Lubomierz szykuje się do kolejnej dużej inwestycji

7
1847

Po zakończeniu rewitalizacji przestrzeni publicznej, przebudowie rynku, przebudowie remizy strażackiej i Domu Płócienników przyszedł czas na termomodernizację budynku Zespołu Klasztornego z Internatem.

 

Ostatnie lata to dla Lubomierza czas wielkich inwestycji i związanych z nimi wyzwań. W ubiegłym roku zakończyły się prace przy przebudowie płyty rynku, nowy blask zyskał Dom Płócienników, zmodernizowana i przystosowana do swoich celów została także remiza strażacka. Teraz przyszedł czas na gruntową termomodernizacje budynku Zespołu Klasztornego z Internatem.

Rynek w Lubomierzu
Rynek w Lubomierzu

Przygotowania do tej inwestycji trwały od kilku lat. W ubiegłym miesiącu na urzędowej stronie zawisł przetarg.

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa modernizacja energetyczna zabytkowego budynku Zespołu Klasztornego z Internatem w Lubomierzu znajdującego się przy Placu Kościelnym 5. Aktualnie jest to budynek mieszkalny – znajduje się w nim internat, dawniej był to klasztor sióstr benedyktynek. – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.

Planowana inwestycja dotyczy jedynie remontu fragmentów obiektu, w żaden sposób nie zmienia obecnego charakteru obiektu, jego układu komunikacyjnego czy przeznaczenia funkcjonalnego pomieszczeń. Teren znajduje się w strefie „A” ochrony konserwatorskiej i wszelkie prace budowlane wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. – podkreśla zamawiający.

W ramach robót budowlanych przewiduje się: modernizację przegród zewnętrznych, dachu, stropów, ścian, wymianę okien zewnętrznych, wymianę drzwi zewnętrznych, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (w części pomieszczeń), modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej wraz z wymianą kotła oraz wykorzystaniem OZE, pompy ciepła, a także zastosowanie systemu zarządzania energią, ponadto modernizację oświetlenia i wykonanie nowego przyłącza energetycznego do nowo projektowanej kotłowni.

Potencjalni wykonawcy mają jeszcze tydzień na składanie ofert. Zapewne wkrótce ten obiekt odzyska dawny blask.

7 KOMENTARZE

  1. Widzę pewien postęp w stosunku do mentalności władz samorządowych z lat 90tych: zamiast usunąć zieleń i wszystko wybetonować, usuńmy zieleń a każdą dziurę i szparę załóżmy kostką brukową. Jedna ponadczasowa rzecz to nienawiść do trawy i dających cień drzew. Bardzo przyjemnie będzie teraz na rynku w lecie, ale przynajmniej ławeczek nie ma – żaden dziadek nie dostanie udaru. Jest za to wielka pusta przestrzeń. A za dwa lata (bo teraz nie ma pieniędzy) kupią doniczki z kwiatami i krzakiem do pasa, żeby można się było przy nim schować w środku lata.

  2. Brawo Życzę powodzenia dziękujemy wszystkim którzy będę brali udział w tym przedsięwzięciu. Kierownik internatu złoty człowiek. Pozdrawiam ♥️

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here