Po odwołaniu złożonym przez Starostę Marszałek wznawia postępowanie ws. Rakowiczek

18
3356
Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki
Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki

Jak informuje Pan Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, mamy pierwszy sukces na drodze do wstrzymania zwożenia odpadów do pokopalnianego wyrobiska w Rakowicach Małych.

 

 

Od chwili, kiedy mieszkańcy gminy Lwówek Śląski dowiedzieli się, że podpoznańska spółka chce zwozić odpady do pokopalnianego wyrobiska w Rakowicach Małych powstało wielkie poruszenie. Mieszkańcy zintegrowali się wokół wspólnego celu zablokowania działań, które w ich ocenie mogą szkodzić środowisku oraz wpływać na ich zdrowie i komfort życia.

czytaj: Zbigniew Grześków przeciw składowaniu odpadów w Rakowicach Małych

We wtorek, 5 marca 2024 roku Pan Zbigniew Grześków poinformował wznowieniu postępowania administracyjnego w tej sprawie.

„Mam postanowienie Marszałka Wojewódzka Dolnośląskiego, które mówi: Postanawiam wznowić postępowanie administracyjne zakończone ostateczną decyzją Marszałka Wojewódzka Dolnośląskiego z dnia 21 sierpnia 2023 roku udzielającą spółce Gostków Innowacje zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 – recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych, polegającym na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców Rakowiczki, zlokalizowanego na terenie części działki Rakowice Małe gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie.” – wskazuje Pan Wicestarosta.

czytaj: Jakie odpady i skąd mają trafić do wyrobiska w Rakowicach Małych?

Wznowienie postępowania to efekt działań władz Powiatu Lwóweckiego. Starosta Lwówecki podważył, bowiem fakt, iż Starostwo nie brało udziału w tym postępowaniu, jako strona, jako skarb państwa. Starosta wskazał, iż w jego ocenie, w okolicznościach sprawy ziściły się przesłanki wznowieniowe określone w artykule 145 paragraf 1 punkt 4 i 5 kodeksu postępowania administracyjnego.

czytaj: Jest spora szansa na zablokowanie zwożenia odpadów do Rakowic Małych

– “Jest to wznowienie postępowania. Dla mieszkańców oznacza to, iż tamta decyzja, póki nie zostanie na nowo wydana jest nieważna”. – mówi Pan Zbigniew Grześków, który wyraża nadzieję, że teraz marszałek szerzej przyjrzy się wszystkim okolicznościom sprawy, że weźmie pod uwagę wody podziemne, raport geologiczny i inne ważne dla okoliczności sprawy dowody.

czytaj: Odpowiedź Zarządu Województwa ws. składowania odpadów koło Lwówka Śl.

– “Próbujemy uzyskać jeszcze raport z ministerstwa ochrony środowiska i z pomocą naszych posłów – właśnie przed chwilą rozmawiałem z panem posłem Borysem, który będzie nam próbował pomóc uzyskać szybciej ten dokument. Mam nadzieję, że teraz wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane i zmieniona zostanie ta decyzja”. – zaznacza Wicestarosta Grześków, który zaznacza, iż nie jest to jeszcze wielki sukces, ale ważny krok ku temu.

18 KOMENTARZE

  1. Trzeba jeszcze dodać że do decyzji Pana Marszałka o wznowieniu postępowania przyczynily się również działania mieszkańców. Utworzyli oni stowarzyszenie. Nagłośnili sprawę w internecie oraz radio. Oraz zapowiedzią walkę do końca

  2. Podjęte wspólne działania przez Samorząd i Mieszkańców, zjednoczenie sił w słusznej sprawie, ponad podziałami politycznymi i poglądowymi dają efekt. Wielkie brawa !!! Panie Marszałku w końcu dobra decyzja, czekamy na całkowite i ostateczne odwołanie decyzji nr 0 255/ 2023 !!!

    • Dziękować za to marszałkowi Przybylskiemu. Rakowiczanko co ty piszesz? Przecież sprawa śmieci to szyte grubymi nićmi przekręty tak zwanych Bezpartyjnych Samorządowców z Raczyńskim z Lubina, Przybylskim i Dworczykiem. Rakowice Małe to miało być ich Eldorado na przyszłość gdy już są praktycznie zapełnione dołki przy Rudnej koło Lubina i oby nie wypaliło!!!!!!!!!!

  3. Pan Wicestarosta Zbigniew Grześków, podjął walkę wraz ze społecznością lokalną i jak widać – jest sukces. Brawo, ale to jeszcze nie koniec batalii. A co z wyrobiskiem po kamieniołomie w Rębiszowie, co z chodnikiem w Chmieleniu, kto połata dziury na DK30 do Jeleniej Góry?

    • Dokładnie tak BRAWO – społeczność lokalna ,Władze Powiatu i Gminy o to walczą. Jest kampania i może Pan Marszałek skruszony w ramach pokuty zdąży do wyborów uchylić swoją Decyzję. Natomiast ci utaplani w Eldorado pewnie zaczęli myśleć i czekają na spowiedź “Wielkanocną”.

    • Pod Poznaniem niech sobie zakopują. “Niekorzystnie przekształcony przez człowieka teren” Tak jakby po zasypaniu odpadami miało by być korzystniej.. Ciekawe dla kogo? Raczej nie dla mieszkańców, przyrody i turystów.

  4. Dla mnie to jest gra polityczna, aby zdobyć głosy wyborców. Po wyborach dalej będzie mowa, że jest możliwość wywozu, bo jemu nic nie będzie zagrażało, nikt nie zabierze stołka. Niech wyda decyzję negatywną przed wyborami, wtedy uwierzę, że ten człowiek ma w głębi serca tą swoją dobroć dla ludzi i pozwoli żyć w czystym środowisku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here