Pijani rowerzyści z surowymi mandatami

2
729

Nie ma znaczenia czy to weekend, czy środek tygodnia, poranek, popołudnie, czy środek nocy. Na naszych drogach nie brakuje rowerzystów z promilami. Nietrzeźwi rowerzyści zmorą na drogach nie tylko powiatu lwóweckiego.

 

Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Według statystyk policji w 2022 roku pijani rowerzyści spowodowali aż 159 wypadów, w wyniku których zginęło 9 osób, a 152 zostały ranne. Liczba ta stanowi udział aż 11,2% wszystkich zdarzeń drogowych spowodowanych pod wpływem alkoholu.

Zmiany w taryfikatorze mandatów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po spożyciu alkoholu. Nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila – 2,5 tysiąca złotych.

Mimo surowych kar nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które nie tylko narażają siebie na surowe konsekwencje, ale również igrają z życiem.

Tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim na terenie gminy Mirsk zatrzymali dwóch rowerzystów, którzy dla odwagi przed wyruszeniem w drogę spożywali alkohol.

Pierwszego mundurowi zatrzymali około godziny 1 w nocy. 33- letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego, który miał 0,26 promila. Dwie godziny później policjanci dostrzegli drugiego rowerzystę. Jazda slalomem z daleka dawała podejrzenia, iż może on być nietrzeźwy. Te szybko się potwierdziły. 38- letni mieszkaniec naszego powiatu wydmuchał 0,8 promila.

Obaj zatrzymani do domów wrócili pieszo i z surowymi mandatami.

2 KOMENTARZE

  1. A w Niemczech muszę mieć powyżej 1.40 żeby się ktoś mną zainteresował!!!!! W Polsce rowerzyści są traktowani jak skarbonki!!Mam rozumieć że tylko 88% wypadków powodują niewinni kierowcy!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here