Pierwsze posiedzenie sejmu. Większość sejmowa zdecyduje. Oglądaj na żywo

9
601

Dziś, to jest 13 listopada 2023 roku odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu. To podczas niego posłowie dokonają wyboru marszałka, a tym samym wskażą większość sejmową.

 

 

Po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów parlamentarnych, pojawił się dylemat. Kto w nowym sejmie będzie miał większość, kto będzie mógł stworzyć rząd?

Wprawdzie wybory większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale dotychczasowe partie opozycyjne – Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga, zjednoczyły się i de facto to one mają większość. Mimo to, Prezydent misję tworzenia rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. To on miał karkołomne zadanie przekonania posłów opozycyjnych, by ci poparli rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu jako pierwszy głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Posłowie złożą ślubowanie. Wybiorą także marszałka sejmu, co jasnym sygnałem, kto w sejmie zgromadził większość.

9 KOMENTARZE

  1. Nie wybrali tak prawej i uczciwej Pani Witek do Prezydium Sejmu, teściowa rozpacza, teściu rwie włosy. Muszą być nowe wybory za miesiąc lub dwa bo zrozpaczeni moi najdrożsi zmarnieją i ze złości chałupy mi nie przepiszą.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here