Niemcy cofają uchodźców ze wschodu do Polski

5
864

Uchodźcy ze wschodu nie chcą czekać na rozpatrzenie wniosków o azyl, tylko uciekają do Niemiec. Jednak Niemcy cofają ich do naszego kraju.

 

Służby niemieckie przekazały funkcjonariuszom Straży Granicznej dwie kobiety w wieku 70 i 39 lat oraz 7-letniego chłopca. Obywatele Rosji zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt, a że wcześniej starali się o ochronę międzynarodową w Polsce, zostali zgodnie z przepisami przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju.

– Jak ustalili funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu cudzoziemki wraz z dzieckiem do Polski przyleciały w maju 2019 roku i za pośrednictwem Komendanta PSG w Warszawie złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. – tłumaczy mjr Joanna Konieczniak rzecznik NOSG, która wspomina, iż kobiety zostały wówczas skierowane do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej, gdzie mogły mieszkać do momentu wydania decyzji w ich sprawie.

Jednak uchodźcy nie chcieli czekać. Jak przyznaje straż graniczna już miesiąc później kobiety opuściły ośrodek i niezgodnie z prawem przekroczyły granicę państwową.

– Taksówką dotarły do Niemiec. Tam następnie złożyły nowy wniosek o ochronę międzynarodową na terytorium Niemiec. Z uwagi na wyjazd cudzoziemców z Polski Szef Urzędu ds. Cudzoziemców zdecydował o umorzeniu postępowania. – dodaje funkcjonariusza straży granicznej, która przyznaje, iż kobiety zostały przekazane do Polski w styczniu 2020 roku. Wówczas złożyły drugi wniosek ochronę międzynarodową w Polsce i ponownie zakwaterowane zostały w ośrodku w Podkowie Leśnej.

W sierpniu Czeczenki ponownie udały się do Niemiec nielegalnie przekraczając granicę państwową. Na terytorium Niemiec złożyły kolejny wniosek o udzielenie azylu. Niemieckie służby drugi raz przekazały cudzoziemki do Polski.

Z uwagi na to, iż Szef UdsC odmówił nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony uzupełniającej, na co kobiety złożyły odwołanie, cudzoziemki poinformowano, że do momentu rozpatrzenia procedury uchodźczej przez Radę ds. Uchodźców mają obowiązek oczekiwać na decyzję w Polsce. Po zakończeniu czynności administracyjnych, cudzoziemki przewieziono do Podkowy Leśnej. – informuje mjr Joanna Konieczniak Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here