi korzyściami.

Nie trzeba się nadzwyczaj forsować, by móc osiągać konkretne, wymierne rezultaty. Jednostajny wysiłek, którego intensywność bardzo łatwo dostosować do swoich aktualnych możliwości poprawia pracę serca i dotlenienie krwi, siłę mięśni (przede wszystkim rzecz jasna łydki i uda), a także oczywiście spala tkankę tłuszczową. Spada natomiast radykalnie ryzyko wstąpienia chorób układu krążenia. Co istotne, najlepsze efekty przynosi jazda nawet niezbyt szybka, ale trwająca dłużej niż pół godziny. Wreszcie, poczucie zadowolenia będące rezultatem wydzielania endorfin zdecydowanie poprawia samopoczucie.

 

Dobrze przygotuj swój jednoślad

 

Jedynymi przeszkodami są poważne problemy z krążeniem, stawami bądź kręgosłupem. Inną zaletą jazdy na rowerze jest niski koszt takiej aktywności – nie potrzebujemy przecież najdoskonalszego modelu, by nadawał się on do jazdy. Ważniejsze, by był w dobrym stanie technicznym, co oznacza przede wszystkim zadbanie o stan hamulców i wszystkich połączeń. Przy nieszczególnie intensywnej regularnej jeździe serwis będzie ograniczał się do wymiany okładzin hamulcowych i smarowania łańcucha, czasem wymiany także jego i kół zębatych wolnobiegu i mechanizmu korbowego. Po zmroku niezbędne jest także sprawne oświetlenie.

Aby zwiększyć wygodę korzystania z jednośladu sięgnąć możemy także po szereg innych akcesoriów. Gdy zaczniemy odbywać bardziej odległe wycieczki, przyda się nawigacja, a więc uchwyt na telefon do roweru zapewniający wygodę i bezpieczeństwo jego obsługi, w jaki wyposażyć się możemy np. w sklepie Pancernik. Pomocny będzie także licznik, czy podstawowe narzędzia pozwalające usuwać usterki w drodze, albo np. bidon – chyba, że wolimy korzystać z miękkiego zbiornika w plecaku. Wybór wyposażenia jest dziś ogromny.

Oprócz tego pamiętajmy jeszcze o nieuprzykrzaniu życia zarówno kierowcom, jak i pieszym – tam, gdzie są wytyczone alejki, jesteśmy zobowiązani do korzystania z nich.

 

“Materiał Partnera”

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here