PiS chce zmian w sprawie muzyki w radiu

27
1502
zdjęcie poglądowe

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są za wprowadzeniem poważnych zmian w radiu, w sprawie emitowanej przez cały dzień muzyki. Co Wy na to?

 

Poseł Marek Suski, pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Polskiego Radia, zaprezentował wczoraj projekt nowelizacji ustawy, który ma gwarantować większą obecność polskiej muzyki w audycjach radiowych. Aktualnie stacje muszą przeznaczyć 33 procent czasu antenowego na utwory w języku polskim z czego co najmniej 60 procent w godzinach 5-24. To jednak ma się zmienić.

– Proponujemy, by stacje radiowe w godz. 5-24 grały 80 proc. polskiej muzyki – powiedział w trakcie konferencji w Sejmie Marek Suski. – Mam podpisy posłów, głównie PiS, ale inni parlamentarzyści też się zgadzają z tym projektem Mam podpisy posłów, głównie PiS, ale inni parlamentarzyści też się zgadzają z tym projektem – zapewniał.

Według pomysłu udział muzyki w języku polskim w miesięcznym czasie emisji ma wzrosnąć o 17%, czyli z 33% na 50%. Dodatkowym warunkiem będzie to, że co najmniej 80% polskiej muzyki ma być emitowane w godzinach od 5 do 24 (do tej pory było to co najmniej 60%).

Zmiana ustawy o radiofonii i telewizji będzie ze szczególną dbałością o kulturę i o polskich artystów, którzy mierzą się z trudnym czasem pandemii.

– Liczymy na to, że będzie ogólnonarodowa zgoda. Zdziwiłbym się, jeśli byliby przeciwnicy polskiej muzyki, a zwolennicy zagranicznej – dodał Suski, polityk PiS, który jest pełni funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Polskiego Radia.

Jak uważacie, czy to dobry pomysł, czy zaproponowane proporcje są wystarczające i czy politycy powinni ingerować w to, co ma być emitowane w stacjach radiowych?

27 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobre posunięcie. Trzeba chronić własny rynek tak jak to robią inne kraje. Np Niemcy ,Francuzi , Włosi itd. Niech zarabiają nasi wykonawcy a nie pchać kasy do obcego kapitału. Kto chce słuchać innej muzyki to ma internet.

 2. No i niech jeszcze wprowadza że 90 procent tej muzyki to mają być psalmy i inne kościelne zawodzenie dobrze że Suski nie będzie mógł zagłuszyć innych stacji radiowych np Anntene fajna niemiecka stacja non stop muza lub czeską stacja Kiss polecam a w naszym radio będzie zawodzenie niby piosenkarz typy Roxi Węgiel czy coś takiego tragedia

  • Chcą więcej muzyki Polskiej ,nie czytasz o co chodzi, a wasza partia PO to propagandy sieje a wy łykacie ,nie macie swojego rozumu, ta wasza partia kręci wami jak chce.

   • A mało jest tej polskiej muzyki? To czemu ściągają zagraniczne gwiazdki na sylwestra i inne imprezy? To jest wolny rynek i będę słuchał takiego radia jakie mi się podoba.
    Mało to jest publicznych rozgłośni ,tam niech nawalają polską muzykę.
    I nie wasza partia bo tak sie mówiło za komuny a wcale nie napisałem że jestem za tą partią.
    Co do fachowca Suskiego ,żal słów bo czym on miał się zająć bez wykształcenia.

  • Nie zgadzam się. Kukiz to SZMATman (mówił chyba z dwa lata temu,że jak wejdzie w układy z Kaczyńskim to możecie mnie nazwać szmatą i napluć w twarz) a Zenek za drogi na nasze lwóweckie podwórko.

 3. Bardzo w punkt. Prawie 16 lat mieszkałem w Francji i nigdy nie słyszałem w radio polskich utworów. Wiem co mówię bo jestem kierowcą i radio słucham non stop. Podobnie w innych państwach eu, nigdzie nie ma polskich utworów. A czasem po ciężkim dniu chciałoby się posłuchać coś miłego polskiemu sercu.

 4. To sobie kup płytę zespołu Adagio, nie ma polskiej muzyki bo jest na żałosnym poziomie. Pewnie cofnijmy się do komuny niech rząd reguluje ceny, telewizję, radio i gospodarkę. Polacy to tęsknią za komuną za bardzo, jeszcze człowiek który zobaczył jak wygląda normalne życie na zachodzie. To się musi zmienić pokolenie arbuzów

 5. Przecież w radio jest sama Polska muza tylko śpiewają po angielsku itd. 🙂 Chcą nas ogłupić i już ograniczają naukę języków obcych. Nauka potrzebuje utrwalania i to mamy na co dzień np. w radiu. Wiadomo, barany powinny tylko beczeć. A Suski iloma językami włada? Tylko beczy. To może jeszcze trzeba nakazać Polskim wykonawcom tylko w ojczystym języku śpiewać, a przecież prawie każdy ma swoim dorobku utwór w jęz. obcym.

 6. Wrócą czasy kiedy póżnym wieczorkiem słuchało się radia Luxembourg , nagrywało się na magnetofon szpulowy grundig a potem przy tej muzyce bawiło się na prywatkach. Oj Panie Suski…. do czego pomysły Pana doprowadzą….cofamy się… .

 7. PiS radio już wykończył i mało kto ze średnio inteligentnych ludzi słucha państwowych stacji. Na szczęście większość wartościowych ludzi jak np z dawnej trójki ,przeniosło się do neta . Polecam Nowy Świat i 357

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here