Pociągiem z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju. Jest już przetarg

14
2180

Już wkrótce ruszą prace na liniach kolejowych 317 i nr 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój. Z ostatnim dniem starego roku DSDiK ogłosiła przetarg na I etap rewitalizacji tych linii kolejowych.

 

Ogłoszony został pierwszy przetarg związany z rewitalizacją linii kolejowych nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój dotyczy etapu I, którym jest przygotowanie placu pod rewitalizację.

Linia kolejowa nr 317 relacji Gryfów Śląski – Mirsk i linia kolejowa nr 336 relacji Mirsk –Świeradów-Zdrój tworzą ciąg komunikacyjny między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrój. Linia kolejowa nr 317 została ukończona w 1884 roku. Natomiast linia kolejowa nr 336 została ukończona w 1909 roku. Tory oby linii ułożono na podsypce, klińcu i pospółce uzupełnionej punktowo podsypką tłuczniową. Obie linie są jednotorowe. Pociągi kursowały po nich regularnie przez blisko dziewięćdziesiąt lat. Jednak 30 listopada 1995 roku, w wyniku znacznego spadku zainteresowania i pogarszającego się stanu technicznego infrastruktury podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu pasażerskiego.

Ostatni pociąg ze stacji Świeradów Zdrój odjechał 11 lutego 1996 roku. Od tego momentu na linii kolejowej nr 336 nie były poczynione żadne roboty budowlane. Dziś tory są zarośnięte dużą ilością krzaków i samosiejek. Były one także niejednokrotnie rozkradane.

W dniu 31 grudnia 2020 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na rewitalizacje linii kolejowych nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój. Postępowanie dotyczy etapu I, którym jest przygotowanie placu pod rewitalizację. W ramach zadania wykonawca będzie musiał dokonać demontażu pozostałych jeszcze szyn i akcesoriów kolejowych. Jego zadaniem będzie także ścięcie górnej warstwy podsypki na całej długości szlaku. Plac powinien zostać przygotowany pod rewitalizację. W tym celu wykonawca będzie musiał dołożyć wszelkich starań aby przygotować teren budowy w jak najlepszy sposób pod roboty budowlane przewidziane do wykonania w II etapie rewitalizacji.

Zamawiający, czyli DSDiK na oferty czeka do 21 stycznia 2021 roku. – Wybrana firma będzie miała cztery miesiące na demontaż resztek starej infrastruktury, w tym szyn i podkładów, usunięcie górnej warstwy podsypki podkładów oraz innych niezbędnych materiałów – informuje zabiegający o modernizacji kolei Tymoteusz Mydra radny sejmiku województwa dolnośląskiego

14 KOMENTARZE

    • Tak! Masz rację kto nie widzi rozwoju i “eksplozji”rowerów elektrycznych , riksz z napędem elektrycznym i związanych z tym nowych miejsc pracy oraz “ożywienia” martwych wiosek .Mały handel na trasie z płodami rolnymi|owoce, kwiaty| drobne przedmioty pamiątkarskie, zwiedzanie zabytków czy też podziwianie krajobrazów.
      zastanawiam się co bardziej postawi nas na nogi i nie doprowadzi do bankructwa, kolej czy e-rowery?

  1. Popieram Jakiś taki po co komu ta kolej potrzeba, kto nią będzie jeździł pewnie tylko maszynista i konduktor. Droga rowerowa Świeradów – Krzewie – Gryfów oraz chodniki . Wg mnie kasa wyrzucona w błoto

  2. Super informacje myślę że bardzo ta linia kolejowa się przyda. Już teraz powinny władze coś robić aby wydłużyć wyjazd i przyjazd pociągów z Wrocławia do stacji Gryfów Śląski bo na razie odjeżdżają z Lubania

    • Calkiem niezly pomysal. Moze powinny w petli jezdizic jak wroclawska zerowka , bo te z Lubania jezdza przez Boleslawiec , a do Grysowa szybciej byloby przez Jelenia Gore

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here