Podróż po Europie autem – jak przygotować się do podróży?

1
379
zdjęcie poglądowe fot. pexels.com

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na lato, które przyniesie kilka chwil wytchnienia podczas urlopu. Czy zastanawiałeś się już, dokąd pojedziesz na tegoroczne wakacje? Proponujemy trip po Europie własnym autem. Podpowiadamy też, jak przygotować się do takiej wyprawy, by była komfortowa i bezpieczna.

 

Podróż autem – komfort i wygoda

Podróż samochodem na węgry oraz w inne zakątki Europy? Brzmi fantastycznie! Własne auto to komfort, wygoda, niezależność i nieograniczona wprost możliwość zwiedzania nawet „nieturystycznych” miejsc. Podróżowanie samochodem pozwala zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy; jest to szczególnie ważne, gdy wybierasz się w daleką podróż z dziećmi. Podczas długiej podróży samochodem możesz zrobić tyle postojów, ile potrzebujesz. Możesz także zmienić „program” wycieczki, zbaczając z zamierzonej trasy, gdy odkryjesz po drodze jakieś atrakcje. Nie jesteś uzależniony od żadnych narzuconych z góry ram czasowych. Zadbaj tylko o stan techniczny samochodu, zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego w poszczególnych krajach Europy, ubezpiecz siebie i samochód, (https://kalkulator-ubezpieczen.pl/samochodem-do-austrii-wyposazenie-auta-przepisy-informacje-dla-kierowcow/) i ruszaj po przygodę!

Długa podróż samochodem – zadbaj o bezpieczeństwo

Komfort podróży to także zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom. Przed długą podróżą koniecznie zrób przegląd samochodu. Trzeba sprawdzić między innymi: opony, stan płynów eksploatacyjnych, stan hamulców, światła i żarówki. Stan techniczny pojazdu powinien być idealny; wszystkie układy i elementy powinny być dobrze sprawdzone i sprawne. Pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia pojazdu w akcesoria. Prawo nie jest zbyt wymagające pod tym względem. Okazuje się bowiem, że podczas podróżowania samochodem po Europie musisz mieć homologowaną 1-kilogramową gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Oczywiście należy się tu kierować zdrowym rozsądkiem i zabrać wszystko, co może być potrzebne (np. apteczka, kamizelka odblaskowa itp.). Nie zapomnij też o niezwykle przydatnej nawigacji gps. Warto w tym miejscu wspomnieć o wideorejestratorze, którego używanie jest zakazane w niektórych krajach (np. w Austrii). Wszystkie te aspekty należy sprawdzić, aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje nieznajomości prawa.

Równie istotna jest kwestia ubezpieczeń. Koniecznie sprawdź, na jakich zasadach w krajach europejskich działają twoje polisy OC, AC oraz assistance.

Jak się przygotować na długą podróż samochodem?

Własny samochód to wygoda. Jednakże podróżowanie na dalekie odległości wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim wyposaż się w płyty z ulubioną muzyką. Jeśli jadą z tobą dzieci – koniecznie zadbaj o to, aby się nie nudziły. Jeśli nie wybierasz się bardzo daleko, zaplanuj trasę tak, aby jechać nocą. Dzieciaki prześpią podróż samochodem, a wy nie będziecie aż tak przemęczeni. W innym wypadku zabierz ze sobą gry podróżne, tablet, słuchawki. Nawet, jeśli na co dzień unikasz ekranów, to uwierz, że ulubiona bajka bywa jedynym sposobem na spokojną i bezproblemową podróż. Możesz zabrać również audiobooki, które zastąpią dzieciom czytanie książki. Dostępne są zresztą także audiobooki dla dorosłych. Czytanie papierowej książki nie jest zwykle zbyt komfortowe, jadąc autem.

Na długą podróż włóż wygodne i przewiewne ubranie. Zaopatrz się w odpowiednią ilość wody oraz lekkie przekąski. Możesz zabrać również termos z kawą. Rób postoje i pamiętać, by rozsądnie zaplanować trasę – nie przekraczaj 400-500 km dziennie. Weź ze sobą tradycyjne papierowe mapy. Nawigacja może szwankować, w trasie zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Jednak analogowe rozwiązania nigdy cię nie zawiodą. Jeśli istnieje taka możliwość – wymieniajcie się za kierownicą, by uniknąć przemęczenia.

-/Materiał partnera/-Lh

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli chodzi o podróże po Europie, to ja znam jeden, najlepszy z możliwych sposób. Jest to mianowicie wycieczka wygodnym samochodem. Dobrze jest go nawet wypożyczyć. W wypożyczalni Inter Fleet płaciłem za to 100 zł dziennie, a zyskałem wielki komfort i wygodę. Mobilność to podstawa, a nic nie da jej w tak wielkim stopniu, jak właśnie samochód.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here