Podejrzani o usiłowanie kradzieży transformatorów

1
623

Dwóch mężczyzn w wieku 21 i 36 lat zatrzymali kryminalni lubańskiej komendy. Jak ustalili funkcjonariusze w czerwcu i lipcu br. dokonali włamania i usiłowania kradzieży transformatorów energetycznych na terenie Lubania, gminy Lubań oraz gminy Leśna jednocześnie uszkadzając ich elementy.

 

Młodszy ze sprawców usłyszał 6 zarzutów natomiast 36- latek 4 w tym kradzieży, usiłowania kradzieży z włamaniem oraz uszkodzenia segmentów przetwornika. Łącznie straty wyrządzone przez zatrzymanych szacowane są na kilkanaście tysięcy złotych. Za popełnione czyny kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprawa ma charakter rozwojowy nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Lubania prowadzili w ostatnim czasie czynności związane z włamaniami do stacji transformatorowych na terenie powiatu lubańskiego skąd dokonano usiłowania oraz kradzieży transformatorów. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn mieszkańców gminy Lubań.

 

Jak ustalili policjanci do kradzieży dochodziło przeważnie w godzinach nocnych. Sposób działania sprawców zawsze był taki sam. Podejrzani przy użyciu liny przywiązanej do pojazdu wyłamywali zamki w drzwiach wejściowych do wnętrza stacji i przy użyciu nożyc owiniętych taśmą izolacyjną do cięcia metalu rozkręcali kadzie transformatora uszkadzając go. Z uwagi na rozszczelnienie przetwornika dochodziło do wycieku oleju. Do procederu przestępczego wykorzystywali pojazd osobowy, którym przemieszczali się z jednego miejsca przestępstwa do drugiego. Samochód został ujawniony i zabezpieczony na terenie gminy Leśna. Podejrzani w trakcie ostatniego „skoku”, który miał miejsce 16 lipca br. na terenie nieczynnej kopalni z wnętrza biurowca dokonali również kradzieży wagi oraz golarki elektrycznej.

Obaj mężczyźni już usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem w tym usiłowania jak i uszkodzenia elementów transformatora, powodując straty sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Podejrzani w trakcie przesłuchania od razu przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zapowiadają funkcjonariusze to nie koniec sprawy i zatrzymań. Sprawdzane są jeszcze inne miejsca, gdzie dochodziło do podobnych kradzieży oraz w czyje ręce trafiał skradziony łup.

-/asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, KPP Lubań /-

1 KOMENTARZ

  1. “nożyc owiniętych taśmą izolacyjną do cięcia metalu,, Dobre Taśma izolacyjna do cięcia metalu Niezły wynalazek… Zmieńcie rzecznika bo trochę wstyd…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here