Powstanie monitoring miejski z prawdziwego zdarzenia

3
1149

36 nowoczesnych kamer wraz z centrum rejestracji i monitoringu będzie miał nowoczesny monitoring, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko centrum miasta.

 

Monitoring miejski jest przestarzały

Obecnie na terenie Gryfowa Śląskiego funkcjonuje przestarzały system monitoringu wizyjnego, składający się z kilku analogowych kamer obejmujących swoim zasięgiem teren gryfowskiego rynku. To wkrótce ma się zmienić. Przestarzałe kamery mają zostać zastąpione nowoczesnymi zdobyczami techniki. Obraz poprzez światłowody oraz bezprzewodowo ma być dostarczany do centrum rejestracji, gdzie osoby odpowiedzialne będą miały do niego dostęp. Wysokiej rozdzielczości obraz będzie można w razie potrzeby – na przykład w przypadku wykroczenia, lub przestępstwa zgrać i wykorzystać jako dowód w sądzie.

Nowy monitoring miejski – będzie bezpieczniej

Nadrzędnym celem monitoringu, jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. „System Monitoringu Wizyjnego będzie wykorzystywany jako wsparcie dla wszystkich służb odpowiedzialnych za utrzymanie ładu i porządku, bezpieczeństwa obywateli oraz służb ratowniczych. Poprzez obserwację w wybranych punktach miasta oraz podjęcie odpowiednich działań poprzez uprawnione służby pozwoli kontrolować, a co za tym idzie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować większość niebezpiecznych zdarzeń”. – czytamy w opracowanej w ubiegłym roku dokumentacji technicznej nowego systemu monitoringu w Gryfowie Śląskim. Autorzy projektu zakładają, iż te pozwoli wyeliminować, albo przynajmniej w prosty sposób ustalić sprawców zaśmiecania, wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, bójek, zaczepek, czy przestępstw i wykroczeń drogowych oraz na różnego rodzaju napadów i włamań.

System został zaprojektowany w oparciu o system kamer IP podłączonych przewodowo oraz bezprzewodowo do głównego switcha, który następnie podłączony będzie do rejestratora IP przewidzianego do montażu w pomieszczeniach gryfowskiej straży miejskiej.

Gdzie pojawią się kamery monitoringu?

Burmistrz Gryfowa Śląskiego ogłosił właśnie zapytanie ofertowe, w którym chce znaleźć firmę, która wykona dla miasta taki nowoczesny monitoring. Łącznie na miasto będzie spoglądało 36 kamer!

Osiem z nich ma znaleźć się w rynku, cztery w parku miejskim przy ulicy Kolejowej. Kolejne staną przy skrzyżowaniu ulic Jeleniogórskiej i Kolejowej (DK 30), moście na Kwisie, skrzyżowaniu ulic Rzecznej z Młyńską, przy szkole na ulicy Wojska Polskiego, skrzyżowaniu ulic Jeleniogórskiej, Wojska Polskiego i Oldzańskiej, a także przy ulicach Źródlanej, Lipowej, Uczniowskiej, Malowniczej, Przemysłowej, Kolejowej na wysokości Rybnej, Jeleniogórskiej od strony Lubania, skrzyżowaniu Jeleniogórskiej z Lwówecką, a nawet przy budynku Ubocze 300.

Zadanie realizowane w etapach.

Obecnie ogłoszone przez burmistrza zapytanie dotyczy realizacji pierwszego etapu. Jak tłumaczy nam Pan Olgierd Poniźnik ten będzie obejmował utworzenie w siedzibie urzędu, a właściwie straży miejskiej centrali z całym oprzyrządowaniem. Kamery będą montowane dopiero w kolejnych etapach, a realizacja tych będzie uzależniona od możliwości gryfowskiego budżetu.

Nie zmienia to jednak faktu, iż wkrótce  Gryfowie Śląskim wielki brat będzie czuwał nad bezpieczeństwem.

3 KOMENTARZE

  1. Czy to dobry ruche ze strony miasta? Nie wiem, mam mieszane uczucia. Brak miejsca dla młodych ludzi w tym mieście gdzie spokojnie mogliby usiąść spotkać się i wypić piwko. Brakuje lokalu który byłby otwarty dłużej niż godzina 22. Teraz zapewne mandaty będą wysyłane online.
    Z drugiej strony kradzieże, płonące samochody oraz modne teraz wycinanie katalizatorów w naszym mieście może się uspokoi. Niestety żyjemy w czasach inwigilacji, władza musi wiedzieć wszystko o obywatelach. Szkoda tylko że nie ma pieniędzy na imprezy dla mieszkańców (kwisonalia) nie odbyły się dwa lata z rzędu a dla mieszkańców nie wykonano żadnej inwestycji.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here