Pełen atrakcji festyn z okazji rozpoczęcia lata

1
4165

Wydarzenie stało się nie tylko okazją do integracji dzieci i młodzieży, zapewnieniem im ruchu na świeżym powietrzu, ale także sposobem na zacieśnianie sąsiedzkich więzi.

 

Integracja dzieci i młodzieży to dziś niezwykle trudne zadanie. Trzeba im dać powód, motywację do współdziałania, do oderwania się od komputerów, telefonów. Niewiele lepiej jest z podtrzymywaniem sąsiedzkich więzi wśród dorosłych mieszkańców wsi. Praca, dzieci, dom, … Góra codziennych obowiązków, które niekiedy przytłaczają. W tej pogoni za czasem znalezienie chwili dla sąsiadów jest niezwykle trudne. Stąd wyjątkowo cenne są wszystkie inicjatywy zachęcające dzieci, młodzież i dorosłych do integracji, współdziałania i zabawy.

O potrzebie i płynących korzyściach z budowania więzi dobrze wiedzą w sołectwie Pławna, wsi, która w ostatnich miesiącach bardzo mocno się zjednoczyła. Narzędziem pomagającym w tym była oddana do użytku w ubiegłym roku świetlica sołecka. Ale świetlica to tylko narzędzie i bez grupy wspaniałych ludzi, którym chce się angażować, poświęcać swój czas i energię dla wspólnoty budynek stałby pusty, podobnie jak to ma miejsce w wielu innych sołectwach.

Mieszkańcy Pławnej sukcesywnie organizują różnego rodzaju wydarzenia mające na celu integrację mieszkańców w każdym wieku. Kolejny festyn odbył się w sobotę, 6 lipca 2024 roku – oczywiście przy świetlicy sołeckiej.

– Festyn zrobiliśmy z okazji rozpoczęcia lata. Tak naprawdę pierwsze założenie było takie, że zrobimy ognisko. Ale z taką ilością wspaniałych ludzi, którzy podrzucali nam kolejne pomysły, wyszedł festyn z szeregiem atrakcji. – przyznaje Marcjan Majer Sołtys Sołectwa Pławna, który podkreśla, iż organizatorami festynu są wszyscy mieszkańcy Pławnej Górnej i Pławny Dolnej, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w życiu świetlicy i całego społeczeństwa.

Wydarzenie nie odbyło by się bez naszego KGW Pławianki, bez nich bylibyśmy głodni i spragnieni. Na te Panie zawsze można liczyć. Jak widać zapewniły nam taką pełną obsługę i to już kolejny raz. – zaznacza Sołtys i współorganizator wydarzenia.

Jak zwykle nieocenioną pomocą w organizacji wydarzenia służył Pan Dariusz Szorc mieszkaniec Pławnej i członek Zarządu Rady Powiatu Lwóweckiego, który stworzył wystawę maszyn rolniczych, ale pomógł także finansowo w przygotowaniu wydarzenia.

Mówiąc o współorganizatorach nie można pominąć także Rad Sołeckich Pławnej Dolnej i Pławnej Górnej. Wydarzenie powstało przy współudziale Gminy Lubomierz, LCK i współfinansowaniu Programu Odnowy Wsi Województwa Dolnośląskiego.

Festyn z okazji rozpoczęcia lata swoją obecnością zaszczycili Pan Mariusz Warowy Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz, Pan Wojciech Pawluk Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, którzy wraz z burmistrzem Wlenia i Jerzym Rybiałkiem członkiem Rady Sołeckiej Pławnej zgodzili się podjąć wyzwanie oceny w konkursie na najlepsze pierogi.

Jedną z ciekawszych atrakcji festynu z okazji rozpoczęcia lata w Pławnej, była wizyta księdza Jakuba Bartczaka, znanego z racji przekazywania słowa Bożego rapując.

– Skąd pomysł na księdza? Byłem na jego koncercie i jakieś 3 tygodnie temu jadąc do pracy przyszło mi do głowy, że może On zechciałby u nas zaśpiewać. Niezwykle trudne okazało się znalezienie kontaktu do księdza. Dzwoniłem po parafiach, po znajomych księżach, po jego kolegach, aż stwierdziłem, że zadzwonię do kurii. Siostra po wysłuchaniu mojej litanii podała mi jego numer telefonu. Zadzwoniłem i ksiądz się zgodził się i przyjechał. Jestem mu bardzo wdzięczny, że przyjął nasze zaproszenie i dał wspaniały koncert. – podkreśla Marcjan Majer.

Wśród atrakcji festynu były warsztaty lepienia z gliny, dmuchańce, prawdziwy pokaz rzemiosła podkowy robione przez prawdziwego kowala. Były warsztaty z szydełkowania krzyżakowego, obrabianie wełny przez kołowrotkiem, ale także płukanie złota, robienie swojskiego chleba, ubijanie masła, czy przejażdżka traktorem. Była też gra terenowa zapewniająca najmłodszym sporo ruchu i wysiłku intelektualnego.

Festyn jak przystało na wydarzenie rozpoczynające wakacje będzie trwał z pewnością do późnych godzin nocnych. Więc jeżeli nie macie planów to warto odwiedzić sąsiadów w Pławnej.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here